YERİN KULAĞI

Süleyman Rıza

Kuğu Sezonu!

Trabzonspor’un eski yöneticilerinden Ergin Kulaçoğlu aradı. Ergin Kulaçoğlu, hukukçu bir ağabeyimiz. Trabzonspor’un 1970’li yılların ikinci yarısının efsane yöneticilerinden biri. Ergin abimiz, İstanbul’da yaşıyor.

Kulaçoğlu, Türkiye Futbol Federasyonunun, 2020-21 sezonuna Osmanlı ve Cumhuriyetin ilk yıllarında, sporculuğu ve futbolculuğunun yanı sıra yöneticilik yapan ve Türkiye’nin ilk futbol kitaplarından biri olan, Asosyeşin Futbol’u yazan Süleyman Rıza Kuğu’nun adının verilmesini önerdi.

Ergin Kulaçoğlu’nun önerisine gönülden katılıyor ve destekliyoruz.

Ergin Kulaçoğlu, Süleyman Rıza Kuğu hakkında da detaylı bilgi verdi.

Süleyman Rıza Kimdir?

Aslen Göreleli Kuğuzadelerden olan Süleyman Rıza Bey, 1903 yılında, babası Kuğuzade Ali Rıza Bey'in subay olarak görevli bulunduğu Kırcali'de doğmuştur. Daha sonra ailece İstanbul'a taşındılar ve orada ağabeyi Mehmet Rıza ile 1915-1916 ders yılında Galatasaray Sultanisi'ne girdiler. 1921 yılında Trabzon'a taşındılar. Süleyman Rıza, Trabzon'da, "Hochstrasser" adlı otomobil firmasının acentesinde çalışmaya başladı. O yıllarda 20 Ocak 1921 tarihinde kurulan "İdmanocağı" spor kulübünde ağabeyi Mehmet Rıza ile futbol oynadı. Kulübün ikinci takımının kaptanı idi. Ayrıca, yüksek atlama, sırıkla atlama, uzun atlama, gülle atma, tenis ve koşu sporlarını yapan bir komple atlet idi.

Süleyman Rıza, 1924 Paris Olimpiyatlarına da katılmış ve sırıkla atlamada 3,75'lik derecesi ile Türkiye rekoru kırmasına rağmen barajı aşamadığı için elenmiştir. Paris yolculuğu sırasında tuttuğu günlük, o dönemin spor yaşamını ve sosyal yaşamını anlatan değerli bir belge olarak kabul edilmektedir. Süleyman Rıza 1991 yılında aramızdan ayrıldı.

“Asosyeşın Futbol”

Kuğuzade Süleyman Rıza'nın Asosyeşın Futbol adlı kitabı, şimdiki bilgilerimize göre, Hasan Fuad'ın yayınladığı tarihsiz futbol kitabını saymazsak, M. Seyfettin Özege'nin bildirdiği 1914 tarihli Futbol Kavaidi Umumiye adlı kitaptan sonra Türkiye'de yayınlanan en eski futbol kitabı olarak kabul edilmektedir.

Asosyeşın Futbol adlı kitapta; futbol oyununu kuralları çizimler eşliğinde anlatılmaktadır. Bundan sonra "Futbolun İstanbul'da Suret-i İnkişafı ve Tarihçesi" başlıklı bölümde, İstanbul'da kurulan futbol kulüplerinin tarihleri ve yaptıkları maçlar anlatılıyor. Kitabın diğer bölümünün başlığı: "Trabzon'da Spor"… Bu bölümde, 1913 yılında kurulan "İdmanyurdu" ve 20 Ocak 1921 tarihinde kurulan "Trabzon İdman Ocağı" kulübü ve 1921 yılında kurulan "İdman Grubu" anlatılıyor. Kitabın sonunda "İdman Ocağı Umumi Nizamnamesi" yer almaktadır. Kitapta ayrıca, okulların spor yurtları, örneğin Trabzon Sultanisi (Lisesi) ve Trabzon Sanayi Mektebi'nin spor çalışmaları konusunda da bilgiler verilmektedir.

Muhtar ile dertleşti!

İYİ Parti Milletvekili Hüseyin Örs, önceki gün Gülbaharhatun Mahallesi muhtarı Hikmet Mısır’ı ziyaret etti. Mısır ile çocukluk arkadaşı olan Örs, ‘Hikmet kardeşimle çocukluk ve gençlik yıllarımızın özlemini giderdik. Gülbahar benim de mahallem sayılır’ dedi.

Örs, Gülbaharhatun Mahallesinin Trabzon’un en eski mahallelerinden biri olduğunu hatırlatarak, ‘Şehir kütüphanesi Atapark’ta idi. Kütüphaneden çıkar parkta havuz başında çay içer, sohbet ederdik’ ifadelerini kullandı.

Personel Daire Başkanı

İçin aranan özellikler!

Arap Dili ve Edebiyatı, Arapça Öğretmenliği ya da Fars Dili ve Edebiyatı bölümleri lisans mezunu olmak.

Dil alanında tezli yüksek lisans yapmış olmak

Lisans mezuniyeti sonrasında en az 10 yıl eğitim ve öğretim alanında deneyim sahibi olmak.

Yabancılara Türkçe öğretimi sertifikasına sahip olmak.

Arapça öğretmenliği haricindeki bölümlerden mezun olanlar için pedagojik formasyon sertifikasına sahip olmak.

Belgelendirmek kaydıyla branş dili yanı sıra en az orta düzeyde ikinci bir yabancı dil bilmek ya da ikinci yabancı dil alanında hazırlık sınıfını başarıyla tamamlamış olmak.

Dini bütün, 5 vakit namaz kılan rektör bey, Allah’ın ‘emaneti ehline verin’ emri gereği, personel idarecesinde bu özellikleri arıyor.

Tesadüf bu ya; bu özelliklere sahip 7.5 milyar içerisinde tek bir kişi var.Rektör beyin muhterem eşi…Ezanlar susmuyor!!!

 (Atilla DİLAVER)

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar