YERİN KULAĞI

Soylu günde kaç saat uyuyor?

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en başarılı İçişleri bakanlarından biri olan Süleyman Soylu, gecesini gündüzüne katarak çalışıyor. Bakanlar arasında performansı en yüksek isimlerden biri olan Süleyman Soylu, Giresun’daki sel felaketinde de sabahladı. Muhalefet partilerinin bile en az eleştirdiği bakanlardan biri olan Süleyman Soylu’nun, geceleri de gündüzü gibi. Soylu, Giresun’daki sel felaketini haber alır almaz geceyarısı afet bölgesine gitti. Çizmelerini giydi ve selin vurduğu mekanları gezdi, vatandaşlarla görüştü. Soylu’yu kutluyoruz.

 

Giresun’a Trabzon desteği!

Giresun’da yaşanan sel felaketine duyarsız kalmayan Trabzon Büyükşehir ve Ortahisar Belediyeleri, belediyelerin araç parkının bir bölümü komşu ilçeye gönderdi. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, ‘Mağduriyetlerin giderilmesi için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız’ dedi.

Bu arada Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da, ‘Sel felaketinde kaybettiğimiz vatandaşlarımıza ve şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Bölgedeki gelişmeleri yakından takip ediyorum. Devletimiz, tüm imkanlarıyla vatandaşın yanındadır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın’ mesajı verdi.

 

Olay TV’nin Trabzonlu ortağı!

Gazete ve internet sitelerinden yer alan haberlere göre, DYP hükümeti döneminde merhum Başbakan Süleyman Demirel’in en yakınındaki isimlerden biri olan Bursalı işadamı Cavit Çağlar’ın sahibi olduğu Olay TV, merkezini İstanbul’a taşıyormuş. Olay TV’ye bir de Trabzonlu bir işadamının şirketi ortak olmuş. Yazılan çizilenler bu şekilde. Cavit Çağlar, önceki gün yaptığı açıklamada ise Olay TV’yi sattığını belirtmişti. Yani, Olay TV ile Çağlar’ın değil. TV’yi kimin satın aldığını ise bilmiyoruz. TV’nin ortaklarından birinin Trabzonlu olduğu iddia ediliyor ve TV’yi de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yakın işadamının aldığı söyleniyor. Bu söylentilerin de doğru olduğunu sanmıyoruz!

AKP’ye yakın bir internet sitesinin yazarı Ali Savaş, birkaç gün önce sosyal medyada ‘Cavit Çağlar’ın Trabzonlu ortağı kim?’ şeklinde bir paylaşımda bulundu. Gazetemiz sahibi ve yazarımız Hasan Kurt ta, esprili bir şekilde ‘Mehmet Ali Yılmaz olabilir’ dedi. Savaş da, Kurt’un bu yorumu üzerine, ‘Yılmaz, Cavit Çağlar ile aynı hükümette bakanlık yaptı… Çağlar ile çok samimi ve iyi dosttur.. Yılmaz’ın Trabzon’da siyasete girdiği yıllarda seçimlerde Cavit Bey bizzat Trabzon’a gelip çalışmıştı. Buna şahidiz.. Yılmaz’ın bir TV macerası oldu.. TVem diye.. Ama sonraları kapattı.. Ancak, TV’nin bütün stüdyoları hazır halde duruyor. Halkalı’da.. Bu nedenle, Çağlar’ın ortağının Yılmaz olma ihtimali yüksek. Tabi bu sadece bir tahmin, kesin bir algı ortaya koyulmasın’ dedi.

Çağlar’ın sattığını söylediği Olay TV’nin yeni ortağı Yılmaz mı değil mi, bilmiyoruz. Bildiğimiz, Yılmaz’ın hükümete yönelik muhalif duruşu.  Şirketlerde ortaklık önemlidir ama asıl önemli olan şirketin yüzde 51’inin kimde olacağıdır. Yayın politikasını da çoğunluk hissesi belirler. Yeni bir yayın kuruluşu demek yüzlerce kişiye iş imkanı demektir.

 

Haydar Revi’nin rakipleri!

AKP Trabzon İl Başkanı Haydar Revi, tahminimiz o ki il kongresinde görevi bırakacak. Revi’nin yerine AKP genel merkezinin güveneceği bir isim gelecek. AKP kulislerinde bu ismin kim olacağı tartışılıyor. Favori adaylardan biri Selahattin Çebi diğeri Mehmet Karaoğlu. Son günlerde il başkanlığı için Hasan Dilekoğlu ve Uğur Aydın’ın da aday adayları arasında yer aldıkları söyleniyor. 4 aday adayından 3’ü Araklılı biri Çaykaralı… İl Başkanlığına bu adaylar arasından büyük bir ihtimalle Araklılı bir isim gelecek. Üç Araklılının da referansları güçlü. Selahattin Çebi, parti gençlik kollarından geliyor. Hasan Dilekoğlu İmam Hatip kökenli, Uğur Aydın’ın babası imam... Revi’nin yerine bu 4 isimden birimi gelir yoksa sürpriz bir isim mi il başkanı olur, bunu önümüzdeki süreçte göreceğiz.

 

******************

Ülkemizin başına gelen güzel şeylerden kim mutsuz olabilir ki? Güzel şeylere hasretiz. Müjdeye niçin sevinemiyoruz peki?

İlkokul okuma kitabımızda bir hikaye vardı. Kasabanın birinde yaşayan adam gece yarısı sokağa çıkıp bağırmış;"Evim yanıyor, yardım edin". Kasabalılar sokağa çıkmış, herkes elinden gelen yardım için koşuşturmuş. Şakacı adam evinin önünde gülüyormuş. Bir kaç gün sonra aynı canhıraş sesle "yangın var" diye bağırmış. Kasabalılar yine koşmuş. Aynı davranışla karşılaşmışlar, evlerine dönmüşler. Aradan bir hafta geçmiş. Şakacı adamın evi gerçekten alev almış. "Yangın var, yangın var" diye ortalığı ayağa kaldırmış ama nafile gelen olmamış.

İkinci paylaşmak istediğim olay Nasreddin Hoca fıkrası. Hocanın birine borcu varmış, adam alacağını istemiş. Hoca; benim evin önüne dikenli tel çektim, oradan çok koyun geçer. Koyunların yünü tellere takılacak. Onları toplayacağım, eğirip ip yapacağım, o iplerle çorap örüp pazarda satacağım ve borcumu ödeyeceğim demiş. Alacaklı tebessümle başlamış, kahkahalarla gülmüş. Bunun üzerine Hoca; "Peşin parayı görünce gülersin tabi" demiş.

Benim müjdelere sevinemememin temelinde bu fıkralar yatıyor. Zinhar memleketimi yönetenlerin bu halimde bir dahili yoktur. Güvensiz yetişmiş bir insanım. Sevinilecek şeylere hep bir kulp takarım.

Son söz, 60 ülkeye doğal gaz satacak kadar üretici bir ülke vatandaşı mutlu olmalıdır.

(Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

****************

YERLİ VE MİLLİ OLSUN

Olursa eğer 'yerli otomobil'in motoru Alman Bosch'tan…

Bataryaları Çin'den…

Araç entegrasyonu için teknoloji ortaklığı Alman mühendislik firması EDAG'la…

Tasarım işi İtalyanlardan…

Ama otomobil yerli!.. Demek ki bir otomobilin Misak-ı Millî sınırları içinde toplanması ve cıvatalarının sıkıştırılması onu 'yerli ve millî' yapmaya yetebiliyor!..

Bunların doğruluğuna inanmayacak ama "Türkiye'nin Karadeniz'de bulduğu doğalgazı çekemeyen ve rezervi çaktırmadan havaya uçurmaya çalışan muhalifler, geceleri ellerinde çakmakla Karadeniz'de dolaşıyor" desen inanabilecek olanlar var!..

Oysa 'yerli otomobil'le ilgili bilgileri veren kişi, Girişim Grubu'nun işin başına getirdiği isim…

Sloganlarla fotosentez yapanlara bunları nasıl anlatabilirsiniz ki?

(Servet Avcı)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar