YERİN KULAĞI

KTÜ’nün yeni rektörü!

Bu satırları okuduğunuzda belki de Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin yeni rektörü atanmış olur.  KTÜ rektörlüğü için son haftaya 3 favori adayla girilmiş. Adaylardan biri Giresunlu… AKP Giresun milletvekili Nurettin Canikli’nin desteklediği isim. İkinci favori isim, Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay’ın danışmanı KTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Çevik… Üçüncü aday ise son anda listeye giren AKP Trabzon milletvekillerinin yarısının desteklediği Prof. Dr. Asım Örem… Dördüncü isim ise Memur-Sen’in adayı Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı… Bu 4 isim dışında son anda sürpriz bir aday atanır mı, bilemeyiz. Ankara’dan gelen haberler bu şekilde…

TRÜ’nün personel alım işi ne oldu?

Trabzon Üniversitesi geçenlerde, personel alımı için bir şartname hazırlamış, bizde bu şartnameyi bu köşede yayınlamıştık. Geçici işçi ve memur kadrosuna alınacak personel için, ağır şartlar belirlenmişti. Dün bir okurumuz aradı, ‘Trabzon Üniversitesine kimler alındı, Gazetelerde ve internet sitelerinde bu konuda iki satır yazılmadı’ dedi.

Gerçekten Trabzon Üniversitesinin personel alım işi nasıl sonuçlandı? Trabzon Üniversitesi rektörlüğü herhalde bu konuda bir açıklama yapar.

Bu arada Trabzon Üniversitesi rektörünün kızı, babasının rektör olduğu üniversitede işe girdi mi? Bu konuda da bilgi yok. Üniversite rektörlüğü bu konularda bilgi vermese de, bize mutlaka bir yerlerden haber gelir…

İYİ Parti il kongresi!

Dün Ganita çay bahçesinde İYİ Parti’nin Trabzon il kongresi vardı. Kongrede iki aday yarıştı. Biri mevcut il başkanı Azmi Kuvvetli, diğeri milletvekili adayı Tuna Taşkın.

Kongreye İYİ Parti sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu da katılacaktı. Ancak, önceki akşam Trabzon’a gelirken aracı Ankara Elmadağ’da arıza yapınca geri dönmüş. Kongreye çevre il ve ilçe başkanlarının yanı sıra GİK üyesi Şükrü Kuleyin, İYİ Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Ünzile Yüksel, Yavuz Aydın da katıldı. Yavuz beyin işi Ankara’da ama ikametgahı Trabzon’da. Kongre Divan Başkanlığını Şükrü Kuleyin yaptı. Kongreye CHP milletvekili Ahmet Kaya İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu katılırken, iktidar partisinden ve MHP’den katılan olmadı. Olmuşsa da göze çarpmadı.

Kongrede oylamaya geçilmeden önce listelerde sorun yaşandı. Azmi Kuvvetli’nin listesinin başına il başkanı adayı yazılacağına ilçe başkan adayı yazılmıştı. Tuna Taşkın’ın listesinde ise mükerrer ve eksik isim yazıldı. Divan Başkanı Şükrü Kuleyin, iki tarafı uyardı ve listelerinizi düzeltin dedi.

İl Başkanı Azmi Kuvvetli’nin Atilla Aşık’a, yönelik ifadeleri tepki çekti. Diğer yandan Büyükşehir Belediye Meclis üyesi ve grup başkanı Çakıroğlu, Kuvvetli’nin listesinden genel merkez delegesi yapılmadığı için kızdı ve Tuna Taşkın’ın listesinden genel merkez delegesi yazıldı.

İYİ Parti’ye son günlerde ülke genelinde büyük ilgi var. Trabzon teşkilatına son 15 günde 250 kişi üyelik başvurusunda bulundu.

İYİ Parti Trabzon teşkilatında bir grubun etkinliği kongrenin yapıldığı bahçede de göze çarptı. Ancak, bu etkinlik büyüyen ve üye sayısı her geçen gün artan partide uzun soluklu olmayacak gibi.

İsmiyle yaşayanlara selam olsun!

Samsun’da yaşayan Trabzonlu yazar Harun Çelik, dün memleketi Trabzon’da idi. Harun Çelik ile Aksular Otelde uzun uzadıya sohbet ettik. Harun Çelik, dünyanın dört bir yanını gezen bir isim. Harun Çelik, bugünlerde Ortaasya’da olacaktı. Ancak pandemi bu gezisine engel oldu. Pandemi biter bitmez hoca, birkaç ay Kırgızistan’da olacak.

Harun Hoca bayramda Mersin- Adana, Osmaniye bölgesinde idi. Bölgeyi karış karış gezdikten sonra şunları yazdı;

‘Zanzibar'ı bırakıp biraz Anadolu'ya dönelim.

Bayram süresi boyunca Mersin-Adana-Osmaniye bölgesindeydim.

İnce Memed'in mavzeri ile ses verdiği Gavur Dağlarında, Dadaloğlu'nun tozu dumana kattığı Toroslar'da, Kozanoğlu'nun narasını bıraktığı Çukurova'da. Karacoğla'nın Türkmen güzellere beyitler düzdüğü pınar başlarında.

Yiğit ismi ile yaşar derler ya hani!

Haksızlığa, zulme, adaletsizliğe başkaldırmış, nice yiğitlerin ismi halen dilden dile dolaşırken, halka zulmeden beylerin ne adı kalmış ne de şanı.

Türkmen Beyi Kozanoğlu'nun üstüne devşirmelerden toplanmış orduyu süren paşayı hatırlayan kimse kalmadı, lakin Kozanoğlu'nun yiğitliği Çukurova'da halen bir destan gibi anlatılmakta.

Abdi Ağa'yı hatırlayan yok ama İnce Memed'in türküsü dilden dile söylenip duracak.

Yiğit ismi ile yaşarmış! İsmi ile yaşayanlara selam olsun!

Önceki ve Sonraki Yazılar