‘Yeni Türkiye’ narkozu!

2015 yılının ilk yazısına başlamadan, tüm okurlarımın, tüm insanlığın yeni yılını kutlar, sağlık ve mutluluk getirmesini dilerim…

Her gün nasıl yeni bir başlangıç ise her yeni yıl da aynıdır…  Yeni yılda herkesin bir beklentisi vardır. Kimi sağlık, kimi para, kimi mutluluk ve çokları da daha iyi bir yaşam hayal eder… Ki, bu hayaller, beklentiler hep yılın son ayının son gününde olur!

Ve ertesi gün… Yeni yılın ilk günü… Önceki gün tutulan dilekler, hayaller unutulur. Günler sıradanlaşır ve bir bakarsınız ki, yılın sonu geldi… Ve bu süreç otomatiğe bağlanmış şekilde akıp gider.

Genç yaşlarda zamanın, günlerin hiç geçmeyeceğini, tükenmeyeceğini zannedersiniz. Farkında olmadan günler, aylar, yıllar geçer… Uyandığınızda, şunun şurasında ne kaldı dersiniz, ama diğer yandan da hayata tutunmaya, mücadeleye devam edersiniz. Ta ki, can nefesten çıkana kadar!

***

Aslında bugün, Türkiye’de olup bitenleri, 2014’ün kısa ve ana başlıklarla siyasi, ekonomik ve sosyal değerlendirmesini yapmaya niyetli idim…

Sonra baktım ki, ‘at izi it izine karışmış’!

At izi it izine karıştığında; iyi ile kötüyü ayırt edemezsin… Har şey karışık, karmakarışıktır.

Siyasette ve siyasi gidişatta, benim ve benim gibi düşünenlerin kara dediğine toplumun yüzde 50’si olmasa da önemli bir bölümü siyaseten ve farklı nedenlerden ‘ak’ diyor!

Ekonomik gidişattan toplumun büyük çoğunluğu memnun olmasa da, korkudan, baskıdan ve ideolojik nedenlerden dolayı sesini yükselten, sokağa çıkan yok denecek kadar az! 80 milyonluk bir ülkede 15 milyon kişi yardımla hayatını sürdürüyorsa, Lise ve Üniversite mezunlarının yüzde 80’inin işsizse,  fabrika bacası tütmüyorsa, üretim durma noktasına gelmişse, ekonomi nasıl iyi olur ki!

Sosyal yaşam; dinin, ekonominin ve iktidarın baskısı altında… İktidar baskısı, mahalle baskısına dönüşmüş durumda…

Diğer yandan,  dinsel ve etnik ayrımcılık tavan yapmış durumda…

Dış politika iflas etmiş vaziyette!

Ülkemde olup bitenleri, olaylara ideolojik gözle bakmayan aklıselim herkes görüyor, yaşıyor… Ülkeyi yönetenler de bunları biliyor.

Bilmesine biliyor da, öbür yanda iktidar nimetleri ve ideolojik hedef var. Özellikle de ‘ideolojik hedef’!

Hani, ‘dava’ diyorlar ya!

O ‘dava’ dedikleri ideolojik hedef, ülkeyi farklı bir yönetime götürme hedefidir.

‘Paralel, maralel’ söylemlerinin bir bölümü doğru olsa da, yapılan iş hedef şaşırtma ile ‘at izi ile it izini karıştırma’ ile yola devamdır… Ki, iktidar bu işi de son bir yılda iyi götürüyor.

İktidarın hala ‘paralel yapı’dan dem vurması ve sürekli bu söylemi dillendirmesi, birilerini hedef göstermesi, ülke sorunlarını halının altına süpürmesi ve gizlemesi, hedeflenen davanın sekteye uğramamasından bir şey değildir.

Bu hedef, ‘Yeni Türkiye’ narkozu ile topluma verilmeye çalışılıyor. Türk toplumu bu narkozun etkisinden kurtulur mu? İnşallah kurtulur ama bu kurtuluş biraz zor olacak gibi!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.