YERİN KULAĞI

Gürcistan’da korona ve Harun Çelik’in Orta Asya yolculuğu!

Trabzon’un yetiştirdiği değerlerden biri olan gazeteci-yazar Harun Çelik, dünyanın dört bir yanını gezen bir isimdir. Harun Hoca, Tonyalıdır, Samsun’da yaşar. Hoca ile geçenlerde Trabzon’da sohbet etmiştik. Hoca, ‘Yakında Orta Asya’ya gideceğim, Kırgızistan’da karargah kuracağım ve oradan tüm Orta Asya’yı adım adım gezeceğim ve sonra da yazacağım’ demişti.

Harun Hocanın çok sayıda eseri var. Hoca, önceki gün özel izinle Kırgızistan’a gitmek için Sarp kapısından Gürcistan’a giriş yaptı. Gürcistan, özel giriş izni olmayanları ülkeye almıyor. Girenlerde, 12 gün karantina da kalıyor.

Harun Çelik, Gürcistan’a gitmeden önce Trabzon’da, TS Clup mağazasına uğrar ve orada yaşadıklarını şöyle anlatır:

‘Gürcistan'a gelirken, buradaki bir dostuma forma alayım istedim. Sabah TS Clup'a gittim. "Yeni sezon çubuklu formalar nerede?" diye sordum. Görevli bayan, "Çubuklu formalar işte şunlar" dedi. Ben de, hanımefendi, Karabükspor'un çubuklu formasını sormuyorum, bizim Trabzonspor'un yeni sezon çubuklu forması yok mu, diye sordum. Anlayamadı ve kendisi ile dalga geçtiğimi düşündü. "Hocam, işte şunlar" diye formaları eliyle dokunarak gösterdi. Ben de kendisine, "Kızım bunlar, Trabzonspor'un değil, Karabük'ün renkleri, bordo mavi olanı yok mu" bunların dedim. Hülasa, lan arkadaş, çubuklu forma, bildiğin renkleri ile Karabükspor forması. Renk körü olmayan aklı başında bir insan yok mu, bu işler ile ilgilenen. Renk körü olmayan herkes, sokaktaki beş yaşındaki çocuk dahi bilir ki, Trabzonspor'un yeni sezon forması diye çıkarttıkları forma, bizim forma değil.

Diyelim bir renk körü bunu seçti, bir renk körü onayladı tamam olan oldu, bari bundan sonra yapılan yanlışı düzeltin.

Bir formaya 240 TL veriyorsak, en azından müsaade edin de kendi takımımızın renkleri olan formayı giyelim.’

 

Gürcistan izlenimleri!

Harun Çelik, Sarp kapısında sıkıntı yaşamadan özel izin kağıdını göstererek karşı tarafa geçer. Batum’da kaldığı otelde izlenimlerini sosyal medyada paylaşır. İşte hocanın ilk izlenimleri;

‘Gürcistan hükümeti, Pandemi sürecini çok iyi yönetmiş. Nerede ise vaka yok gibi. Sokaklarda bir tane maske takan görmedim. Herkes maskesiz. Sınır kapısını pandeminin yaygın olduğu ülkelere tamamen kapatmışlar. İnsanlar gündelik yaşamlarını normal bir şekilde sürdürüyor. Yurt dışından çok istisnai durumlar için, yapılan resmi müracaatlar üzerine özel izinle ülkeye girişe izin veriliyor. Öyle ülkeye girdim elimi kolumu sallayarak gezeyim yok. Sınırda korona testi yapıyorlar. Polis eşliğinde, karantina otellerine götürüyorlar. 12 gün karantinada tutuyorlar. Testlerin negatif çıkması durumunda, 12 günlük de karantina sürecinin ardından halkın arasına karışmanıza müsaade ediyorlar. Şu fani dünyada bir karantinaya girmemiştim, onu da yaptım.’

Harun Çelik’in Gürcistan’daki ilk günü bu şekilde geçti… Hoca bize öyle geliyor ki, karantinada da boş durmaz ve yazar. Hocaya hayırlı yolculuklar diliyoruz.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar