YERİN KULAĞI

Selin Sayek Böke’nin bilinmeyenleri ve Prof.Dr. Yahya Tezel’in tweetleri!

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde ve ABD başta olmak üzere yurt dışında akademisyen olarak çalışmış, 1960’lardan 2000’li yıllara kadar siyasetin içinde ve CHP’de Bülent Ecevit’e, DP’de Süleyman Demirel’e zaman zaman danışmanlık ta yapan Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel, önceki gün tveeter hesabından tveet zinciri yayınladı. Yahya Hoca, CHP’de genel sekreterliğe getirilen Selin Sayek Böke’nin bilinmeyenlerini sıraladı. İşte hocanın tveet zinciri;

1. Gürültüye giden çok önemli bir soru var. Babası zengin bir Antakyalı Hıristiyan kızımız ABD'de doktora Dünya Bankası ve IMF gibi "anti-emperyalist" kuruluşlarda çalıştıktan sonra dönüp Türk Masonluğunun kalelerinden Bilkent Üniversitesinde hocalığa başlamış. Ve bir gün...

2. Arka planı en az görünür olan büyük siyasetçimiz Kılıçdaroğlu telefon etmiş, üyesi müyesi olmadığı CHP milletvekilliği ve parti yöneticiliğine paraşütle indirilmiş. CHP’li değilmiş ama daha önemli bir siyasi geçmişi varmış... Neymiş S.S.Böke'nin içinde yetiştiği siyasi okul.

3. S.S. Böke 1960 sonrasında Türkiye’yi sosyalizme taşımak için "Meslek Örgütlerinin ideolojik kontrolü projesinin çocuğu sayılabilir. “Rol modelim” dediği annesi Dr. Füsun Sayek, Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) unutulmaz başkanlarından.

4. Uzun yıllar TTB’nin toplantıları Böke'nin evinde yapıldığı için küçük yaşlardan itibaren Türkiye’yi sosyalizme Marksist stratejisini yıllarca dinlemiş. “bebeklerini karşısına dizip” dersler anlatmış. Temeli sağlam. Bir ayağı Masonluk öteki ayarı aristokratik Marksizm!

5. Partide "anti-emperyalist radikal"(!) ulusalcı sol hizbin içinde yer almış. Sıkı kadroculuk istemiş. "İddiası olan bir grubuz. Bu grup arasında, gevşek Protestan nikahı değil Katolik nikahı olmalı. Ve bundan sonra kimse gruba danışmadan bir karar almamalı" sözü onun.

6. Katolik nikahı "Yedi Kocalı Hürmüz" müzikalinden fazlasıyla etkilenen Kılıçdaroğlu'nu rahatsız etmiş. Böke'yi uzaklaştırmış. Ama durun, Kemal Bey her ne hikmetse bu şık ve radikal hanımefendiyi bu sefer Parti'nin ikinci en önemli görevine, CHP Genel Sekreterliğine getirmiş.

7. Sosyolojide insanlar ya aktördürler ya da ajandırlar denilir. Kişi mesela kocasından boşanma kararını düşünüp taşınıp kendisi almışsa, bu eylemin aktörüdür. Ama genel vekalet verdiğim biri dairemi benim adıma satmışsa, bu eylemde benim ajanımdır. Vekilimdir.

8. Soruyorum Kemal Beye, S.S.Böke'yi tanımazken kimin telkinleri ile siyasete paraşütle indirdin? Sonra parti yönetiminden uzaklaştırma kararını sen mi aldın yoksa birilerinin telkini ile mi aldın? Şimdi yeniden hoppala dedirtecek şekilde Böke'yi Genel Sekreterliğe niye getirdin?

9. Türkiye’ye demokrasiyi getirmiş ve hukuk devleti terbiyesi olan insanların mirasını yiye yiye doymayan, bugün ölürüm dönmem CHP'liyim diyen kardeşlerim. Böyle parti olur mu? CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun yaptığı ve ettiğinin arka planını görüyor musunuz?

***

Yahya Hoca, Süleyman Demirel’in tedrisatından geçmedi ancak Demirel’i yakından tanırdı. Hoca, Demirel’in, ‘dün dündür, bugün bugündür’ özdeyişini herhalde unuttu…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar