Maçka’daki yaygara! 


mackadaki.jpegMaçka ilçesinin eski adı Larhan olan Akarsu köyü yakınlarındaki dere üzerinde bugüne kadar 3 HES yapıldı… Ki yanılmıyorsak bu HES’lerin ikisi Trabzonspor eski başkan yardımcısı Bahri Köse’nin biri de TFF eski yönetim kurulu üyesi İbrahim Usta’nın… Tartışılan ve yapılmaması için gürültü çıkarılan 4 HES de bildiğimiz kadarıyla yine Bahri Köse’nin… O civarda başka dere üzerinde birkaç HES daha var. Larhan köyü yakınlarında yapılacak 4. HES için yapımcı, tüm işlemleri tamamlamış ve Büyükşehir Belediyesi’nden birkaç yıldır onay bekliyordu. Büyükşehir Belediyesi de, devletin diğer kurumlarının verdiği onay doğrultusunda HES’e izin verdi. 4. HES yerleşim bölgesinden epey uzakta. Devlet, HES yapılması için proje hazırlıyor. Yapımcılara bu projeleri satıyor. Diğer kurumlar izin veriyor. Yapımcı, masrafa giriyor. İş sona geliyor. İtirazlar yükseliyor.

HES’lerin savunucusu değiliz. Bir dere üzerinde birkaç HES olmaz, olmamalı. Devleti yönetenler HES’in yapımına izin verirken tepkini göstereceksin. Kimi muhtar kimi vatandaş istimlaktan oradan buradan para alacak ses çıkarmayacak. Alamayanlar, feryadı figan edecek. Maçka’da Larhan’daki bu 4. HES o bölgede yapılan HES’ler içerisinde belki de en masumu. Merak edenler bölgeye giden inceleme yapar!

Bin Günde Memleket Hareketi ve Muharrem İnce!

bin-guande.jpg

Cumhurbaşkanı adayı olması nedeniyle milletvekili adayı olamayan ve boşta kalan CHP eski milletvekili Muharrem İnce, ‘Bin günde Memleket Hareketi’ sloganıyla Anadolu’yu adım adım geziyor. 4 Eylül’de Sivas’tan yola çıkan Muharrem İnce, daha sonra Güneydoğu Anadolu’ya, geçtiğimiz hafta sonu da Doğu Karadeniz’e geldi.

Trabzon’da üç beş kişi ile karşılanan Muharrem İnce’ye Hopa ve Artvin’de de ilgi gösterilmedi. İnce, önceki akşam Artvin’den Trabzon’a geldi. Trabzon sokaklarında yine üç beş kişi ile tur attı ve dün de Giresun’a gitti.

CHP teşkilatlarının ve partililerin ilgi göstermediği Muharrem İnce, tura başlamadan önce yeni bir parti kurmayacağını söylemişti. Türkiye’de yeni bir parti kurmak ve partiye taraftar bulmak öyle kolay bir iş değil. Türkiye’de kurulacak yeni bir partinin, ideolojik bir temeli olmalı. İnce de bu olayı siyasi tecrübesi ışığında görüyor. İnce parti kursa, oyu hangi kesimden alacak? İkincisi İnce’nin etrafında ses getirecek bir kadro da yok.  CHP’ye oy veren seçmen ve partili neden İnce’yi tercih etsin. Zaten etseydi, genel başkan adaylığında tercih ederdi. İnce’nin bin günde memleket hareketi olarak nitelendirdiği bu hareketinin hedefi, bir sonraki kurultayda CHP Genel Başkanlığına ve Cumhurbaşkanlığı adayı olmalı. İnce, bu hedefe ulaşır mı? Bize göre mümkün değil. Çünkü Muharrem İnce, vatandaş genelinde heyecan yaratmıyor. Ne karşılayanı var ne de kucaklayanı… Ayrıca bir ideolojik tabanı ve Türkiye için söylemi de yok!

Muharrem İnce’ye iyi gezmeler diliyoruz.

PTT Başmüdürü Yavuz Güney’in açıklaması!ptt-basmuduru.jpg

Türkiye’nin en köklü kurumlarından biri Posta, Telefon ve Telgraf’ın içinde barındıran PTT’dir… Gerçi son yıllarda bu kurumda bölündü, parçalandı…

PTT’nin kargo hizmetlerindeki vurdumduymazlığı, büyük aksaklığı, gelen ve giden kargoların günlerce yerine ulaştırılmadığını belirttikten sonra, ‘Kapatın PTT Kargo’yu’ diye tepki içeren bir yazı yazdık.

Dün öğle sonrası PTT Trabzon Başmüdürü Yavuz Güney Bey aradı. Yeni göreve geldiğini belirttikten sonra, yeterli elemanlarının olmadığını, çoğu elemanların adresleri bilmediğini yakında dağıtıcı alıp eksikleri vb. gidereceklerini söyledi.

Trabzon kent merkezindeki özel kargo firmanın kısıtlı sayıdaki elemanları değil mesela bir restoranın motosikletle adrese teslim, yemek getiren bir kuryesi beş-on dakika içerisinde istenilen adrese ulaşırken, PTT Kargoda çalışan elemanlar bir ürünü bir hafta on günde nasıl alıcıya teslim etmezler.

Burada demek ki bir laçkalık veya bir plansızlık, düzensizlik var. Gelen Kargonun, gidecekleri adrese göre tasnifi ve dağıtımı çok da zor bir iş olmasa gerek. Bir günde tasnif edilirse bir iki günde de rahatlıkla dağıtılır. Bir de, PTT kargonun telefon olayını yazmıştık. PTT kargonun internet sitelerinde ve gogulda belirtilen telefonlarının cevap vermediğini belirtmiştik. Başmüdür, belirtilen telefonların kuruma ait olmadığını vs. söyledi.

Telefonlar kuruma ait değilse, kurum telefonu olarak belirtilmemeli, PTT Kargo Trabzon şubesinin telefonları şunlardır diye sosyal medya sayfasında duyurulmalı. Bu iş o kadar da zor değil.

Başmüdür Yavuz Güney, ‘Kısa sürede toparlanacağız, aksaklıkları gidereceğiz’ dedi. İnşallah toparlanırlar, ne diyelim.

Hasan İzzettin Dinamo ve Sebahattin Ali!hasan-izzettin-1.jpg

Karadeniz'in çıkardığı en büyük yazar kuşkusuz Hasan İzzeddin Dinamo'dur. Türk edebiyatında Yaşar Kemal ayarında bir yazardır. Ama sırf sol görüşlü olduğu için üzerine beton dökülmüştür. Hayat hikâyesi trajiktir. Bir zamanlar Trabzon'un Meydan Parkında heykeli vardı. Muhafazakâr İslamcılar belediyeyi ele geçirince adamın heykelini buldozerlerle sürükleyip denize döktüler! Böylece ülke komünizmden kurtulmuş oldu! Türkiye'nin en muhkem hikâye yazarı olan Sebahattin Ali'nin hayat hikâyesi ise Hasan İzzeddin Dinamo'dan çok daha trajiktir. O zamanki hükümetin adamları Hasan İzzeddin Dinamo'nun trende bavulunu çalıp çalışmalarının bir kısmını yok etmişlerdi. Sebahattin Ali'nin ise bedenini yok ettiler. Sebahattin Ali aslen Ofludur. Tekrar yazayım, Sebahattin Ali Ofludur. Ve muhtemelen dedeleri Çaykara'nın köylerinden Seller Yılında Ege'ye göçmüştür. Aradan geçen onca zaman içinde Karadenizliler ve Trabzonlular bu iki güzide yazara sahip çıkmamışlardır. Çünkü onların kültürden anladığı şey şimşir kaşıkla lahana çorbası yemektir. Yani bu ülkede edebiyata ve fikriyata katkı yapan iki güzide insan güme gitmiştir. Sabahattin Ali'yi öldürdüler ama Kürk Mantolu Madonna, İçimizdeki Şeytan türü eserleri hâlâ okurlarda yaşıyor. Hasan İzzeddin Dinamo ise eceliyle öldü ama onun da eserlerini gömdüler. Bu durum da ülkedeki ve Karadeniz bölgesinde kültürel çoraklığı anlamamızda bize hayli yardımcı oluyor.

(Metin Kondel)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar