YERİN KULAĞI

Devri Süleyman'dan kalan enkaz!

devri-suleyman.jpg

 Dünya Üniversite Sıralaması sonuçlarını açıkladı. Maalesef ilk 1500 üniversite arasında KTÜ adını bulamadık. Times Higher Education (THE) tarafından 93 ülkeden 1500'den fazla üniversiteyi içeren Dünya Üniversite Sıralamaları listesinde Türkiye'den 44 üniversite yer aldı. Türkiye'den sadece Koç ve Çankaya Üniversiteleri listede ilk 500'e girmeyi başardı.
Dünya Üniversite Sıralamaları'na göre birinci sırada İngiltere'deki Oxford Üniversitesi yer alırken, ABD'deki Stanford Üniversitesi ikinci, Harvard Üniversitesi üçüncü oldu.  İlk 10 içinde Amerika'dan 9 üniversite var.
Türkiye'den 44 üniversite ancak ilk 1500 içinde yer alabildi. Bu üniversitelerin ilk sıralarında özel üniversiteler yer aldı. İşin ilginç yanı KTÜ ilk 1500 içine giremediği gibi, KTÜ'den çok sonra taşrada kurulmuş Karabük, Aksaray, Düzce, Gaziantep, Recep Tayyip Erdoğan ve Tokat Gaziosmanpaşa gibi üniversitelerinin ilk 1500 içinde yer almasıdır.

KTÜ; bulunduğu coğrafik konumu, kampusu, laboratuvar altyapısı, akademik kadroları ve diğer imkanları ile ülkemizin en iyi üniversitelerinden biri olmasına rağmen, maalesef eski Rektör Baykal'ın 8 yıl süren yönetiminin bir sonucu olarak bugünkü enkaz ortaya çıkmıştır. Yazık! Başka ne diyelim!

Rektörlük Devir Teslimi!rektorluk.jpg

Karadeniz Teknik Üniversitesi rektörlüğüne atama kararı Resmi Gazetenin 14 Ağustos 2020 Cuma günkü sayısında yayımlandı. Yeni atanan rektöre YÖK tarafından herhangi bir tebligat yapılmadan ve mazbatası verilmeden alelacele aynı gün devir teslim yapıldı. Bu talebin eski rektörden mi, yoksa yeni rektörden mi geldiği bilgisi bizce muamma.  Yeni rektör mazbatasını devir teslimden beş gün sonra aldı. Aldığımız duyumlara göre eski rektör bir an önce görevi devrederek ayrılmak istediğini belirtmiş. Halbuki 8 yıl birlikte çalıştığı yönetim kurulu üyeleri ve yardımcılarının bulunduğu bir ortamda devir teslim yapılması nezaketen arzulanan bir durumdu. Nedense bundan kaçınılmış ve sadece rektörlük ofisinde çalışan idari personel ile yeni rektörün bağlı olduğu sendika başkanı ve üyelerinin bulunduğu bir ortamda devir teslim yapılmış. Hatta iki yardımcısının da törende olmayışı ve oldubitti görev devri üniversite camiasında şaşkınlık yaratmış ve çeşitli yorumlara neden olmuş.

Osman Diyadin yine döktürdü!osman.jpg

Dün sabah saatlerinde Ali Savaş, Osman Diyadin’in bir internet sitesindeki yazısını attı ve ‘Tamam biz de AKP’liyiz ama böyle değil, bana çakaysan bunu görmüyorsun’ dedi.

Savaş’a, Osman Diyadin, her devrin adamı olduğunu, AKP öncesi yazıları ile AKP sonrası yazılarının tam ters olduğunu, bir ara yazılarından da örnek vererek eleştirdiğimi, sosyal medyada karşılıklı atıştığımızı, beni mahkemeye vermekle tehdit ettiğini, benimde hodri meydan çektiğimi sonra beni twitter’da engellediğini, Osman’ın yazılarını okumadığımı söyledim.

Osman Diyadin’in yazısının başlığı ‘Başka Tayyip Erdoğan yok kardeşim’! Yazıda tahminim o ki, Cumhurbaşkanını övüyor, muhalefet liderlerine veryansın ediyordur.

Osman kardeşimiz, kim güçlüyse onun yanında yer alır. Dün baş tacı ettiklerine yarın bir çırpıda sırtını döner. Bunları Osman kardeşimizi karalamak için söylemiyoruz. Dünden bugüne yazdıkları ortada! Osman kardeşimiz işini bilir!

Mustafa Bıyık ters köşe yaptı!

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, kendisini haksız bir şekilde hedef tahtası yapan ve eleştiren iki yerel gazeteyi ters köşe yaptı. Başkan Bıyık, Yomra sahilinde satılan akaryakıt istasyonu ve düğün, konferans salonu ihalesi ile ilgili sosyal medya hesabından tüm gelişmeleri ve işlemleri tek tek cevaplandırdı.

Başkan Bıyık, açıklamasının son bölümünde Yomralılara seslenerek şöyle dedi:mustafa-bsiyik.jpg

‘Kıymetli hemşehrilerim; Karşımıza çıkarılan tüm engellemelere, yapılan tüm saldırılara rağmen sizlerin parasını korumaya, Yomra’mızı hak ettiği hizmetler ile donatmaya devam edeceğiz. İlçemiz sahilinde 40 dönümlük dolgu alanını gasp edenlerin borazanlığını yapmaya kalkanlar, yalanları ile bizleri yolumuzdan döndüremeyecektir. Biz Yomra ve Yomralı’nın hakkını korumak, Yomra’yı modern bir şehir haline getirmek için göreve geldik ve çalışmalarımızla bu gayeye hızla ilerliyoruz. Elbette yok pahasına kiraya verilmiş arazileri satmak, gasp edilmiş arazileri geri almak, yeterli fiyat kırımının yaşanmadığı ve aciliyeti olmayan ihaleleri iptal etmek sizlerin bana vermiş olduğunuz vazifedir. Ne pahasına olursa olsun, kimler taarruza geçerse geçsin vazifemi yerine getireceğim.’

Yomra’da değerinin üç katı fiyatla satılan akaryakıt istasyonunun satışını, salon ihalesini gündeme getirenler, ne yazık ki Trabzon Büyükşehir Belediyesinin önceki yönetiminin kaşla göz arasında sattığı onca arsayı, araziyi, ihaleleri gündeme bile getirmediler.  

Medya; kamu adına olayları, gelişmeleri taraflara da cevap hakkı tanımak suretiyle objektif olarak yansıtmalıdır.

*************

Hz. Ebubekir vefat etmiş Hz.Ömer hilafeti teslim almış, devlet emanetlerini inceliyor bir akşam vakti sandıklar açılıyor, evraklar ve mali hazineye ait altınlar, dirhemler tasnif edilip devir teslim yapılıyor. Evrakları tek tek inceleyen Hz. Ömer sandıklardan birinde bir kavanozla karşılaşıyor. İçi dirhemlerle dolu kavanozu merak ederek açıyor. İçinden şu not çıkıyor:

"Ben ki; ALLAH Rasülü'nün Halifesi Ebubekir Hilafetim süresince devlet hazinesinden bana bağlanan maaşı almaya haya ettim ve hiç kullanmadım. Çünkü bulunduğum makam; tebliğini ücretsiz, Hak Rızası için yapan Rasul makamı idi. Tamamen kendi gayretimle geçindim. Benden sonra gelecek halifeye teslim edilmek üzere tüm maaşım bu kavanozdadır.

Devlet hazinesine kaydedilsin!" Hayatı Hz. Ebubekir'le hayır yarışına dönüşen Hz. Ömer olduğu yere öylece çöker ağlamaklı vaziyette şunları söyleyecektir: -Ne kadar büyüksün Ya Ebubekir hayatinda seni geçmeme fırsat vermedin, vefatın sonrasında da buna imkan tanımıyorsun. Ne kadar büyüksün Ya Sıddık!

***

Bugün Türkiye'de iktidarda olan seçkinler, "Biz gerçekten Hz. Peygamberin ve onun halifeleri Ebubekirlerin, Ömerlerin yolunda mıyız?" diye soruyorlar mı kendilerine acaba!

Hz. Peygamberin halifesi Hz. Ebubekir, "Bulunduğum makam Hak rızası güdülen Resul makamıdır, ücretsiz tebliğ yapılan makamdır, devlet hazinesinden maaş alamam" diyor; peki ya bugün devlet hazinesini babasının çiftliği gibi kullanan siyasetçilere ne demeli?!

(Gökhan Dihkan)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar