YERİN KULAĞI

Memur-Sen bastırdı Çuvalcı atandı!

Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne atanacak rektörler arasında en şanslı olanları birkaç gün önce yazmıştık. Uğur Çevik, Asım Örem, Giresun’dan bir isim ve Hamdullah Çuvalcı’nın isminin öne çıktığını vurgulamıştık.

Bu dört aday arasında en şanslısı Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay’ın da danışmanı olan KTÜ öğretim üyesi Uğur Çevik’ti. Uğur beyin tek handikabı rahatsızlığıydı… İkinci şanslı isim rektör yardımcısı Asım Örem’di… Ki, son günlerde vekiller de Asım Ören’e onay vermişti. Üçüncü şanslı isim Hamdullah Çuvalcı ise süreçte Ankara’da Memur-Sen genel merkezinde ve AKP nin tarikata ve milli görüşe yakın eski yeni isimleriyle diyalogunu sürdürdü.  Ve bu çalışmaları sonuç verdi, rektör atandı. Çuvalcı’nın rektör atanmasında Trabzonlu siyasetçilerin çok da katkısı olduğunu sanmıyoruz. Memur-Sen bastırdı, Çuvalcı atandı.

Türkay Tüdeş kadro vermedi!

Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, Trabzon Endüstri Meslek Lisesini bitirdikten sonra KTÜ makine bölümüne girdi. Makine mühendisi oldu. Çuvalcı, yanılmıyorsak Aydın Dumanoğlu’nun rektörlüğü döneminde araştırma görevlisi olarak üniversiteye girdi. Aydın bey, İngiltere’den KTÜ’ye gelmişti. Aydın bey, yeniden milli mücadele grubuna yakın bir isimdi.

Aydın Dumanoğlu’ndan sonra Türkay Tüdeş rektör oldu. Tüdeş, Hamdullah Çuvalcı’ya tarikatçı olduğu iddiası ile kadro vermedi. Çuvalcı 7-8 yıl araştırma görevlisi olarak çalıştı. 2004 yılında İbrahim Özen rektör olunca Çuvalcı’nın da önü açıldı. Özen, Çuvalcı’yı yardımcı doçent olarak atadı. Sonraki yıllarda da Çuvalcı doçent ve profesör oldu.

Hamdullah Çuvalcı, KTÜ’deki öğretim üyelerinin, hatta rektörlerin ve yardımcılarının büyük çoğunluğu gibi tercüme düzeyinde yabancı dili olmadığı gibi akademik bir yayını da yok gibi! Varsa da bilmiyoruz!

Çuvalcı, akademik olarak başarılı bir isim olmamasına rağmen, alçak gönüllü, mütevazi, namazından niyazında biri. Yakın akrabası akademisyen Olkan Çuvalcı’nın Fetodan soruşturulduğu dönemlerde Hamdullah Çuvalcı için de kimileri o gruptan olduğunu iddia etmişti. Hamdullah Çuvalcı’nın Feto ile bağı ve bağlantısı olduğunu sanmıyoruz.

Hamdullah Çuvalcı, KTÜ Makine Bölümünde idi ancak Makine bölümünde kadro olmadığı için Metalurji ve Malzeme bölümünden kadro aldı.

Süleyman Baykal, rektör olunca Hamdullah Çuvalcı’nın da önü iyice açıldı. Çuvalcı, AKP iktidarının en güçlü sivil toplum örgütlerinden biri olan Memur-Sen’in üniversite temsilcisi oldu. Üniversitede akademisyenler ve memurların atanmasında Çuvalcı etkindi. Süleyman Baykal, Çuvalcı’ya ayrıca 2-3 görev daha verdi. Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü, Teknokent gibi. Çuvalcı’nın Sürmene’deki meslek yüksek okulundan bir olay nedeniyle mahkemesinin de devam ettiğini söyleyelim.
Atanan rektörlerin biyografilerine ve geçmişlerine bakıldığında hemen hepsinin AKP’ye ve iktidarı destekleyen tarikat-cemaat ve meslek odalarına yakın olduklarını görüyoruz.

Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı’ya hayırlı olsun diyor, Üniversite’yi ayağa kaldırmasını bekliyoruz.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar