İyi takım kuramazsan iyi sonuç alamazsın!

İyi takım kuramazsan iyi sonuç alamazsın!

Trabzonspor- Beşiktaş karşılaşması sonrası hedefte iki üç isim var. Birincisi Başkan Ahmet Ağaoğlu, ikincisi teknik direktör Nevton ve asbaşkan Mehmet Yiğit Alp…

Bir futbol takımının sahada iyi sonuç alabilmesi için önce iyi bir kadron olacak. İkincisi camian yediden yetmişe kenetlenmiş olacak.

Trabzonspor’da iyi bir kadro var mı?

Var diyen beri gelsin. Böyle bir kadronun başına, dünyanın en gözde teknik adamlarını getirsen, sonuç alma şansın sıfırdır! O nedenle, Trabzonspor’da en son eleştirilecek isim teknik direktör Nevton’dur.

Trabzonspor’un Beşiktaş maçındaki oyunu ile geride bıraktığımız sezon son 4-5 maçtaki oyunu arasında çok da fark yok. Geçen sezon Sörloth ve kaleci Uğurcan Trabzonspor’u uçurdu. Sosa, Nwakeme ve Ekuban ara sıra parladı. O kadar.

Yaza yaza kalemimizin ucu körlendi… Bu İranlı Hösseyin’i bu takımda nasıl oynamaz. ‘Sezon sonu sözleşmesi bitiyormuş, şimdiden satalım, para kazanalım’ deniliyormuş. İyi de uzat sözleşmesini yine gelecek sezon sat! Defansında bu oyuncu gibi bir oyuncu yok. Türk versiyonu Hüseyin, iyi oynar iki ters hareket yapar, ayvayı yersin. Beşiktaş maçında yediğin gibi! Defansın ortası gerçekten paslı teneke. Orta sahada Gulherme diye bir sirk cambazı var. Dolaşıp duruyor, orada! Yerine kimi koyarsan koy ondan beş gömlek daha iyi oynar. Abdulkadir Parmak’ın ekstrem bir özelliği yok. Ara sıra görünüyor o kadar! Brezilyalı da  sanki halı sahada oynuyor. İleride Nwakeme ve Ekuban, bir varlar bir yoklar. Süreklilikleri yok! Nwakeme durarak oynuyor! İkisi de geri gelmiyor. Sörloth’u gönderme kararı almışsınız, bari yerine mücadele eden, koşan birini alın. Santraforsuz bir takım olur mu?

***

 

Eleştirilecek isimlerin başında Ağaoğlu ve Alp’in gelmesinin nedeni, takımda oynayabilecek iki- üç oyuncu transfer edememeleridir. On tane futbolcuya bir çuval para verene kadar bir iki futbolcuya o parayı ver.

Bir başka olayda, bu yönetimin son iki sezonda yaptığı genç oyuncu transferleri! Bu oyuncular, hesapta gelecek vaat ediyormuş. Gelecek vaat eden, bir iki oyuncu takımda oynamaz mı? Bu oyuncuları kim önerdi, kim aldırdı? Hesap soran yok!

***

 

Geçen sezon sonu yaptığım bir değerlendirmede, Trabzonspor’un Aralık ayında kongreye gideceğini, büyük bir ihtimalle başkanlığa da ya Ağaoğlu’nun ya da Mehmet Yiğit Alp’in aday olacağını yazmıştım.

Trabzonspor’un etkili bir profesyonel çalışanı, beni hayal kurmakla eleştirdi. Herkes gibi biz de hayal kurarız. Ama deneyimlerimiz ışığında spordan siyasete gidişatı da az çok tahmin ederiz. Olacak olanı da ıvırmadan kıvırmadan söyleriz.

Bu iki ismin dışında bir üçüncü aday çıkar mı? Celil Hekimoğlu, aday olsun karşısında kim olursa olsun, silme götürür ve başkan olur. Hekimoğlu gibi Mustafa Hacıkerimoğlu da başkan adayı olsun, o da aynı şekilde seçilir. Bu iki isim aday olur mu? Bu aşamada olmazlar…

Bu durumda ibre Mehmet Yiğit Alp’ten yana… Belirli görevlere gelenler, bir süre sonra her şeyi ben bilirim moduna girerler…

1990’lı yılların ortalarıydı. Bir gün Sadri Şener ve İsmet Kalafatoğlu, bir konu hakkında görüşümü almak istediler. Onlara, ‘Cebinde para altında koltuk olanlar, akıllı insanlardır. Her şeyi bilirler’ dedim. İlk tepkiyi İsmet vermişti. ‘Olur mu öyle şey’ demişti.

O gün bugün değil dünden bugüne bu çark maalesef böyle dönüyor. Farklı görüşler dinlenmiyor. Çarkın içerisindekilerle işler yürütülüyor. Herkes günü kurtarmanın hesabını yapıyor. Gün kurtarılmasına kurtarılıyor ancak yarın alabora oluyorsun.

Trabzonspor’un alabora olmaması için, yönetenler vakit geçirmeden önlem almalı. Yönetimlerin o koltuklarda oturması, takımın sahada alacağı sonuçlara endekslidir. Saha sonuçları kötü gittiğinde, altta ne koltuk kalır, ne de minder… Şapa oturursun! O nedenle, Ağaoğlu ve ekibi, en kısa süre içerisinde İranlı ile birlikte net üç transfer yapmak zorundadır. Takviyesiz bu kadro ile bu ligde değil orta sıralarda son sıralarda yer alırsın. Bizden söylemesi!

 

Hasan KURT

 

************************

 

Türgev’in yurdu Ensar’a!turgev.jpg

 

Ortahisar Konaklar mahallesindeki Türgev’in kız öğrenci yurdunun geçenlerde Ensar vakfına devredildiğini duyduk. Türgev’in yurdunun binası Türgev’in mi, Büyükşehir Belediyesi’nin mi bilmiyoruz. Türgev kız öğrenci yurdunu kapatmışsa, bu yurdu, Ensar’a veya başka bir vakfa verene kadar Kredi Yurtlar Kurumuna verseydi bize göre daha isabetli iş yapılmış olurdu.


akpdeki-kongre.jpgAKP kongrelerine kadın ilgisi!

 

AKP ilçe kongrelerinde dikkat çeken görüntülerin başında, her kongrede çok sayıda kadının olması! Kadınlar kongreye kendi istekleriyle mi, yoksa kocalarının veya yakınlarının davetiyle mi gidiyorlar bilmiyoruz. Gördüğümüz kongrelerde kadınların fazla oluşu. AKP’de yöneticilik yapan bir isim kadınların kongrelere katılmasının, kamuoyuna ve kadınlara bir mesaj vermek olduğunu söyledi.

 

**************

 

GENÇLERİMİZ İŞSİZLİK PANDEMİSİ YAŞIYOR...

>Trabzon'un en büyük sorunu işsizliktir.

>AK Parti'nin 18 yıllık iktidarında Trabzon'da istihdama yönelik, gençlerimize iş imkanı sağlayacak yatırımlar yapılmadı.

>Kurulan bir fabrika mı var? Hatırlayın Sürmene'ye tersane kurulacak 5.000 kişiye iş imkanı sağlanacaktı. Ne oldu?

>Vaat var, icraat yok. Seçim zamanı billboardlarda, gazetelerde, medyada, afişte müjde var, seçim sonrası muhatap yok. Algı var, gerçek yok...

(Hüseyin Örs)

 

*****************

Pandemi nedeniyle siftahsız dükkan kapatan esnafımız;

>Kredi ve vergi borçlarının faizsiz ertelenmesini,

>Kira, elektrik, su ve doğalgaz desteği sağlanmasını,

>Stopaj ve sigorta primi yükünün üzerlerinden alınmasını,

>"Devlet Baba"nın kendilerine sahip çıkmasını istiyor.

(Ahmet Kaya)

 

***********

 

Trabzon-Erzincan Demiryolu Projesi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve önceki dönem Başbakanımız  sayın Binali Yıldırım'ın şehrimize verdiği sözdür. Bu proje ne rafta ne de araftadır. Çalışmalarımız son sürat devam etmektedir.

(Salih Cora)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar