Yerel seçimle geldiler yerel seçimle gidecekler!

 yerel-secimle.jpg Trabzonlu akademisyen ve yazar Nuray Mert, CHP eski milletvekili Dr. Binnaz Toprak ile Trabzon’a geldi.  Kardeşinin Zafanos’da yaptırdığı ve çoklarının Surlu köşk olarak nitelendirdiği evinde kalan Nuray Mert, önceki akşam yakın dostları ile Karadeniz Kulüp’te yemek yedi. 
   Yazıları ve görüşleri nedeniyle soruşturma geçiren, ceza alan Nuray Mert, Hakkı Emiroğlu’na, ‘Artık bundan böyle memleketimde yaşamaya karar verdim’ demiş. Nuray Mert, Trabzon’da mı yaşar yoksa bir ayağı İstanbul’da bir ayağı Trabzon’da mı olur, bilemeyiz. Nuray Mert, zaman zaman eleştirsek de ülkemizin ve ilimizin yetiştirdiği değerlerden biridir. 
  Mert, AKP’nin 1994 yılında yapılan yerel seçimlerle iktidara geldiğini belirterek, ‘Yerel seçimle geldiler, yerel seçimle gidecekler’ dedi. 
İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nu desteklediğini kaydeden Mert, ‘Oy kullanmaya İstanbul’a gideceğim. Ekrem İmamoğlu’na oyumu vereceğim ve döneceğim. Trabzon’da da Büyükşehir’de İyi Parti adayı Prof. Dr. Atakan Aksoy’un ilçelerde de millet ittifakı adaylarının kazanmasını istiyorum’ dedi.
  Nuray Mert, AKP’nin ilk yıllarında bu partiye destek verdi. Ancak, daha sonraki yıllarda özellikle özgürlükler alanındaki tutum ve icraatı nedeniyle karşı tavır aldı. 

Albayrak morali!

albayrak.jpegHazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dün Trabzon’da idi. AK Parti adaylarına destek vermek için Trabzon’a gelen bakan Albayrak, öğle saatlerinde Zorlu otelde işadamları ve STÖ temsilcileriyle buluştu. Bakan Albayrak, meydan bölgesinde esnaf ziyareti yaptı. Daha sonra Dernekpazarı’na gitti. Albayrak, akşam saatlerinde de KTÜ Osman Turan Kongre merkezinde öğrencilerle bir araya geldi. Bakan Berat Albayrak, Trabzon’da yaşayan babası Sadık Albayrak ile de görüştü. Berat Albayrak’ın Trabzon’a gelmesi, AK Parti teşkilatlarında ve belediye başkan adaylarında doping etkisi yaptı. AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Zorluoğlu, gittikleri her yerde vatandaşların kendilerine büyük ilgi gösterdiklerini belirterek, hedeflerinin Trabzon’da büyükşehir ve ilçe belediyelerinin tümünü kazanmak olduğunu söyledi.

Yomra’da ne oluyor!

yomrada-ne-(2).jpgYomra’da İYİ Parti’nin kurucu ilçe başkanı bir grup arkadaşı ile birlikte önceki gün partiden istifa ettiğini açıklamıştı. Eski ilçe başkanının istifası farklı yorumları da beraberinde getirdi. İYİ Parti’nin mevcut ilçe başkanı, istifa eden eski ilçe başkanının baskı nedeniyle istifa ettiğini söyledi. İYİ Parti belediye başkan adayı Mustafa Bıyık da, eski ilçe başkanının istifası öncesinde ‘Yomra’da iş yapmakta olan bazı işadamlarına, işleri nedeniyle baskılarda bulunularak şahsıma ve partimize karşı açıklama yapmaları isteniyor.

yomrada-ne-(1).jpgHiç kimse türlü entrikalarla Yomra’da değişimin önüne geçemeyecek’ demişti. AK Parti Yomra Belediye Başkanı ve Başkan adayı İbrahim Sağıroğlu ise, ‘Biz seçim kaybetme diye bir endişe taşımıyoruz. Hedefimiz yüzde 70 oydur. Bir başka partideki istifalarla da ilgilenmiyoruz. İşimize bakıyoruz’ dedi. 
Yomra’da olup biteni görünen o ki, 31 Mart akşamı net olarak göreceğiz.

Akçaabat’ta dengeler değişiyor!

  akcaabatta-002.jpg Trabzon’un ilçelerinde yarışın kafa kafaya gittiği yerlerden biri de Akçaabat ilçesi. AK Parti’nin genel ve yerel seçimde büyük üstünlük sağladığı Akçaabat’ta, bu seçimde iktidar partisinin ve adayının işi zor görünüyor.
   AK Partili önemli bir kesimin de desteğini alan İYİ Parti belediye başkan adayı Osman Akbulut’a, önceki seçimde MHP adayı Metin Gedikli’ye oy veren ülkücülerin de sahip çıktığı bildirildi. Akçaabat İYİ Parti ilçe başkanı Mustafa Mısır, ‘İlçe genelinde yaptırdığımız anketlerde 3-4 puan önde görünüyoruz. Beklemediğim çevrelerden destek alıyoruz. Akçaabat’ta 1 Nisan itibarıyla yeni bir dönem başlayacaktır. Akçaabat’ı, bir iki kişi değil Akçaabatlılar yönetecektir’ dedi.

Kahveci’den İYİ Parti adaylarına tam destek!

  kahveci-001.jpg Ülkücü camianın önemli ve efsane isimlerinden biri olan Temel Kahveci, İYİ Parti’nin Trabzon belediye başkan adaylarına tam destek verdi. Kahveci sosyal medyadaki paylaşımında, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi eleştirdi ve Bahçeli’nin ülkücüleri dağıtmakla görevli olduğunu iddia etti. Kahveci, Trabzon’da ki ülkücülere seslenerek şöyle dedi;
   ‘İYİ Parti’nin Trabzon’daki adaylarını iyi inceleyin. Hepsi değerli olmakla beraber çocukluğumdan, hatta ilk ülkücü olduğum günden beri tanıdığım Hasan Suiçmez’i mercek altına alın ki, nasıl bir kişiliktir öğrenin. Akçaabat adayımız Osman Akbulut’u da unutmayın. Hasan Suiçmez bir dava, bir inanç ve idealler insanıdır. Onda riya veya ona benzer şeyleri bulamazsınız. O bir Türk Milliyetçisi olarak da Araklılıların yanında olacaktır. Onun hanesine ihale şarlatanlarının çıkar beklentileri yazılamaz. Ey Trabzonlu hemşerilerim;  bu bozuk düzenden kurtulmanızın anahtarı Hasan Suiçmez de, Osman Akbulut da ve Büyükşehir Belediye Başkan adayı Atakan hocam da ve diğer millet ittifakı adaylarındadır’

OKUDUM AĞLADIM

okudum-agladim.jpgAlay Tabibi Yüzbaşı Dimitroyati…
57. Alay Şehitliğinin içerisinde Türk ordusunda görev yapan ve burada yatan bir Rum asıllı Dimitroyati’nin mezar taşı ilgimizi çeker. Anlatılan hikâyesi şöyledir:
Alaya ölümüne taarruz emri verilmiştir. Tüm subay ve erler ölüme, şehadete hazırlanmaktadırlar. Yüzbaşı Dimitroyati yanında Kur’an okuyan çavuşa seslenerek;
– Çavuş şu Kur’an-ı bana versene!
– Hayırdır Komutanım. Müslüman mı oldun?
– “Yok, be çavuş. Az sonra taarruza kalkacağız ve hepimiz öleceğiz. Biz öldükten sonra bizim cesetlerimizi gömmeye gelenler benim künyemi görünce gâvur zannedip beni düşmanın yanına gömmesinler. Ben bu ülke için yaşadım. Bu ülke için vuruştum ve bu ülke için öleceğim. Vasiyetimdir beni Mehmetçikten ayırıp başka bir yere gömmeyin”
  Ver şunu, der. Ve Kur’an-ı alır. Artık o da burada Mehmetçik ile yan yana yatmaktadır.
(Harun ÇELİK)

Önceki ve Sonraki Yazılar