YERİN KULAĞI

Kuzey Ekspres hata yapabilir ama yalan yazmaz!

kuzeyekspres.png

Holomana muhtarı Muhittin Eyüboğlu, gençlik yıllarında şehirler arası otobüsçü idi. Sonra Trabzon Belediyesine girdi emekli oldu. Birkaç dönemdir de Holomana (1 Nolu Beşirli) Mahallesi muhtarlığını yapıyor. Muhittin Eyüboğlu, hemen her sabah kent merkezine gelir. Haşlama çorbasını içer. Meydan Parkında arkadaşları ile çayını yudumlar ve mahalleye döner.

Dün öğle saatlerinde Maraş caddesinde elinde Kuzey Ekspres Gazetesi olan muhtar Muhittin ile karşılaştık. ‘Hayırdır muhtar’ dedik, ‘Ben çorba içmeye geldim. Bugün Pazar yat dinlen, gez, senin bu saatte ne işin var burada’ diye karşılık verdi.

-‘Ahh muhtar, bizim tatil günümüz yok, 7/24 çalışıyoruz, yazıyoruz. Gazeteye gidiyorum’ dedim.

Muhtar, ‘İşiniz gerçekten zor Allah kolaylık versin’ dedi…

***

İşimizde zor olan, yazılan haber ve yorumlara gelen olumlu olumsuz tepkiler…

Doğruları yazarsın, yorumlarsın bir kesim sizi muhalif olarak nitelendirir. Bir başka kesimin hoşuna gider. Bir süre sonra hoşuna gidenler dudak büker! Hatta kimileri selamı sabahı keser!

Son dönemlerde KTÜ ile ilgili epey yazı yazdık. Amacımız yanlışları, hataları ortaya koymak, kimin kim olduğunu anlatmak… KTÜ’nün yeni rektörüne ışık tutmaktı!

Birkaç gün önce idi… KTÜ’den arayan bir akademisyen, ‘Rektör bey, annenizin cenazesine katılmak için ekibiyle birlikte kalktı köye geldi, size başsağlığı diledi. Biraz frene bassanız’ dedi.

KTÜ rektörünü hedef alan yazı falan yazmadık. Yazdıklarımız ortada!

İster dedikodu deyin isterseniz hayal! Ne derseniz deyin! Yeni atanan bir başdanışman, bazı öğretim üyelerine seni profesör yapacağız, seni dekan, bölüm başkanı atayacağız der mi, söz verir mi?

Önceki günkü ‘rektörün başdanışmanı’ başlıklı yazımız, Tıp Fakültesi öğretim üyelerinin sosyal medya grubunda paylaşılmış.

Mardin’de bir ara AKP milletvekili adayı olan göz doktoru bir arkadaşımızın eşi, KADEM Trabzon Başkanı Sevdegül Aydın Mungan hanım da, bu paylaşımı yapan öğretim üyesine, ‘Sevgili hocam, haberden çok tekzip yayınlamak zorunda kalan gazete bile demeye dilim varmayan bu yayın organının dilindeki gayri ciddiliği bir tarafa bırakalım yazdıklarının gerçekle ilgisizliğini kendimle yaptığı haberlerden bilmekteyim. Rektör hocamız isterseniz telefon ile dilerseniz saat 17.00’den sonra tüm sorularınızı cevaplamaya hazır olduğunu iletmemi istedi. Lütfen içiniz rahat olsun’ notunu iletmiş.

Sevdegül hanım, önce yazdıklarımızın hangisinin gayri ciddi olduğunu açıklamak zorundadır. 16 yılda sayısını bilmiyorum ama en fazla 5 veya 6 tekzip yayınladık. Bu tekzipler de maalesef doğru haberlere geldi.  Sevdegül hanım ve başkanı olduğu KADEM ilgili yine hatırladığım kadarıyla bir veya iki haber değil yorum yazdım. Sevdegül hanım hatırladığım kadarıyla tekzip değil açıklama yapmıştı… Ki o yazıda, Sevdegül hanımın kişiliğine yönelik bir ifade de yoktu.

***

Sevdegül hanım; bu satırların yazarı 1980 öncesi bir yandan yerelde muhabirlik yaparken diğer yandan Trabzon Öğretmen Okulunda öğretmendi. Mektep medrese görmüş, dünyayı gezmiş, ömrünü okuma, araştırma ve yazma ile geçiren bir kardeşinizdir. Tercüman Gazetesi bölge temsilcisiyken genç yaşta emekli olmuş,  önce haftalık, 16 yıldır da yerel gazete çıkaran, istisnasız her gün siyasetten tarihe, sosyal olaylara yazan bir isimdir.

Sevdegül hanım, bu satırların yazarında, yalan, karalama vs. yoktur. Yazılarda abartı olabilir. İtiraz etmiyorum… Ki, bu gazete muhataba da söz hakkı veren bir gazetedir. ‘Gazete demeye dilim varmıyor’ ifadeniz bir öğretim üyesine ve bir kadına hiç yakışmıyor. Objektif gazetecilik yaptığımız için mi, diliniz varmıyor?

Bu arada rektör başdanışmanı olacak kişi aslında Sevdegül hanım olmalıydı. Baksanıza, rektör bey direkt onu arıyor ve kendisi aracılığı ile öğretim üyelerine mesaj iletiyor!   

5 fore kazık 5 ayda çakılmaz mı?

5-fore-kazik.jpg

Yazının başlığında geçen ‘5 fore kazık’ ifadesini, başlık uyumlu olsun diye tercih ettik. Ortahisar-Uğurlu yolunu 1916-17 yıllarında Ruslar yapmıştı. Yolun, Aktoprak bölümü 6-7 yıl önce genişletildi, Aktoprak- Uğurlu arasındaki 3-4 km.lik yol ise 5 yıldır genişletilemedi. Yolun, Yeniköy sınırları içerisindeki birkaç yüz metrelik kısmının bir bölümüne 3-4 yıl önce toprak kayması tehlikesine karşı fore kazık atılmış. Yapımcı işi bırakmış yeni bir yapımcı ile yol genişletme işi devam ediyor. Devam etmesine ediyor da bir türlü yol bitmiyor. Daha önce fore kazık atılan bölgenin devamına da fore kazık çakılıyor. Fore kazık çakılacak bölge 100 metre civarında. 100 metrelik bir yola, Allah aşkına 5- 6 aydır fore kazık çakılmaz mı?

6-7 Eylül 1955!

Organize ettikleri şerefsizlerle Gayri Müslimlere saldırtarak İstanbul'u kaybettiğimiz Cumhuriyet dönemindeki en büyük utancın tarihi.

Lozan'ı deldirtmeyiz öyle mi?

Bizzat kendimiz deldik, hem de 3 kez üstelik vatandaşlarımıza karşı!

İlk 1934'te Trakya’yı Yahudilerden arındırdık, çok büyük ve ölümcül hatayı 1955'te İstanbul'da Rumlara karşı yaptık ve yetmedi 1955'te kovamadığımızı fark ettiğimiz Rumları da 1964'te kovarak İstanbul'u bu kadim asli halkından arındırarak İstanbul'un bir bacağını kesip eline baston verdik.

Bir daha yaşanmaması dileğiyle diyemiyorum çünkü İstanbul ve Türkiye'de ne Rum ne Yahudi, nede Ermeni kaldı.

Evet İstanbul'u kaybettik, görgünün kültürün yerine hödüklük aldı ve bugün İstiklal Caddesi'nde bizzat hükümetin sürüyerek getirip ceplerine para koyduğu Suriyelilerin anırmaları duyuluyor ve gasp edilen dükkanların vitrinlerinde İstanbul'la hiç bir bağı olmayan Arapça isimler yazıyor! Sonuç bu!  (Metin Yılmaz)

****************

Suriyeliler hakkında söylenen, ‘savaştan kaçtılar’, ‘sağındılar’ kelimelerinin hiçbiri doğru değildi. Doğrusu şudur: Suriyeliler getirildi. Çok daha kapsamlı ve derin bir proje için getirildiklerini herkes anlayacak, ama iş işten geçmiş olacak. (Arslan Bulut)

*************

“Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu, şehrimizin tüm STK’larının sahip çıktığı, Trabzon Demiryolu Platformu üyelerinin yıllardır mücadele ettiği ve sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Trabzon’da yaptığı konuşmalarda müjdesini verdiği bir projedir. Faydası defalarca masaya yatırılmış ve artık yatırım programına alınması beklenmektedir. Bu noktadan sonra demiryolu şehrimizin hayali değil gerçeğidir. Trabzon şehri bu projeye inanmış ve yıllardır beklemektedir. Sadece şehrimiz için değil bölgemiz için bir gerekliliktir.(Sırrı Eren- TSİSAD Başkanı)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar