YERİN KULAĞI

Trabzon’a hayat verecek iki proje!trabzona-hayat.jpg

Trabzon Ortahisar’ın göbeğindeki iki dere vadisi Zağnos ve Tabakhane, 15-20 yıl öncesine kadar, plansız yapılaşmanın ötesinde varoştu. Üstü kapatılmış derenin çevresinde ikişer üçer katlı derme çatma evler, dar sokaklar, kirlilik vb...  Bu iki dere vadisinin büyük bölümü temizlendi, park bahçe oldu, belirli alanlara çok katlı binalar yapıldı. Deniz tarafındaki çalışmalar ise devam ediyor. İki vadi, Ortahisar’ın gülen yüzü oldu.

Trabzon’da kangren olmuş bir başka bölgede tarihi Çömlekçi Mahallesi… Uzun süren istimlaklar ve dönüşüm yapılacak bölgenin daraltılmasından sonra, geçtiğimiz günlerde bölgede uygulanacak projenin ilk etabının ihalesi yapıldı. Çömlekçi de, eski Zağnos ve Tabakhane vadileri gibi Trabzon’un en çirkin bölgeleri. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun gayretiyle Çömlekçi mahallesinin l. Bölüm dönüşüm projesinin başlatılması, kent için büyük önem taşımaktadır.

Ortahisar ilçesi için ikinci önemli konu, Akyazı’dan Faroz Limanına kadar olan deniz dolgusunun projelendirilmesi ve düzenleme işinin başlatılmasıdır. Bize göre, bu bölgenin ve Moloz dolgu alanının projelendirilme işi Ganita bölgesinden daha önemliydi. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Beşirli dolgusu Faroz limanına kadar tamamlanmadan, bölge için ulusal çapta bir proje yarışması açar. Bu bölge Akyazı ile birlikte gelecekte betonlaşmış bir Trabzon’un yaşam alanı olacaktır.

 

mehmet-alp.jpgMehmet Alp’in büyük jesti!

Trabzonspor’un pilot takımı 1461 Trabzonspor’du. 1461 bir ara iyi bir performans sergilemiş ve A takıma oyuncu vermeye başlamıştı. Ancak daha sonra 1461 Trabzon, kadro zafiyeti ve diğer nedenlerden ötürü BAL ligine düşmüştü. 1461 Trabzon alt lige düşünce, A takımda kadroya giremeyen genç oyuncular bu takımda oynamak istemediler. TS yönetimi de farklı nedenlerden ötürü 1461’i gözden çıkarmıştı.

Trabzonspor’da A kadroya giremeyen, onlarca genç ve istikbal vaat eden oyuncu bulunuyor.

Trabzonspor asbaşkanı Mehmet Yiğit Alp, önceki gün Hekimoğlu FK Başkanı Celil Hekimoğlu ile bir araya geldi. Alp, bu görüşmede Celil Hekimoğlu’na ‘A takımda düşünmediğimiz tüm oyuncularda öncelik sizin. İstediğiniz oyuncuyu takımınızın kadrosuna katabilirsiniz. Hiçbir şekilde de maddi beklentimiz yoktur’ dedi.

Bu arada Hekimoğlu FK, yaptığı flaş transferlerle ve Trabzonspor’dan alacağı oyuncularla şampiyonluğun en güçlü adaylarından biri oldu. 

 

Trabzonspor kimsenin tapulu malı değildir!trabzonspor.jpg

Trabzonspor’un önceki divan genel kurulunda başkan adayı olan Şükrü Kuleyin, Trabzonspor’un kimsenin tapulu malı olmadığını söyledi. Kuleyin, Başkan Ahmet Ağaoğlu’nun Trabzonspor’un neden UEFA’ya gidemediğini net olarak açıklamadığını belirtti. Kuleyin, Divan Başkanı Ali Sürmen’in de sesini çıkarmadığını kaydetti. Kuleyin şöyle dedi:

‘Yaptıkları yanlışlardan, eleştiriye hoşgörüsüz ve tahammülsüz olmalarından, camiayı UEFA cezası ve transfer konularında bilgilendirmedeki eksiklerinden dolayı, kızgın, kırgın ve küskün olsak ta Trabzonspor vazgeçilmezimizdir..!

Beyler; Trabzonspor kimsenin tapulu malı değildir.

Siyaset üstü ve hepimizin milyonlarca taraftarımızın ortak sevdasıdır.

Talimat almadan yönetilen, haksızlıklara isyan eden, adaletle kazanmayı ilke edinmiş, farklılığını ve farkındalığını her zeminde hissettiren, bu kahpe futbol düzenine karşı dik duracak milyonlarca taraftarını utandırmayacak (Geçen sezonki Ankaragücü, Konya ve Denizli maçları gibi) bir Trabzonsporumuz dileği ile yeni sezonda takımımıza başarılar diliyorum. Trabzon bir sevda Trabzonspor bir destandır.’

 

iyi-parti.pngİYİ Parti’de GİK yarışı!

İYİ Parti’nin 20 Eylül da yapılacak büyük kongresinde, 50 kişilik Genel İdare Kuruluna girmek için yüzlerce ismin aday olduğu bildirildi. İYİ Parti’nin 50 kişilik genel idare kurulunun 13’ü kadın 2’si de gençliğe ayrılmış. Erkekler, 35 kişi içerisinde yer almak için yarışacak. Kadın ve gençler, seçimde fazla oy aldıkları takdirde, sayıları da artacak. Genel Başkanı Meral Akşener’in, 100 kişilik bir anahtar liste çıkarması bekleniyor. Akşener, anahtar liste çıkarması halinde bu listeden bazı isimlerin seçilmesini isteyeceği söyleniyor.

Bu arada, İYİ Parti’nin büyük kongresinde, partiye katılımların da olması bekleniyor. Eski ülkü ocakları başkanları, eski milletvekilleri, CHP ve AKP’de siyaset yapmış bazı isimlerin partiye katılacakları bildirildi.

 

 

**************

 

Büyük olmakla şişmek aynı mıdır? Ya kendini büyük sanırken birisi bir sivri cisimle seni patlatırsa ne olur? Gerçek büyüklük batırılanlara rağmen büyük kalmakla kendini gösterir.

Mustafa Kemal Atatürk büyüktür çünkü eline bıçak alan milli mücadele döneminden başlayarak hatta öldükten sonra dahi onu patlatmaya çalışmıştır. Hele son yirmi yılda bunu yapanlar muktedirdirler de! Ama o saldırıldıkça büyüyor. Ona saldıranlar, sizin büyük sandığınız şişirilenler içinse bir toplu iğne yeterlidir.

Dönemimiz şişirilenlerin patlamaması için toplu iğne üretimini, satışını, kullanılmasını yasaklama dönemidir. Unutmayın bazen balonlar aşırı şişirilmekle de patlayabilir. Ve balon kendi kendine patlama dönemine girmiştir.

Sabredin, şişirilenler patlayacak ama Mustafa Kemal Atatürk büyümeye devam edecektir. Türkiye Cumhuriyetini kuran halka "Türk" denir diyerek gösterdiği yolda Türk, Türkmen, Kürt, Zaza, Çerkes, Ermeni, Rum, Yahudi bir ulus olarak yeniden var oldu. İslamın belli bir yorumunu esas alarak diğerlerini dışlayan balonlar kendilerini dev sansa bile gelecek insanı esas alarak birleşme dönemidir. Geleceği dünden işaret eden Atatürk bunun için büyüktür.

Şeriat ve İslam cumhuriyeti özlemi içinde, balonların peşinden gidenler şunu bilsinler ki; "Türkiye Cumhuriyeti devleti ilelebet payidar kalacaktır".

(Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

 

*****************

 

Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn'in İsrail'le barışması Türkiye'yi sırtından vurmak değildir, Arabın Arabı ve Türkiye'de ki Siyasal İslamcıları sırtından vurmasıdır, devamını dilerim. Arap ülkeleri ezelden Türk'ün dostu değildir, Yunan'ın mayın eşeği olmaları da bu yüzdendir.

(Metin Yılmaz)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar