YERİN KULAĞI

Bitmeyen yol ve Aydoğdu’nun tepkisi!bitmeyen-yol.jpg

Geçenlerde, Rus işgal yıllarında yapılan ve bu hükümet döneminde genişletilen, Ortahisar- Uğurlu yolunun, Yeniköy sınırları içerisindeki 200 metrelik bölümüne 5 ayda 5 fore kazık çakılamadığını ve yolun uzun bir süre ulaşıma kapalı olduğunu yazmıştık.

DYP,  AKP ve en son olarak da İYİ Parti saflarına katılan Süleyman Aydoğdu da, sosyal medyada dün bu yolun akıbetini sordu ve şöyle dedi;

‘Yeniköy, Uğurlu, Karakaya, Akkaya yolunun Aktoprak’tan sonraki kısmı eksik kalan fore kazık çakılması işi yaklaşık 4 aydır bitirilemedi.

Malum yaz mevsimi, gelen giden yoğun, fındık, hasat derken koca bir yaz bitti. Ama yol bitmedi. Benim ve ailemin de yaşadığı 4 mahalle halkı, dar, virajlı ve tehlike arz eden her an bir facianın yaşanabileceği yol güzergahlarını kullanmak mecburiyetinde kalıyoruz.

Kıymetli yönetenlerimiz; ne zaman biteceği dahi bilinmeyen bu yol çilesini böyle çekmeye devam mı edeceğiz, ya da ne kadar daha çekeceğiz.

Burası şehrin merkezi. Adına da Ortahisar ilçesi deniyor! Yoksa böyle masum bir isteğimiz ve beklentimizin yerine getirilmesi bu kadar mı zor?

Uzaya 4 şeritli yolun yapılmasının konuşulduğu bu zamanda, 3 tane fore kazığın aylardır çakılıp yolun trafiğe açılamaması ne yaman bir çelişkidir!’.

 

katip-sadi.jpgKatip Şadi ve İbrahim Can!

Doğu Karadeniz Bölgesi, kemençe ve horonun anavatanı olarak bilir. Kemençenin yaşayan üstadı olarak da Katip Şadi bilinirdi. İşte bu büyük üstat dün hayatını kaybetti.

Türk Halk Müziği sanatçısı İbrahim Can, Katip Şadi’nin vefatı nedeniyle bir mesaj yayınladı ve şöyle dedi:

‘O bir efsaneydi. Büyük bir kemençe üstadımızdı. Üstadımızı kaybettik. Yüzyıllarca bu coğrafyanın yaşamının her alanında olmazsa olmaz sazımızın büyük üstadlarının son temsilcisiydi. Baba dostuydu.

Onun ezgileriyle, türküleriyle büyüdük. Bana ilham veren ustalarımızdan biriydi. Hastalanınca evinde ziyaret ettiğimde, "Geleceğini biliyordum ibo" sözü beni çok duygulandırmıştı. Dönemdaşları Mehmet Sırrı Öztürk, Koryanalı Hüseyin Köse gibi onurla, gururla aramızdan ayrıldı, dağlarına uçmağa vardı. Bu Dağlar, bu Millet, Gadirga, Sis çimenleri seni unutmaz usta. Nur içinde yat’.

Gürsel Tahmaz ise; ‘Çocukluğumuzun efsanesi, türkülerimizin kaynağı kemençenin virtüözü yaşayan son efsane aramızda ayrıldı.

Kemençenin telleri

Ne yenidir ne yeni

Habı bizim Görele

Bi zaman arar beni

Bu dörtlükte söylediği gibi çok arayacağız. Allah rahmet eylesin.’

 

*****************

sukru-kuleyin.jpg

Tarih 12 Eylül 1980; Yaşım 19...

Trabzon Boztepe‘de sorgudayım.!

Gözlerim kapalı,eller arkadan kelepçeli, ayaklarım zincirli..

“Bu şekilde belli bir süre sırta süngü dayayarak yürütülüyor ve çök kalk yaptırılıyorsun”

Soru; Hangi görüştensin?

Cevabım; Atatürk İlke ve İnkılaplarına Bağlı Türk Milliyetçisiyim...

Tarih 12 Eylül 2020; Yaşım 59..

Soru;

Hangi görüştensin?

