YERİN KULAĞI

Hasan Melek’in ziyareti!

hasan-melek-3-004.jpg

Trabzon eski Belediye Başkanlarından Hasan Melek, hafta sonu elinde şemsiye ve bir de dosya ile ziyaretimize geldi. Melek ailesi, aslen Akçaabat Lahana (Yeşilyurt) köyündendir. Soyadı kanunu çıktığında ailenin yarısı Ertem diğer yarısı da Melek soyadını almıştı.

Hasan Melek, beş yıl sonra dalya diyecek. Şu anda 95 yaşında. Yemesine içmesine dikkat eden Melek hemen her gün birkaç km. yürür.

Trabzon sevdalısı olan Hasan Melek ağabeyimiz, 1980 darbesi sonrasında askerler tarafından CHP’li belediye Başkanı Emekli Albay Sefer Özgür’ün yerine Trabzon Belediye Başkanlığına getirilmişti.

Hasan Melek, Belediye Başkanlığı döneminde o günkü koşullarda güzel hizmetler yapmıştı. 100. Yıl Parkı onun eseri sayılabilir. Erdoğdu yolu az da olsa o dönem genişletilmişti.

Melek’in takdim ettiği dosyanın kapağında Kunduracılar Caddesinde bugün hala ayakta olan taş bina ve önünde develeri seyreden vatandaşların fotoğrafı vardı.

hasan-melek-4.jpg hasan-melek-1.jpgMelek, Trabzon’un dünü bugüne başlıklı takdim yazısında, ‘Bugün Trabzon’un geleceği ile ilgili 2 projeyi görüşlerinize sunuyorum, bu projeler yeni olmayıp uzun yıllardan beri Trabzon’un gündeminde olan projelerdir’ diyor. Bu projeler; Demiryolu ve Güney Çevre Yolu...

Melek’in dosyasında, 1924 yılında Atatürk’ün Trabzon’u ziyaretinde yaptığı konuşmayı ve 1947 yılında Trabzon’daki mahalli gazetelerin manşetlerine taşıdığı ‘Trabzon demiryoluna kavuşuyor’ başlıklı haberler, 2015 yılında AK Parti’nin seçim broşürlerinde yer alan Hızlı Tren TRABZON-ERZİNCAN DEMİRYOLU, TRABZON UÇMAYA HAZIR vs. şeklindeki vaatlere yer veriyor.

Melek, ısrarla savunduğumuz ve ilk kez bizim (Hasan Kurt) gündeme taşıdığımız tünel geçişli güney ekspres otoyolunu da dosyasına aldı. Tünel geçişli Güney Ekspres Otoyolunu,  KTÜ öğretim üyesi Prof.Dr. Atakan Aksoy İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 3-4 yıl önce düzenlenen ulaşım sempozyumunda anlatmış ve bu proje nedeniyle Hasan Kurt adına bize de bir teşekkür plaketi sunulmuştu.  Melek’in dosyasında Erzincan-Trabzon hızlı tren yolu demiryolu da var.

Melek; dosyasını dağıtım için Cumhurbaşkanına, İçişleri Bakanına, Trabzon Valisine, Büyükşehir Belediye Başkanına, Ortahisar Belediye Başkanına, Ulaştırma Alt Yapı Bakanına, Hazine ve Maliye Bakanına, eski yeni milletvekilleri, TTSO Başkanına, yerel basına vs olmak üzere tam 19 kişi ve kuruma gönderecek.

Hasan Melek’i bu güzel çalışmasından ötürü kutlar, sağlıklı, uzun ömür dileriz.

Sağlık Müdürü Usta’nın savunması!

saglik-muduru.jpg

Trabzon Sağlık Müdürlüğü’nde kamu yararı olmadığı için iki kez iptal edilen ve üçüncü ihalede ise muhammen bedelden 10 milyon 356 bin lira daha yüksek bir fiyat verilen ve idarece onanan laboratuar malzemesi alım ihalesini, ‘Sağlık Müdürlüğü’nde ilginç ihale’

başlığıyla duyurmuş, ardından bu köşede bu olayı iki kez daha yazmış ve Sağlık Bakanlığı ve Trabzon Sağlık il Müdürlüğünden açıklama beklemiştik. (Haberin detayını kuzeyekspres.com.tr’de ve kuzeyekspres e- gazete de okuyabilirsiniz)

Cumartesi günü öğle saatlerinde Trabzon Sağlık İl Müdürü Dr.Hakan Usta, ziyaretimize geldi. Usta, önce annemizin vefatı nedeniyle başsağlığı diledi. Ardından, kendisine ‘İddialarla ilgili neden detaylı açıklama yapmıyorsunuz. İlk iki ihaleyi kamu yararı olmadığı gerekçesiyle iptal ediyorsunuz, üçüncü ihaleye ise ilk iki ihaleye giren firma girmiyor ve ihaleye tek firma giriyor ve muhammen bedelin çok çok üzerinde verilen bir fiyatı onaylıyorsunuz. Yazılanları da tekzip etmiyorsunuz. Bu sefer insanlar farklı düşünüyor. İhalede şaibe olduğu iddiası gündeme geliyor’ dedik.

Dr. Hakan Usta, ‘Beni aradığınızda size, devletin menfaatini hakkını koruduğumuzu, burada amacın Hakan Usta’yı yıpratmak olduğunu, ihaleye girmeyen firmaların karalama yaptıklarını, bu fiyatın Türkiye de oluşan bir fiyat olduğunu, itiraz edenlere de adres gösterdiğimi söyledim. Bu ihalede kimseye menfaat sağlamadık. Varsa bir yanlışımız cezamızı çekeriz, demiştim, sizde bunları yazdınız’ dedi ve ardından ‘Bizim bu konuda açıklama yapmamız mümkün değil. Açıklama yetkimiz yok. Açıklama işi bakanlığımızın’ diye ekledi.

Dr. Usta’ya, ‘Yine de kuşkuları ortadan kaldırmak için bir şeyler söylemelisiniz’ dedik.

Usta, ‘İhale onay için Kamu İhale Kurumuna gitti ve onaylandı. Onaylandığına dair yazı da bize geldi. Size de gönderirim. Bu ihale üç yıllık bir ihale, yani alınacak malzemeler bir çırpıda alınmayacak, üç yıl içerisinde alınacak. Verilen fiyat da üç yıllık fiyat. İhaleye çıktığımızda dolar faraza 6 lira idi, bugün 7.5 lira. Yarın artabilir de. İhaleye giren firma da bunu ve üç yıl içerisinde değişecek fiyatları göz önüne alarak teklif verdi. Ben, vicdanen müsterihim. Şimdilik ancak bunları söyleyebilirim’ dedi.

Sağlık Müdürlüğündeki ilginç ihale ile ilgili Dr. Hakan Usta’nın açıklaması bu şekilde. Bu olayın, Sağlık Bakanlığında da yankı bulduğunu söyleyebiliriz. İhale her ne kadar Kamu İhale Kurumunca onaylanmasına rağmen, yakında Sağlık Bakanlığından Trabzon’a müfettiş gelebilir. Çünkü ihaleye girmeyen veya giremeyen firmaların işin peşini bırakmadıklarını duyduk.

Doğaya karşı gelmeyeceksin!

dogaya.png

KTÜ Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü öğretim üyelerinden Prof.Dr. Saadettin Korkmaz, Giresun ve çevresinde meydana gelen sel felaketini değerlendirirken, ‘Doğaya karşı gelmeyeceksin’ dedi. Korkmaz, Değirmendere yatağında yapılacak olan otogara da dikkat çekti ve şöyle dedi;

‘Maalesef hiç ders almıyoruz. Karadeniz'de her yıl aynı felaketler yaşanıyor. Doğu Karadeniz'deki bütün dere yataklarına müdahale edilmiş. Dere yataklarında yapılaşma, derelerin kanal içine alınması, uygun olmayan kazı ve dolguların yapılması, yol kazıları ve buna bağlı yüksek şevlerin yapılması sonucunda aşırı yağışların tetiklediği taşkınlar ve felaketler meydana gelmektedir. Bu felaketler geçmişte olduğu gibi, gelecekte de olacaktır. Doğayla inatlaşmayacaksın. Giresun'a geçmiş olsun diyoruz. Bir sözümüz de Değirmendere yatağında otogar yapmak isteyenlere olsun. 1990 yılındaki sel felaketinde sanayi sitesi ve mevcut otogarın su altında kaldığını unutmayalım.’

 

Önceki ve Sonraki Yazılar