YEREL SEÇİMLERDE BÜYÜK ŞEHİRLERİ KAZANACAĞIZ

YEREL SEÇİMLERDE BÜYÜK ŞEHİRLERİ KAZANACAĞIZ

CHP Parti Meclisi Üyeliğine seçilen Yavuz Karan, Kuzey Ekspres'e konuştu.

Yavuz Karan çok iddialı bir açıklamada bulunarak, CHP’nin yerel seçimlerde İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin, Bursa, Adana, Antalya belediyelerini kazarak büyük bir çıkış yapacağını söyledi.
Röportaj: Elif ÇAVUŞ
***********
Cumhuriyet Halk Partisi’nin(CHP) büyük kurultayında Parti Meclisine seçilme başarısını gösteren Trabzon eski il başkanlarından Yavuz Karan ile hem genel hem yerel siyasete ilişkin konuştuk. Biz sorduk, sorularımıza içtenlikle yanıtlar verdi. İşte o röportaj…
CHP ÇOK DAHA DEMOKRATİK YAPIDA
-CHP 36. Olağan Genel Kurulu'nu gerçekleştirdi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu yeniden başkan seçildi. Siz Parti Meclisi'ne seçildiniz. Birçok denge de değiştiğini görüyoruz. Süreci değerlendirir misiniz? 
Tüm siyasi partilere baktığımız zaman parti içi demokrasinin çok zayıf olduğunu görüyoruz. CHP bu noktada hiç bir siyasi partiyle mukayese edilecek düzeyde değildir. Çok daha demokratik, değişime, yenileşmeye açık bir partidir. CHP, ilçe, il ve son olarak genel kurultay ile yeni süreç için parti yönetim ekiplerini belirlemiş oldu. Diğer partilerde görülmeyecek bir parti içi demokrasi ile seçimlerimizi gerçekleştirdik. Kurultay sürecine geldiğimiz zaman Adalet yürüyüşünden sonra Sayın Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu, CHP örgütlerinde büyük bir teveccüh kazandı ve ben tek aday olarak seçime gideceğini düşünüyordum. Muharrem İnce, bana göre çok büyük bir hazırlık yapmadan aday oldu. 116 tane imzası vardı. 48 delegemiz her iki adaya da oy verdi. CHP'de net bir seçim sonucu ortaya çıkmıştır. Genel başkanlık yarışı değil, parti meclisi yarışı beklentisi vardı ve öyle de oldu. Havuz medyası CHP'ye demokrasi dersi vermeye kalkmaktadır. CHP'nin her kılcal damarında demokrasi vardır. 
GENEL BAŞKAN YARIŞI YOKTU, PM YARIŞI VARDI 
-9 seçimi kaybetmiş bir genel başkanın, yeniden başkan seçilmesi eleştiriliyor, hem partililer tarafından, hem muhalif partililer tarafından... Nitekim önümüzde Türkiye'nin kaderini belirleyecek bir süreç var. Böyle bir beklenti normal gelmiyor mu size? 
Kemal Kılıçdaroğlu üzerinden bir algı yaratmaya çalışıyorlar. İddia ediyorum, yerel seçimlerde CHP, Ankara'yı, İstanbul'u, Bursa'yı, İzmir'i, Antalya'yı, Adana'yı, Mersin'i alacak bir çıkış yapacaktır. Bu aslında Adalet yürüyüşünün meyveleridir. Havuz medyası aslında Tayyip Erdoğan'ı Cumhurbaşkanı yapmak için CHP'ye saldırıp, Meral Akşener'i sistemin alternatifiymiş gibi sunup, özellikle Doğu ve Güneydoğu'da MHP'ye oy vermeyecekleri AK Parti'ye yönlendirmeye çalışıyor. Biz bunun farkındayız. Yapılan operasyon bunun üzerinden yapılıyor. CHP, bugünkü iktidarın tek alternatifidir. Ülkemizin sürüklendiği savaş ortamında CHP'yi hedef haline getirmek, CHP'den ne kadar korkulduğunun göstergesidir. CHP'nin çok bilinçli kurultay delege yapısı var. Ben Muharrem İnce'nin daha çok oy alacağına inansam neden Muharrem İnce'yi desteklemeyeyim. Ben de iktidar olup Trabzon'a hizmet etmek istiyorum. Muharrem İnce bana başka bir partiden gelmedi ki. CHP her zaman değişimin adresi olmuştur. CHP delegesi, isterse hiç kimsenin gözyaşına bakmadan değişimi sağlar. Demek ki böyle bir ihtiyaç yoktu.
BENİ İKİ MANGA ASKERLE KUŞATAN BUGÜNKÜ İKTİDARDIR
-CHP'nin terör örgütleri ile işbirliği içinde olduğu söylemini iktidar kanadı gündemde tutmaya çalışıyor...
CHP'yi bugün HDP'ye, PKK'ya yanaşmakla suçlayan bir yapı görüyoruz. Ben elinde iskele ile Trabzon'un sağlık ocaklarına "Türkiye Cumhuriyeti" ibaresini asmış bir başkanım. O ibareleri CHP kaldırmadı oradan. O ibareleri CHP'nin bakanlık kurulu kaldırmadı. O ibareleri bugünkü Cumhurbaşkanı kaldırdı. Akil adamlar Trabzon'a geldiği zaman onları bu kente sokmamak için elimizden geleni yaptık. Bizim o toplantıyı basacağımızı duyanlar toplantı yapılacak oteli değiştirdi. Jandarma bölgesine aldılar. Ben o toplantıya katılanlara engel olmaya çalıştım, beni iki manga askerle kuşatanlar bugünkü iktidardır. Valilere "silahları görmeyin, hendekleri görmeyin" diyenler bugünkü iktidardır. Habur'da kurulan mahkemeyi unuttunuz mu? Teröristleri aklayıp, "Siz pişmansınız" diyenler kimler? Bugünkü siyasi iktidardır Şivan Perver'le el ele miting yapan, şarkılar söyleyen... Hiç kimse CHP'yi suçlamaya kalkmasın. Bizi sorgulayacak olanlar kendilerine bakacak.  
KENDİ KARDEŞLERİNİN HESABINI VEREMEYENLER 
BAŞKALARINA HESAP SORMA HAKKINA SAHİP DEĞİLDİR

Biz Trabzon'da kimin FETÖ'cü olduğunu biliyoruz, hangi milletvekilinin hangi bankanın 5 yıl avukatlığını yaptığını biliyoruz. Önce çıkacaklar bunların hesaplarını verecekler. 15 Temmuz sürecince partide bir siyasi kimliğim yoktu ve bu anlamda bunlara sessiz kaldım ama bundan sonra PM üyesi olarak sesimiz çok gür çıkacak. Bu arkadaşlar konuşurken, düşünerek konuşacaklar. Herkes haddini bilecek. Haddini bilmeyenin, haddini bildireceğiz. FETÖ ile yatağa girenler bizi FETÖ sevicisi olarak tanıtmaya çalışıyorlar. Böyle ucuz siyaset olmaz. Şov yapmak yok. Şov yapmaya sıra gelirse hiç kimse benden iyi şov yapamaz, hiç kimseye Trabzon'da şov yaptırmam. Yerini ve haddini bileceksin. Kendi kardeşlerinin hesabını veremeyenler, başkalarına hesap sorma hakkına sahip değildir. Milletvekilimiz, il başkanımız, Ortahisar ilçe başkanımız, partililerimizle bizler bu soruları soracağız. Önce bu soruların cevaplarını verecekler, sonra başkalarını suçlayacaklar... 
BAŞARISIZLIKLARINI AFRİN'LE KAPATMAYA ÇALIŞIYORLAR
-Afrin konusunda da CHP'ye yöneltilen eleştiriler var. Kılıçdaroğlu'nun "Afrin'e girmeyin" derken, "Güvenlikli bölge oluşturmak değil miydi ama”, sorusunu gündeme getirmesi rahatsızlık mı yarattı? 

Bu ülkenin bu noktaya gelmesinin sebebi bugünkü iktidarın yanlış politikalarıdır. IŞİD teröristlerini hastanede ziyaret eden de bugünkü iktidarın kendisidir. O yüzden Kılıçdaroğlu ne diyor; "Bekamız için her şeyi yapmaya hazırız ama sınırda belirli bir güvenlikli bölge oluşmuşsa içeri gidip de daha fazla şehit vermeye gerek yok".  Yoksa Kilis'e havan topu atılacak ve buna sessiz mi kalacağız? Şehitlik kutsal bir mevki evet ama hangi anne, hangi baba çocuğunun şehit olmasını ister. O çocukları şehit olsun diye mi dünyaya getiriyorlar. Yaşasınlar, güzel yaşasınlar diye anne ve babalar çocuk dünyaya getiriyor. O iş havalimanına kefenle gitmeye benzemiyor. Sayın Devlet Bahçeli diyor ya "Gerekirse gideriz"... Gitsin işte... Böyle ucuz siyasete gerek yok. Bugünkü siyasi iktidar Afrin meselesini tamamen iç siyasete malzeme olarak kullanmaya çalışıyor. İç siyasetteki başarısızlıklarını, FETÖ olayını, Rıza Zarrap olayını unutturup tamamen dikkati Afrin'e çekip orada operasyon yapmaktadır. İnsanın aklına türlü türlü senaryolar geliyor.
-Ne gibi mesela? 
Belki de çok kolaylıkla bitirilecek olan operasyon bilerek uzatılıyor ve Afrin'i kullanıp, erken seçime hazırlık yapıyor olabilirler. 
ASKERİ KIYAFET GİYEREK BAŞKOMUTAN OLUNMUYOR
-Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Hatay'daki Harekat Merkezi'ne gitti, bizzat yerinde takip etti ve burada askeri kıyafet giymesine de özellikle sosyal medyada "Başkomutan" yakıştırması yapıldı. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı olduğu için hiç gururlandınız mı? 
Ata binemeyenlerin bu ülkede başkomutan olması zordur. Bu ülkenin iki tane başkomutanı vardır. Biri Mustafa Kemal Atatürk'tür, diğeri İsmet İnönü'dür. Onlar savaş meydanlarında mücadele ederek başkomutan olmuşlardır. Askeri elbise giymeyle başkomutan olunmuyor. Keşke olunsaydı. Keşke bu işler bu kadar kolay olsa ama olmuyor... 
ŞAŞIRMADIK
-Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Papa ziyaretini nasıl yorumluyorsunuz? 

Kendini yerli ve milli kabul edenler var bir de CHP'yi gayri milli kabul edenler var. Baktığımız zaman hiç bir CHP Genel Başkanı büyük Yahudi cesaret ödülü almamıştır. Hiç bir CHP'li gidip de Amerika'ya yalakalık yapmamıştır. Yapsaydık iktidar olurduk. Bunu açık ve net söylüyorum. Dinimize küfredenler Müslüman olsun bari... Barzani'ye de kardeşim dedi, İsrail'le anlaşma yaptı. Sonra biz "yerli ve milliyiz" diyeceksiniz. Sizden olsa olsa ümit milli olur. A milli CHP'dir. Bunu kimse unutmasın. Tayyip Erdoğan'ın Papa ziyaretinde de şaşırılacak bir şey yoktur. Daha önce 2017'de "Haçlı ittifakı eninde sonunda kendini gösterdi" diyen kendisi yine "Emir komuta zincirim bana papaz elbisesi giy derse, papaz elbisesi giyer görevimi yaparım" demişti. Normal karşılıyorum. 
AK PARTİLİLER BELEDİYE BAŞKANI İLE İLGİLİ BANA BELGE VERDİLER
-Trabzon'a gelirsek. Önümüzde yerel seçimler var. CHP nasıl bir strateji izleyecek?
61 proje ile işe başladılar. 9 yıllık süreçte hiç bir sözü yerine getirmediler. Özellikle büyükşehirden dolayı son derece rahatsızlık söz konusu. Belediyeler boğazına kadar borç batağında, maaş veremeyecek durumdalar. Gelirlerini kredilere bağlamış durumdalar. Bugün bir Sayıştay raporu var. Siyasi iktidar 5-6 tane belediyeyi görevinden aldı. İkinci bir dalga olabileceği söylendi ve Trabzon'un da adı geçti. AK Partililer belediye başkanı ile ilgili bana birçok dosya gönderdiler. Bana diyorlar ki, "Bu dosyaları Cumhurbaşkanına sunun, Cumhurbaşkanı bunu görevden alsın"... Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu merak ediyorsa o dosyaları kendisine veririm. Orhan Bıçakçıoğlu ile ilgili de bana dosya gönderdiler. Cumhurbaşkanına hakaretten kesinleşmiş bir hapis cezası var. AK Partili belediye olduğu için işlem yapılmıyor.  Şahsa özel hizmet veren bir belediyecilik anlayışı ile karşı karşıyayız. Belediyenin çok tahrip edildiğinin farkındayız. Önümüzdeki dönem CHP, Büyükşehir, Ortahisar ve diğer ilçelerin belediyelerini alabilmek için iddialı adaylarla birlikte çalışacaktır. Bu saatten sonra yeni seçilen il yönetimimizin gündemi bu olacaktır. Trabzon'da çok güzel işlere imza atacağız. 
İKİ İKİŞİ KARAR VERİYOR
- AK Partili belediyeler daha çok hizmet alıyor mantığı Trabzon için geçerli oldu mu? 

Siz çalışırsanız, proje hazırlarsanız, yasaları bilirseniz ödenek alırsınız. Ama siz "ben nasıl olsa siyasi iktidarın belediyesiyim, gelen bakana yalakalık yapayım, 300 ondan, 500 ondan alayım" derseniz, bu kente günübirlik hizmet yapmış olursunuz. Trabzon'da bugün yapılacak olan işlere iki kişi karar veriyor. Karayolları bölge müdürü ve Cengiz Çolak. Bundan belediye başkanının dahi haberi yok. Bakan eğer "bu iş yanlış" diyorsa çöpe atıyorlar, demezse yapıyorlar. Belediye başkanı kentini tanımıyor. 
OFG 14'LÜYÜM DEDİ AMA TIPA TABANCASI ÇIKTI
-10 yıldır öğrenememiş midir?

Öğrenememiş maalesef... Bir 20 yıl da geçse öğrenemez. Çünkü halkı sevmedi, kenti sevmedi. Orhan Bey'i buraya gönderenler Sağlık Bakanlığı rahatlasın diye göndermiştir. OFG insanlara ben "14'lüyüm" dedi ama tıpa tabancası çıktı. 61 projenin 3 tanesini yapamamışsın. Şoförler Odası seni yönetmiştir. 
4 TANE MİLLETVEKİLİNİ TOPLASANIZ YARIM MUSTAFA CUMUR EDER Mİ?
-5 tane AK Parti milletvekili var. Trabzon için gereken çalışmaları yaptılar mı sizce? 

Var mı? Ben hiç göremedim ki... Bir bakan var. Bir de bakanın aksesuarları var. Ben kendilerine de söylüyorum. Trabzon'un en büyük şanssızlığı Trabzon'un bu dönemki milletvekilleridir. 4 tane milletvekilini toplasanız yarım Mustafa Cumur eder mi? Allah rahmet eylesin. Kendilerini sorgulasınlar. Bütün güç bunlarda. Bu şehre ne getirilmiş. Bir Avni Aker'e sahip çıkamadık. Akyazı'da stat yaptık diyorlar. Arsa karşılığı stat yaptılar. Arsa karşılığı bina yapmayla stat yapmanın ne farkı var. Bursa'ya da yaptın. Ankara'ya da yaptın. Trabzon'un farkı ne. Bu şehirden çuvalla oy aldınız da bu şehre ne yaptınız? İkinci üniversite nerede? İkinci pist nerede? Yalan üzerine kurulmuş bir siyaset. 12 yıl Akyazı ile oyaladılar. Treni göremedik. Bunlar hala bakıyorlar, görüyorlar herhalde bizim göremediğimizi. İnsanların sorgulamamasından dolayı aldıkları oyların neticesidir bunlar. İnsanlar artık aç. İnsanların dolmuşa binecek paraları yok. Bugün Trabzon'da 37 bin konut fazlası var. Büyümeyi inşaat sektörüne sıkıştırırsan, zincirlemeyle birlikte 15 bin esnaf batar. Arapların artık gelmediğini düşünün. Bu kadar otel yatırımı yapıldı. Hiç bir şeyin temeli sağlam değil. 
ORTAHİSAR BELEDİYESİ HANGİ AK PARTİLİYİ KURTARMAYA ÇALIŞIYOR
-Sivil toplum örgütlerinden, şehrin diğer dinamiklerinden, vatandaştan çok fazla ses çıkmıyor, herkes halinden memnun demek ki?  

Trabzon Ortahisar belediyesi, Trabzon'daki asansörlerin bakımını Trabzon Makine Mühendisleri Odası'ndan alıyor. Makine Mühendisleri Odası sesini çıkaramıyor. Korkuyor. Giyotinvari hemen kafasını keserler. Şaban Bey açıklasın. Ortahisar Belediyesi hangi batan AK Partiliyi kurtarmak için Trabzon'un apartmanlarının bakım işini İstanbul üzerinden kime verdi? Trabzon Makine Mühendisleri Odası neden sessiz? Açıklasınlar. Bu kenti birileri haraca bağlamış, bu kenti birileri peşkeş çekiyor. Birilerinin ağzına da koli bantı çekmişler. Kimseden korkmayacak insanlara ihtiyaç var. CHP'nin 36. kurultayı Adalet ve Cesaret kurultayı idi. Cesaret kısmını ben temsil ediyorum. Bizim kimseden korkumuz yok. Biz haram yemedik, abdestimizden şüphemiz yok. Bugün ceketinizi çekip sosyal medyaya atıyorsunuz 300 beğeni geliyor. Ama "bu ülke soyuluyor" deyin, "9 yaşındaki çocuk evlenebilir" diyenlere tepki gösterin hiç kimse beğenmez. Beğenemiyorlar. Korkuyor insanlar. Kiminin oğlu işe girecek, kiminin kardeşi terfi edecek, kimi işinden olacak, memur sürülecek... 
OHAL'in bu kadar uzatılmasının bir neticesidir bunlar. Korku imparatorluğu yaratılmıştır. Kendi belediye başkanına "al ceketini git" diyorsun. Kendinden olmayanı hapse atıyorsun. İnsanların korkularını anlayabiliyorum ama hiç bir şey Türkiye'nin bekasından daha önemli değildir, hiç bir şey çocuklarımıza güzel bir ülke bırakmaktan daha önemli değildir. 

GENEL KURULA TRABZON DAMGA VURDU

-Bundan sonraki hedefleriniz nelerdir? 

Parti Meclisi'nde bir görev dağılımı olacaktır. 60 kişiden 13 kişi genel başkan yardımcısı olacaktır. İl başkanı olduğumda insanlar benim ne performans göstereceğimi bekliyorlardı. Yavuz Karan olarak beni tanıdılar ve Türkiye'nin birçok ilinden bana oy verdiler. Örgütten gelerek PM'deyim. Binlerce telefon aldım. Çok mutlu oldum. Parti meclisine girmek benim için siyaseten bir başlangıç. 36. olağan kurultay, Trabzon il örgütünün kongreye imza attığı bir kongredir. Trabzonlu 4 isim Parti Meclisindedir. İzmir'den 2 Parti Meclisi üyesi vardır. Biz Giresun'un da, Artvin'in de, Rize'nin de sesi olacağız. Biz sorumluluğumuzun farkındayız. Önümüzdeki seçimlerde de bu sorumlulukla çalışacağız.

 


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.