Yerin Kulağı (10 Nisan 2017 Pazartesi)

Özak, Soylu ve Erdoğan!

AKP iktidarları döneminde Trabzon’dan üç milletvekili bakanlık koltuğuna oturdu. Bu isimlerden ikisi yatırımcı, sonuncusu ise asayişten sorumlu bakan oldu.Burada bakanlara karne verecek halimiz yok. Versek bile inandırıcı olmayız. Ancak bir değerlendirme yapabiliriz. Bu üç bakan içerisinde en şanslısı, Trabzon’a en fazla yatırım yapması gereken isim bize göre Faruk Özak’tı… Özak döneminde Trabzon gereken yatırımları aldı mı?  Trabzon merkez ve ilçelerine onlarca spor tesisi yapıldı. Bunlar Özak’ın bakanlığı döneminde idi. Ancak, o yıllarda bir başka isim daha vardı. O da bir bürokrat olan Mehmet Atalay. O tesislerin yapımında Özak kadar katkısı oldu.ozak-soylu-ve--(1).jpeg
Sonra Erdoğan Bayraktar, Çevre ve Şehircilik Bakanı oldu… Bayraktar bakanlık koltuğuna oturmadan önce TOKİ Başkanı iken de Trabzon’da önemli projelere katkı vermişti. Mesela Zağnos vadisi projesi. Bayraktar’ın bakanlığı döneminde Trabzon’da onlarca tesis yapıldı. 

ozak-soylu-ve--(2).jpg
Ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu… Soylu, DP Genel Başkanı iken AKP’yi ve Erdoğan’ı eleştirmişti. O yıllarda partisinin Trabzon Zorlu Grand Otel’de yaptığı toplantıda, AKP’ye verip veriştirmişti. Soylu sonra, AKP’ye davet edildi. Partide önemli görevler üstlendi. Önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı sonra İçişleri Bakanlığına getirildi. 

1711614-002.jpg
Süleyman Soylu, Süleyman Demirel ekolünden gelen bir siyasetçi! Oyunu kurallarına göre oynuyor ve de başarılı oluyor. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası İçişleri gibi bir bakanlığı toparlamak ve aktif hale getirmek, önemli operasyonlara imza atmak, bir yandan siyaset diğer yandan önemli bir devlet görevi üstlenmek öyle her babayiğidin harcı değil. İçişleri Bakanlığı, yatırımcı bir bakanlık değil. Öyle olmasına rağmen Süleyman Soylu, işi dört dörtlük götürüyor. 
AKP’li üç bakanı öne çıkarıp eski bakanlara haksızlık etmeyelim… Eyüp Aşık’ın, Koray Aydın’ın Trabzon’a kazandırdıklarını unutamayız. 

Turgay Şahin’in paylaştığı karne!

Köy Hizmetleri teşkilatının bir dönemler sayılı bölge müdürlerinden olan CHP Ortahisar Belediye Meclis üyesi Turgay Şahin, karşılaştırmalı Türkiye’nin istikrar tablosunu paylaştı. Turgay Şahin, CHP’li olmasına rağmen Türk siyasi hayatının efsane liderlerinden biri olan Süleyman Demirel’i çok severdi. Demirel de konuşmalarında genelde rakam verirdi.

300.jpg

İşte Turgay Şahin’in paylaştığı o tablo;

turgay-sahinin.jpg

AKP’nin yeni milletvekilleri!

Referandum sonrası yapılacak genel seçimde AKP’nin Trabzon listesinin üçte ikisinin değişeceği öne sürüldü. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin genel merkeze yakın milli görüş geleneğinden gelen eski bir yönetici, ‘Referandumda evet çıkması halinde ki, kesin çıkacak; Partimizin Trabzon milletvekillerinden 3’ü, belki de 4 tanesi değişecek. Süleyman Soylu ile Salih Cora yerlerini koruyabilirler. Ergin Aydın ve Faruk Kanca kesinlikle ilk dört içerisinde yer alacaklardır’ iddiasında bulundu.
AKP’li eski yönetici bu değerlendirmeyi yapsa da, referandum sonrasında evet veya hayır çıksa bile erken seçime gidileceğine inanmıyoruz. Ayrıca erken ve zamanında yapılacak olan bir seçimde de AKP’nin Trabzon listesinden en fazla iki isim değişir. Mevcut vekiller çok büyük sürpriz olmazsa yerlerini korurlar.
 
Referandumda ‘evet’ çıkarsa!

Gazetemiz yazarı, ANAP Trabzon eski il başkanlarından, CHP Ortahisar belediye başkan adayı Nazım Özcan, referandumda ‘evet’ çıkması halinde Türkiye’nin uçacağını ancak yere inme konusunda problem yaşayacağını ileri sürdü!.. Yakın dostu Bilal Kapucu’ya seslenen Nazım Özcan şöyle dedi: ‘Bilalciğim, Emniyet kemerinizi bağlayın, koltuklarınızı dik duruma getirin, uçuşa geçiyoruz. Anayasa değişikliği geçince fındık 25 lira asgari ücret 3000 lira en düşük memur maaşı 5000 lira olacak. 100 yıldır ne çekti bu millet, şimdi hepimiz rahatlayacağız. Başta komşularımız olmak üzere tüm dünya benim bozduğum ilişkileri düzeltecek ve herkes bizi sevecek, dini açıdan cenneti söylememe gerek yok sanırım… Çalay ama yol yapay, kim çalmadı ki gibi davranışlar günahtan muaf tutulacak... İyi uçuşlar, dilerim ineceğimiz alan bulabiliriz yoksa kaldık ta havada’.

Mitingi parkın içinden izledi!

CHP Trabzon eski belediye başkanı ve milletvekili Volkan Canalioğlu, Kemal Kılıçdaroğlu’nun mitingini Atatürk Alanındaki Atatürk heykelinin çevresinde izlemeyi tercih etti.

mitingi-parkin.jpg

Volkan Canalioğlu’nun Kılıçdaroğlu’nun konuştuğu standın yanına gitmemesini eleştiren partililer, ‘Volkan bey, kendine güveniyorsa bir sonraki seçimde bağımsız aday olsun. Bakalım yüz oy alabilir mi?’ dediler. Volkan beyi eleştirenler haksızlık ediyor. Eski başkan ve vekil referandumda hayır çıkması için var gücüyle çalışıyor. 

Batum’da iki gece!

Hafta sonunu Gürcistan’ın Batum kentinde geçiren Trabzonlu bankacı kadınlar, iki günlük gezilerini sosyal medyada neredeyse saati saatine paylaştılar. İng bank Değirmendere şubesi müdürü Hülya Üçüncü, Melike Mucukgil, Özlem Terzioğlu Öz ve Nagihan Aydın Delibaş, Batum’un güzel mekanlarında hoş vakit geçirdiler.

batumda-iki.jpg

 

Önceki ve Sonraki Yazılar