Cevabım; Atatürk İlke ve İnkilaplarına Bağlı Türk Milliyetçisiyim..

Gurur ve Şeref’le “Ne Mutlu Türk’üm Diyene”

(Şükrü Kuleyin)

 

***************

 

Soru: Crystal Palace Trabzonspor'a 15 milyon avro yedirmeyi hazmedecek mi?hasan-fehmi-bayraktar.jpg

Sörloth'un sözleşmesini ayıplı imiş gibi herkesten gizleyip, gerçekleri konuşmayıp, sezon sonunda, al 6' ya, sat 9'a, 3 milyon avro kara, - büyük para gözü ile - transfer yaparken tav olursan!..

Şimdi gol kralı olmuş, Trabzonspor’u koca sezonda attığı gollerle sırtında taşıyan, özel gizli sözleşmeli futbolcunu, satarak hem hatanı telafi ettiğini sanıyorsun, ama futbol aklının sıfır olduğunu bir kez daha kabul ediyorsun...

Hatırla; son genel kurulda Sörloth için öngörümle seni çok ciddi uyarmıştım.

Ama sen her zamanki gibi, fos bakışlarında yine içi boş bir çuval gibi dinledin ben çok akıllıyım demiştin!..

İnşallah bu süreçte bir sorun çıkmaz, zira Crystal Palace Trabzonspor'a 15 milyon avro yedirmeyi hazmedecek mi?

(Hasan Fehmi Bayraktar)

 

*****************

sinan-ozturk.jpg

İki öğrencim, iki farklı dünya.

İkisi de kadın. Biri Suriyeli Kürt diğeri ise Sırp kökenli Karadağlı.

Kürt öğrencimin beş, diğerinin dört çocuğu var. Dört çocuğu olan hiç evlenmemiş. Kürt öğrencim daha zeki, daha çabuk öğreniyor.

Teneffüste konuşuyorlar. Kürt öğrencim:

"Bizim orda evlenmeden bir adamla yaşayamazsın. Hele hele çocuk hiç yapamazsın."

Bir elini tabanca gibi yapıp kafasına dayıyor. Yani "öldürürler" demek istiyor.

"İnsan arkadaşıyla da yaşayabilir ve çocuk yapabilir." diyor diğeri. Ve hele de öldürme mevzusunu hiç anlamıyor. Daha zeki olduğundan değil ama.

Konu özetle bu kadar.

İnsanların zeki ve daha çabuk öğrenmelerinin bir yere kadar önemi var. Sonrasında yok. Yaşanılan coğrafya, ülke ve o bölgenin kültürü insanları hadımlaştırabilir. Hayatlarını ellerinden çalabilir.

Zekadan daha önemli olan bir şey var ki, o da "sorgulamaktır". Sorgulamak için büyük zekalara ihtiyaç yok. Daha çok cesarete, dayatılanı reddetmeye ihtiyaç var. Aynı dünyanın insanları ne yazık ki çok farklı kaderleri paylaşıyor.

İnançlar, gelenekler, mahalle baskısı en çok kadına vuruyor.

(Sinan Öztürk- Bochum- Almanya)

 

******************

 

Prof. Dr. Kemalettin Aydın: Geçmiş zaman olur ki; Etüt projesi, ÇED raporu yıllar önce tamamlanmış Erzincan Gümüşhane Demiryolunu tartışmaya gerek yok. Yıllar önce son nokta konuşmuştur. Geçmişi unutmamak lazım. 2. Abdülhamit’in rüyası, Atatürk’ün vasiyeti demiryolu gerçekleşecektir.

Hasan Kurt: Sayın Aydın, 2. Abdülhamit'in Trabzon'daki en büyük yatırımı, Vali Kadri Beye Büyük İmaret Mezarlığında (Atapark) öldükten sonra türbe yaptırmasıdır. Abdülhamit, vali bey öldükten sonra yerine gelen valiye 450 altın gönderdi ve mezarının üzerine görkemli türbe yapılmasını emretti. Görkemli türbe yapıldı. 1930'lu yılların sonunda da Trabzon'un bir başka valisi Tahsin Uzer, türbeyi yıktırdı ve Büyük İmaret Mezarlığını da kaldırdı.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar