YERİN KULAĞI

Susuz yaz ve TİSKİ!

Ara sıra da olsa TİSKİ’nin yeni kadrosunun iyi çalıştığını yazıyoruz. TİSKİ ile ilgili bilgiler de genelde köylerden mahallelerden gelir. Önceki gün Ortahisar Uğurlu mahallesinden Akın Kurt aradı… ‘İki gündür sular akmıyor. Eski çeşmeler de kurudu’ dedi. Uğurlu Muhtarı Mustafa beyi aradık, ‘Sularınız akmıyormuş’ dedik. Demez olaydık, muhtar Mustafa makineli gibi saymaya başladı, ‘3-5 gündür akmıyor. Durumu TİSKİ yetkililerine aktardım. Dereler kurumuş, yapacağız, edeceğiz, Atasu’dan su vereceğiz, dediler. Yalnız su mu, yollarımız keçi yolu olmuş. Mahallemizi ve çevre köyleri Ortahisar’a bağlayan ana yol, hala kapalı’dedi.

Uğurlu Mahallesi gibi diğer mahallelerde de su sıkıntısı varmış. Bu mahallelerde eskiden kaynak suları vardı. Vatandaş ihtiyacını bu kaynak sularından karşılardı, hem de ücretsiz.  Şimdilerde kaynak sularının birçoğu ya kurudu ya da kullanılmaz durumda. TİSKİ’nin suyu paralı olmasına rağmen akmıyor. Vatandaş dertli… TİSKİ, sorunu çözmeli…

AK Parti il başkanı kim olur?

Önceki gün Gazipaşa caddesinde Selim Pastanesinde, AK Parti’nin üç önemli ismi Ayşe Sula Köseoğlu, Selahattin Çebi ve Halim Kaya uzun uzadıya sohbet etti. Ayşe Sula, ‘Arkadaşlarla dertleştik, siyaset konuşmadık’ derken, Selahattin Çebi ise, ‘Uzun zamandır görüşemiyorduk’ dedi.

Dün de, AKP il başkanının fahri danışmanı Ali Savaş ile Halim Kaya, Ganita çay bahçesinde bir araya geldi. Ali Savaş, ‘Korona nedeniyle uzun zamandır evden çıkmıyordum. Ganita’da bir hava alayım dedim. Halim Kaya ile çay içtik’ dedi.

AKP ilçe kongrelerindeki havaya ve gelişmelere bakılırsa il başkanı Haydar Revi yolcu. Haydar Revi’nin ilçe başkanlığı için teklif getirdiği veya görüştüğü isimler, bir süre sonra devre dışı kalıyormuş. Revi’nin adayının ismini duyan milletvekilleri ve Revi’ye karşı olanlar hemen devreye girip, Revi’nin adayını diskalifiye ediyormuş. Bunun en açık örneği Yomra’da yaşanmış. Haydar Revi, Gökhan Karslı’yı önermiş, vekiller ve Ankara, Adanur üzerinde birleşmişler.

AKP’de aktif olarak siyaset yapmasa da, aktif siyaset yapanlar kadar etkili olan bir isim, AKP’yi ANAP’ın son dönemlerine benzetti ve ‘AKP çöküyor, farklı iddialar kulağımıza geliyor’ dedi.

AKP il başkanının kim olacağı konusunda bugünden bir tahminde bulunmak çok da doğru değil. Gelişmelere bakılırsa Haydar Revi’nin yeniden il başkanı atanması çok zor görünüyor. Revi’nin yerine hangi ismin geleceğine milletvekilleri ve parti genel merkezi karar verecek. Bu isim de büyük bir ihtimalle partinin muhafazakar kanadından olacak.

Demiryolu İyidere’ye gidiyormuş!

Temcit pilavı gibi yılda birkaç kez ısıtılıp ısıtılıp gündeme getirilen Trabzon-Erzincan demiryolunun, Aşkale’den Rize İyidere’ye kaydırılması için planlama yapıldığı ortaya çıkmış. Trabzon-Erzincan demiryolunun daha önce de Erzincan’dan Tirebolu’ya ve oradan da Giresun’a uzanacağı söylenmişti.

Demiryolunun Erzincan’dan Gümüşhane üzeri Trabzon’a veya Giresun’a ulaşmasını, en fazla Gümüşhaneliler istiyor. Demiryolunun Aşkale’den Rize İyidere’ye gelmesine de karşı olanlar en fazla Gümüşhaneliler.

Demiryolu, Aşkale’den İyidere’ye iner mi? Siyaset isterse bugün olmasa da yarın inebilir. Ancak, İyidere’den önce demiryolunun Bayburt üzerinden Araklı’ya inmesi daha mantıklı ve doğru olur. Çünkü, mesafe daha kısa… Erzurum ve Erzincan’ın demiryolu ile Karadeniz’e bağlanması her açıdan olumludur ancak bölgeye ulaşım ve ekonomik açıdan çok da katkı sağlamaz. Trabzon’un önceliği tünel geçişli güney çevre yoludur. Bu yolun yapılması demek Trabzon’un nüfusunun en az iki kat artması, yeni yerleşim ve sanayi bölgelerinin kurulması demektir.

******************

O siyasette geleceği parlak adam, Muhsin Yazıcıoğlu 10 Kasım 2006’da;

“Atatürk’ü ölüm yıl dönümünde rahmet ve minnetle anarken, kendimizle bir muhasebe yapmamız gerektiğine inanıyorum. Çünkü ülkemizde uluslar arası camiada bu müstesna devlet adamının yeterince incelenip, anlaşılmadığı, bu yüzden de hakkında yalan-yanlış yargılara varıldığı kanaatindeyim. Oysa Atatürk’ün hayatı, kişiliği ve görüşleri, başta ülkemiz olmak üzere diğer devlet adamlarına ışık tutacak, yol gösterecek muhteşem bir hazinedir. O’nu yanlış anlamak veya görüşlerini saptırmak, tüm insanlık için, özellikle de bizim için büyük bir hatadır.

Biz ülkücülerin de, doğal milli liderimiz olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk hakkında olumsuz propagandalara ve gelişmelere seyirci kalmakla hata yaptığımızı itiraf etmek isterim. Gençlerimizi önce komünizm ve kapitalizm tehlikesi hakkında eğitirken, milliyetçi saydığımız yazar ve mütefekkirlerin görüşlerine sarılıp, Atatürk’ü sağlıklı olarak öğretip, inceletmediğimiz kanaatindeyim.

Bugün İslam dünyasının içerisinde bulunduğu acıklı durum, Yüce Atatürk’ün ne kadar uzak görüşlü olduğunu, bugünleri o zamandan görebildiğini göstermektedir. Devletin temellerini Cumhuriyet üzerine inşa etmesi laik ve üniter devlet yapısını yerleştirmesi sayesinde ülkemiz, tüm zorluklar ve yanlış yönetimlere rağmen, her türlü tehlikeye karşı göğüs gerebilen bir dünya devleti halinde varlığını devam ettirebilmektedir.

Toplum önderleri olarak bizler, kolaycı ve saptırılmış slogan Atatürkçülüğü yerine, O’nun çocukluk ve gençlik yıllarından itibaren yeşermeye başlayan sağlam ve milli karakterini, devlet adamlığını ve ülkülerin dayandığı milli temelleri inceleyip, gençlerimize doğru olarak aktarmak zorundayız" diyor.

Böyle konuştuğu için mi öldürüldü.

Arslan öldü, orman çakallara kaldı.

(Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

***********

Türkiye de son 2-3 ayda araba satışları rekor kırmış.düşük kredi faiz oranı en büyük nedenmíş. Almanya’da insanlar araçlarını ortalama 9-10 senede bir değiştiriyor hem de Alman otomobil sanayi dünyanın en gelişmiş ve büyüklerinden biri olmasına rağmen. Bu dönemde Almanya ve Avrupa’da araç satışları önemli oranda düşmüş. Ekonomik kriz yaşayan ülkemizde bu durum normal mi?

(Tacettin Gürkök)

Önceki ve Sonraki Yazılar