YERİN KULAĞI

Mezbahanenin yeri doğrudur!

mezbahane.jpg

Kuzey Ekspres dün Büyükşehir Belediyesi’nin Akçaabat Düzköy yolu kenarında yaptıracağı mezbahanenin yerinin yanlış olduğunu belirten bir haber yayınladı. Haberi Akçaabat temsilcimiz Köksal Ustaoğlu vermiş.

Galanima vadisinde yapılacak olan mezbahane dere yatağından epey uzakta. Ayrıca dere de koruma altına alınmış. Galanima vadisinde onca, tesis var. Galanima deresi 1990’lı yıllarda sahile yakın bölgede taştı? Dere neden niçin taştığını pek araştıran olmadı. Dere üzerine geniş ağızlı köprüler yapmazsan veya köprü ayaklarını birbirine yakın yaparsan, tıkanma ihtimali yüksektir. Eski köprülerin hemen hepsinin, su geçiş alanları geniştir. Bunun nedeni derenin sürüp sürükleyip getirdiği dalların, ağaçların takılmaması içindir. Giresun Dereli’de meydana gelen selde de, bu olay görülür. Köprü ayakları yakındı. Ayaklara dal, ağaç takıldı, su birikti ve patladı. O nedenle, derelerin taşmaması için kenarlarında güçlü setler ve üzerlerinde geniş ayaklı köprüler oluşturulmalı. Bize göre, Galanima vadisinde yapılacak olan mezbahanın yer seçimi doğrudur.

 

Metin Kondel’den ‘Temelyon’

metin-001.jpg

Gazetemiz yazarı Metin Kondel’in yeni romanı Temelyon kitapyurdu.com. internet sitesinden satışa çıktı. Metin Kondel, yeni kitabı için sosyal medyada kısa bir tanıtım yazısı paylaştı. Kondel şöyle dedi:

‘Temelyon adlı ilk romanım tam on yıl sonra yeniden gözden geçirilmiş, kurgu ve dil olarak çok daha kompakt haliyle hafta içi kitapyurdu.com 'da satışta.

Fantastik bir Karadeniz klasiği, iç içe geçmiş hayatlar, 70'lerin kayıp pastoral Karadeniz'i, modern dünya öncesinde Bzrayer yaşam formunun son röntgeni. Mucize gibi hayatlar, yaylalar, köyler, Çingene panayırları, düşler, düş kırıklıkları, trajikomik insanlık halleri. 400 küsur sayfalık bu metinde Solaklı vadisindeki insan ruhunu, kendim dâhil hiç kimseye kıyak yapmadan ve de Türkçe'nin o kıyıcı gücüyle edebiyata döktüm. Bunun yalnız böyle olduğuna dostlarım ve Allah şahittir.

Temelyon'un yazım süreci ise bambaşka bir hikâye konusudur. Ama bundan sonrası çok daha kolay olacaktır. Dinozor Araratus, Moğolların Uğultusu, Pupa Yelken Karadeniz, Kapadokya Balonları, Bay Kırmızı Iskarpin, Kalandar Çörekleri, Amazon Rapsodisi, Şemsiye Bisiklet Gözlük ve Aspirin, Karakoncolos, Kızıl Püsküllü Mısır Tarlaları, Bay Potansiyel Başkan (!) sırası geldiğinde yayınlanacaktır.

Kendi coğrafyasına kör, kuzey yönünü sadece Karadeniz'de doğalgaz bulunca ve de Uzungöl'e tatile gelince hatırlayan bu zavallı ülkenin Karadeniz'e karşı olan ''Laz, hamsi, Temel, pontus'' basitliğindeki önyargılı ve kibirli bakışını yüzüne çalacağım!’   Metin Kondel’i bu güzel eseri için kutlar başarılarının devamını dileriz.

Sinan Öztürk ve ‘Zor Yıllar’!

sinan.jpg

Kuzey Ekspres’e birkaç yıl öncesine kadar katkı veren ve Almanya’dan yazan Sinan Öztürk, ‘Yazdan sonra Yalnızlık’ şiir kitabı ve ‘Anısı bizdik bu kentin’ romanından sonra 3. kitabı ‘Zor Yıllar’ı da kitapseverlerle buluşturdu.

Çocukluk ve gençlik yılları Trabzon Sotka mahallesinde geçen Sinan Öztürk, lise tahsili sonrası Almanya’ya göç etti ve eğitimini burada tamamladıktan sonra, üniversitede ders vermeye başladı. 

Sinan Öztürk’ün yeni romanını henüz okumadım. Kitabın internetten satışı yapıldığı gibi Ra Kitabevi’ne de geldi. İlk fırsatta alıp okuyacağım. Kalkedon Yayıncılık. Zor yıllar adlı roman ile şu bilgileri veriyor...

‘Zor Yıllar bir dönem romanı. Yolu bir şekilde “gurbet”e düşen, Almanya'da kendine yeni bir yaşam kurmak zorunda kalan insanların yaşadıkları sancılı, zor yılların romanı…

Roman, insanın kendi ruhuna denk düşmeyen bir ülkedeki çaresizliğini, yalnızlığını ve yabancılaşmasını ön plana çıkarırken, bunun birey üzerindeki yıkımlarını derinlemesine ele alarak aynı zamanda bir hesaplaşmaya da ışık tutuyor.

Burası bizim ortak taşramızdır. Taşra dendiğinde, memlekette gözden uzak yerler akla gelir. Mesela Trabzon da, Bandırma da taşradır memlekette. Ama Almanya memleketten ayrılanların taşrasıdır. Nereden gelirse gelsin, burada yaşayan herkesin ortak taşrasıdır Almanya. Çünkü gözden uzaktır. O yüzden ben Almanya'yı hep ortak taşramız olarak değerlendiririm. Bir duygu birliği vardır burada insanların. İstisnasız herkesin kafasında, memleket vardır. Yurdundan ayrıysan memleketin her tarafı taşra olmaktan çıkar. Çünkü ona bir bütün olarak bakarsın. Çünkü o hepimizin ortak rahmidir. Taşrasıdır.’   Sinan’ı kutlar başarılar dileriz.

Bıyık’tan görkemli salon projesi!

biyiktan.jpg

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, ilçede yaptıklarını ve yapacaklarını ilçe halkı ile paylaşan bir isimdir. Mustafa Bıyık, başkanlık koltuğuna oturur oturmaz, ilçe de görkemli bir çok amaçlı salon yapmak için çalışma başlatır. Geliri az bir belediyede çok amaçlı salon yapmak için kaynak lazım. Mustafa Bıyık, önce yapacağı eserin projesini hazırlatır ve sonra kaynak oluşturmak için kolları sıvar. Kaynağı oluşturan Bıyık, 27 Temmuzda yapım ihalesi açar. Yeterli rekabet ortamının oluşmaması ve kamu yararına arzu edilen fiyat kırımının gerçekleşmemesi nedeniyle Bıyık ihaleyi iptal eder. Ve çok amaçlı salon için 10 Eylülde ikinci kez ihale kararı alır. Başkan Bıyık, ‘İhale ve yasal ihale sürecinin kamu yararına tamamlanmasının ardından inşa çalışmaları süratle başlayacaktır. Yeni salon projemiz; bir adet konferans salonu, bir adet düğün salonu, bir adet çok amaçlı mini salon (nişan, kına vb faaliyetler için) ve zeminde otoparktan oluşmaktadır’ dedi.

Bıyık, kimileri eleştirse de gerçekten iyi çalışıyor, tebrik ediyoruz.

Trabzonspor’a gelir!

trabzonspor.png

Trabzonspor Beşirli’de sahil yolunun güneyindeki 5 dönümlük bir tır park alanını 10 yıllığına kiralamış. Kiralama, tahminen hazineden olmuştur. Kiralanan alan dolgu alanı. Dolgu alanının kullanımı yasa ile belirlenmiş. Trabzonspor bu alan için bir proje hazırlayacak. Proje  önce Ortahisar ve ardından da büyükşehir belediye meclisine gelecek.  Dolgu alanlarında yapılaşma yasak. Trabzonspor bu alanda büyük bir ihtimalle bir benzin istasyonu ve restoran yapacak. İstasyonu da 10 yıllığına bir akaryakıt dağıtım firmasına kiralayacak. Buradan 15-20 milyon bir gelir elde edecek. Trabzonspor’u yönetenler, kulübe kalıcı bir gelir temin etmek istiyorsa, Akyazı dolgu alanının Akçaabat tarafından kalan yaklaşık 400 dönümlük alana talip olmalı.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar