YERİN KULAĞI

Numune Fakülte Oluyor!

Trabzon’un bir dönemler en görkemli hastanesi olan Numune Hastanesi, Sağlık Bilimler Üniversitesi’nin Trabzon Tıp Fakültesi oluyor. Sağlık Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl’ün, üniversiteye bağlı Trabzon Tıp Fakültesinin dekanlık binası için Numune Hastanesi binasında karar kıldığı öğrenildi. Trabzon’da vali ve sağlık teşkilatı üst düzey bürokratları ile toplantı yapan Prof.Dr. Cevdet Erdöl, Numune Hastanesi’nin dekanlık için uygun bir yapı olduğunu ancak, bu konuda henüz net karar vermediklerini söyledi.

Sağlık Bilimler Fakültesine bağlı Tıp Fakültesi öğrencilerinin, Numune ve Kaşüstü başta olmak üzere Trabzon’daki diğer hastanelerde pratik eğitim alabilecekleri belirtildi.

Numune Hastanesinin Trabzon Tıp Fakültesi Dekanlığı olması halinde, hastanenin orta bölümünün deniz tarafındaki başhekimlik ve yardımcılarının bulunduğu yerlerin dekanlık olarak kullanılabileceği ve hastanenin bazı bölümlerinde derslikler yapılabileceği kaydedildi.

 

Sağlık Müdürlüğündeki o ihale!

Kuzey Ekspres’in dün gündeme taşıdığı Sağlık Müdürlüğü’ndeki ihale, son yıllarda yapılan en ilginç ihalelerden biri idi. İhale iki kez kamu yararı göz önüne alınarak iptal edildi, üçüncü ihale ise muhammen bedelin 10 milyon lira üzerinde fiyat veren tek katılımcıya verildi.

Sağlık Müdürlüğü, ilk ihale öncesi bir puanlama yapmış ve alınacak laboratuar malzemesini bu puanlama çerçevesinde 50 milyon 800 bin lira olarak belirlemiş. İhaleye giren firma 51 milyon 352 bin lira vermiş. Sağlık Müdürlüğü ihale komisyonu ihaleyi iptal etmiş Müdürlük ikinci kez ihale açmış. Puanlama yapmış ve muhammen bedeli de 50 milyon 352 bin lira olarak tespit etmiş. İlk ihaleye giren firma ikinci kez ihaleye girmiş ve 51 milyon 352 bin lira fiyat vermiş. Komisyon bu ihaleyi de kamu yararı yok diye iptal etmiş.

Sağlık Müdürlüğü bir süre sonra alınacak malzemelere ekleme yapmış ve bu sefer muhammen bedeli 95 milyon 430 bin lira olarak belirlemiş. İlk iki ihaleye giren firma üçüncü ihaleye girmemiş. Yeni bir firma ihaleye girmiş ve 105 milyon 786 bin lira fiyat vermiş. Muhammen bedelden 10 milyon 356 bin lira daha fazla. İhale komisyonu, ihaleyi kamu zararı yoktur diye onamış.

Sağlık Müdürü Hakan Usta ise, hakkaniyetli bir iş yaptıklarını, kamu yararını göz önüne aldıklarını vs. belirtmiş…

İlk iki ihaleyi bir-iki milyon fazla diye iptal edeceksin, üçüncü ihale 10 milyon fazla olmasına rağmen hakkaniyetli iş yaptık diyeceksiniz.

Hakan Usta ve Erdem Şen, belki de hakkaniyetli iş yapmışlardır, bilemiyoruz. Sağlık müdürü Hakan Usta’nın, hakkaniyetli iş yaptık, kamu yararını göz ettik, itiraz edenler CİMER’e, mahkemeye vs. başvursun demesi, ihaledeki ilginçliği ortadan kaldırmıyor. Hakan Usta, bu konuda detaylı bir açıklama yapmak zorundadır.

 

Maske takmasaydım yoğun bakımdaydım!

Coronavirüs testi pozitif çıkan ve yaklaşık 10 gündür evinde istirahat eden CHP milletvekili Ahmet Kaya, ‘Maske takmasaydım, maskeli dolaşmasaydım, bugün yoğun bakımdaydım’ dedi.

Kuzey Ekspres’e konuşan Ahmet Kaya, ‘Üç-dört gün daha evde kalacağım. Kendimi çok iyi hissediyorum. Bir iki gün içinde yeniden tahlil yaptıracağım. Doktorum, maske taktığım için yoğun bakımlık olmadığımı söyledi. Yediden yetmişe herkese mutlaka maske takmalarını öneriyorum. Maske, tehlikeye yüzde 90 oranında önlüyor’ dedi.

Ahmet Kaya, pandemi nedeniyle sıkıntının çok büyük olduğunu belirterek, ‘İnsanlar, yetkililerin açıklamalarına bakarak işi hafife almasın. Doktor arkadaşlar sıkıntının çok büyük olduğunu söylüyorlar. Vatandaşlarıma tedbiri elden bırakmamalarını öneriyorum’ diye konuştu.

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar