YERİN KULAĞI

Prof.Dr. Ali Baki’nin açıklaması!prof-dr-ali.jpg

KTÜ Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Ali Baki’nin geçenlerde KTÜ rektör başdanışmanlığına atanan Hasan Çebi Bal hakkında yazdığımız yazıyı, vatsap grubunda paylaştığını ve bu paylaşıma Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden KADEM Başkanı Sevdegül hanımın şahsımı da hedef alan iddialarını ve söylemlerini köşeme almıştım. Sevdegül hanımı vs. eleştirmiştim.

Dün Prof. Dr. Ali Baki’den bir açıklama geldi. Ali Hoca şunları söyledi;

‘Yorum yapmadan paylaşımımda bunlar doğru mu diye yazdım. Doğru ise Tıp Fakültesini kuran ilk 10 kişiden biri olarak üniversitem adına çok üzülürüm, dedim. Doğru değilse yalanlarlar olur biter. Ben de sevinirim.

Doğru veya yanlış olmasının aktif görevdeki arkadaşlarımı daha çok ilgilendirmesi gerekir. Doğru ise  çocuğum olarak gördüğüm Fakültemin ve birbirinden  değerli öğretim üyesi arkadaşlarımın bundan haberdar olması ve gerekirse yönetici arkadaşlarımızı uyarması için bana bir öğretim üyesi tarafından gönderilen bu yazıyı paylaştım. Amacım kimseyi kırmak tenkit etmek veya darıltmak değildi.

1980 ihtilalinin üniversiteleri YÖK başkanı ve rektörlerin iki dudağı arasından çıkacak sözlerle yönetmesi, öğretim üyeleri için devamlı bir tehdit olduğunu düşünüyorum.

Arkadaşımız olayı politik olarak yorumlamış. Bu yanlış bir yorum. Doğrusu üzüldüm. 

Ömrünün uzun yıllarını üniversitede geçirmiş bir öğretim üyesi olarak üniversiteleri politikanın içine sokmak ve atamalarda liyakate önem vermemek üniversiteleri bilimden uzaklaştırır ve yıkar. Türkiye'nin İzmir'le birlikte kurulan 3. üniversitesi olan KTÜ bu yazdığım olumsuzlukları fazlasıyla yaşadığından gittikçe kan kaybetmiştir. 

Yeni yöneticilerimizden beklentim liyakate önem vererek atamalar yapması ve üniversitemizi layık olduğu seviyeye yükseltmek için uğraş vermesidir.

Yazınızda sözü edilen arkadaşımızı tanımam. Ancak kardeşi Muhittin Bal, Sağlık bakanlığında uzun yıllar önemli hizmetlerde bulunmuş benim de sevdiğim eski bir arkadaşımdır. Kişiler önemli değildir. Kurum atamalarında liyakat önemlidir. Liyakate önem vermezsek kurumlarımız gittikçe zayıflar. Yaşadığımız sorunların çoğu liyakati önemsemediğimizden kaynaklandığını düşünüyorum. Sevgi ve selamlarımla.’

Ali Baki Hocam, yazdıklarımızın hepsi doğrudur, hatta eksiği de var. Bizim de kişilerle bir işimiz yok. Kişiler gelip geçicidir. Önemli olan kurumlardır.


İhracatçılar Samsun- Sarp diyor!ihracatcilar.jpg

Erzincan- Gümüşhane- Trabzon demiryolu projesinin, Aşkale- İyidere’ye kaydırılmasına cılız da olsa tepkiler devam ederken Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkan Vekili Ahmet Hamdi Gürdoğan, güzergahın kağıt üzerinde de olsa değiştirilmesine tepki koyanları, şov yapmakla eleştirdi. Gürdoğan, Erzincan-Tirebolu, Erzincan-Trabzon demiryolu güzergahının yıllar önce olumsuz karşılandığını ve bu konuda rapor olduğunu işaret ederek, ‘Doğu Karadeniz ihracatçıları olarak önceliğimiz Samsun- Sarp- Batum demiryoludur. Bu yol, Erzurum- Kars- Tiflis demiryoluna alternatiftir ve doğru olanıdır’ dedi.

 

Batum-Tiflis yolunu Çinliler yapıyor!

Ahmet Hamdi Gürdoğan, Batum’dan Tiflis’e otoban ve yeni bir tren yolu yapıldığını söyledi. Gürdoğan, ‘Batum-Tiflis otoyolu ve demiryolunda binlerce Çinli çalışıyor. Dağları deliyorlar. Çinliler yakın bir zamanda Gürcistan’ın Karadeniz sahilinde büyük bir liman yapacağı haberini aldık. Samsun’dan Batum’a demiryolu yapılırsa, Gürcistan da yapılan demiryolu ile birleşir ve ipek yolu yeniden hayata geçer’ diye konuştu.

 

Baro’da yarış olmaz!baroda.jpg

Trabzon Barosunda 3-4 Ekim tarihlerinde yapılacak olan genel kurul öncesi, mevcut başkan Sibel Suiçmez yeniden aday olacağını açıkladıktan sonra, baro avukatlarından Mahmut Yazıcı’nın da aday olacağı öğrenildi.

Trabzon Barosu avukatlarının büyük kesiminin desteklediği Sibel Suiçmez’in, yeniden başkan seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Mahmut Yazıcı’yı Baronun AKP’ye yakın avukatlarının desteklediği öne sürülüyor. Ancak bu konuda da net bir bilgi yok. Trabzon Barosu’nun en kıdemli avukatlarından bir isim, Sibel Suiçmez’in seçimi rahat kazanacağını söyledi.

 

Özgür Taflan’ın ezber bozan sorularıozgur-taflan.jpg

Ülkücü camia ve MHP’nin Trabzon’daki önemli isimlerinden biri olan Özgür Taflan, önceki gün sosyal medya hesabından partide birilerine verdi veriştirdi. Özgür Taflan, lise yıllarından bugüne çizgisinde yalpalamayan ülkücülerden biridir. Dün Özgür Taflan ile konuştuk. Taflan, ‘Az bile söyledim’ dedi.

İşte Taflan’ın ezber bozan paylaşımı;

1. AKP ile birlikte girilen seçimlerde kimler, ‘biz AKP ile çalışmayız’ diyerek baş kaldırdı ve sonra onlara ne vaatler verilerek susturuldu.

2. Genel Merkeze gidip eski il başkanını kimler şikayet etti.

3. Meclis üyelikleri kimleri birbirinden koparmak ve kirayı ödeyebilmek için kimlere verildi. 

4. İlçe Başkanlarına, ‘sizden bir şey olmaz iki kişiyi bir araya getiremezsiniz’ deyip aynı ilçe başkanları ile neden yola devam edildi. Bu talimatı kim verdi. 

5. Kimin eniştesi kimin damadı kimin iş ortağına meclis üyeliklerine verildi?

6. Meydanın göbeğindeki Parti binasının yeri neden herkesin ulaşamayacağı sıradan bir daireye taşındı.

7. Ak partiyle olan ortaklıkta kimlerin işi halledildi kimler işe girdi. Bunların arasında ülkücü var mı? Kimlerin akrabaları?

Özgür Taflan’ın soruları bunlar. Cevabı da herhalde il başkanı Bekir Sıtkı Tarım verir, diye düşünüyoruz…

 

Mehmet Ekşi ve TS’li eski topçular!mehmet-eksi.png

İstanbul’un üç büyük kulübü, eski topçularını kulübün farklı birimlerinde değerlendiriyor. Beşiktaş, Trabzonspor’da da bir ara top koşturan Mehmet Ekşi’yi alt yapı sorumluluğuna getirdi. İstanbul kulüplerinin eski futbolcuları, futbolu bıraktık sonra, kendilerini geliştirmek için kurslara gidiyor, araştırıyor ve liglerde hocalık yapıyor. Trabzonsporlu eski topçuların ise çok azı teknik direktörlük, antrenörlük için gayret sarf ediyor. Trabzonsporlu eski topçulardan biri geçenlerde, Trabzonspor profesyonel futbolcular derneğine kayıtlı eski topçuları eleştirirken, ‘Bizim arkadaşlardan hiç biri ben varım diye ortaya çıkmıyor. Sinyal veren de hemen eleştiriliyor. Kamuoyundan destek alamıyor. Çoğu, ancak konuşuyor. İstanbul kulüpleri takımlarında top koşturan isimleri değerlendiriyor. Trabzonspor ise beden eğitimi öğretmenlerine görev veriyor. Eski topçular, birlik olup çıkıp bu takımın başına Fatih Tekke veya bir başka isim gelsin diyemiyor. Çünkü kıskanıyorlar ’dedi.

Eski topçunun eleştirileri bu şekilde…

 

Kaya fena savrulmuş!

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, önceki gün TBMM’de bir soru önergesi verdi ve Erzincan- Gümüşhane-Trabzon tren yolu projesinin, Aşkale-İyidere hattına dönüştürülüp dönüştürülmediğini sordu. Trabzon’da Erzincan- Gümüşhane- Trabzon demiryolu projesini savunanlara destek verdi. Bir yerel gazetenin iddiasına göre Ahmet Kaya’nın önergesi, Kaya’yı CHP nezdinde zor sokmuş. Kaya, Trabzon’u, Gümüşhane’yi savunduğu için savruluyor. Trabzon ve Gümüşhane’yi savunmayanlar ise savrulmuyor. Gerçekten ilginç!

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar