YERİN KULAĞI

İstanbul Taksim ve Trabzon Gülcemal!

istanbul-taksim-1.jpgTrabzon Büyükşehir Belediyesi’nin, Beşirli Akyazı girişi ile Faroz balıkçı barınağı arasındaki dolgu alanının projesinin yarışma ile belirlenmesini yazıp çiziyoruz. Büyükşehir Belediyesi ise alanın projesi için kapalı devre çalışma yaptırıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Taksim Meydanı’nda gerçekleştireceği proje için bir yarışma düzenledi. ‘Taksim Meydanı nasıl olmalı’ denilen proje için tam 146 şehir plancısı, mimar vs. hazırladığı projeyi Büyükşehir Belediyesinin belirlediği jüriye gönderdi.

Jüri de bu 146 proje arasından 3’ünü tespit etti ve bununla da yetinmeyerek bu üç projeyi halk oylamasına sundu. İstanbul Büyükşehir’in internet sitesinde ve YouTube’da da projeler yayınlamaya başlandı.

istanbul-taksim-2.jpgAvrupa ülkelerinde de bu tür önemli projeler yarışma ile belirlenir. Jüri, katılımcıların eserleri arasından üçünü, dördünü belirler ve bu eserleri halk oylamasına sunar.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi de, şimdilik adı ‘Gülcemal’ olan Akyazı’dan Faroz balıkçı barınağına kadar olan alandaki dolgu için kesinlikle bir proje yarışması açmalı. Hem de ödüllü… Sonra da bu projeleri halkoyuna sunmalı veya toplumun hemen her kesiminin temsilcisinin yer alacağı bir jüri tarafından belirlenmeli.

Büyükşehir’e ödül!

buyuksehire.jpgTrabzon Büyükşehir Belediyesi, büyükşehir belediyeleri arasında düzenlenen yarışmada, ‘Sağlıklı Çevre’ kategorisinde 1. oldu.

Türkiye’nin önde gelen şehircilik uzmanlarından Prof. Dr. Ruşen Keleş’in başkanlığını yaptığı jüri, büyükşehir belediyelerini sağlıklı çevre kategorisinde masaya yatırdı. Jüri, Trabzon Büyükşehir Belediyesini 1. seçti.

Şimdi kimileri, Büyükşehir’in aldığı bu ödül için farklı yorumlar yapabilir. Kim ne derse desin, başkanlığını Prof. Dr. Ruşen Keleş’in yaptığı bir jüri, öyle hatıra veya siyasi görüye göre karar vermez.

Ortahisar Başkanı kim olacak?

AKP Ortahisar İlçe Kongresi, önümüzdeki günlerde bir değişiklik olmazsa 8 Kasım’da yapılacak. İlçe başkanlığı için Yasin Aydın, Dündar Ayyıldız ve Halil İbrahim Demirtaş’ın en güçlü aday adayları olduğu söyleniyor. AKP kulislerinden sızan haberlere göre mevcut ilçe başkanı Temel Altunbaş, Yasin Aydın’ı;  İl Başkanı Haydar Revi de Dündar Ayyıldız’ı destekliyormuş. Milletvekilleri ise şu isim veya bu isim aday gösterilsin diye net tavır ortaya koymamışlar.

Tek adayla gidilecek kongrede kimin başkan olacağına parti genel merkezi karar verecek. Genel merkezin belirlediği adaya karşı bir başka ismin liste yapma şansı yok denecek kadar az.

***********************************************************************

 "Vicdanlı ve dürüst olmak hesaplı olmaktan iyidir. Hesap, insanı makam sahibi yapar da, vicdan daha önemli bir işe yarar, insanı insan yapar."  (Friedrich Wilhelm Nietzsche)

****************************************************************************

Çömlekçi Kavşağı ve 3. Tünel!

comlekci.jpegTrabzon kamuoyu, Cumhuriyet Caddesi girişi ile Çömlekçi arasında, Kemerkaya ve Meydan bölgesinin altından geçecek 3. Tünel için ikiye bölündü. Kimileri, ‘tünel yapılmalı’ derken büyük bir çoğunluk ‘3. Tünele ihtiyaç yok. 3. Tünel trafik sorununu çözmez ve israftır’ diyor.

Önceki gün, Trabzon’un tanınan mimarlarından biri “Birçok konuda görüş belirtiyorsunuz. Görüşlerinizin büyük bölümü de toplumda karşılık buluyor. 3. Tünel konusunda ne diyorsunuz?” diye sordu.

Kağıt üzerinden projeye göz attık. Detaylı bir inceleme yapmadık. Ayrıca, bağlantı yolları vb. de incelemedik. Bunun ötesinde, ulaştırma konusunda uzman da değiliz. Ancak, projeyi hazırlayanlar da sıradan insanlar değil, işin uzmanları. Kentin önde gelen mimar, mühendis ve şehir plancıları ise projeye karşı!

Bu tünel, şehirlerarası trafik için mi yapılıyor yoksa şehir içi trafik için mi veya bu proje Çömlekçi Liman kavşağındaki yoğunluğu kaldırmak için mi yapılacak?

Erzurum güzergahından gelecek araçlar Kanuni Bulvarı bittiğinde rahatlıkla bu yolu kullanabilirler. Çünkü bu bulvar, ışıksız Değirmendere’den Akyazı tüneline ulaşacak.

Uzatmadan görüşümü söyleyeyim; Çömlekçi Liman kavşağına İskele Caddesinden, Limandan ve Çömlekçi’den girişi yasakladığınızda, yalnız iki yöne İskele ve Çömlekçi’ye çıkış verdiğinizde 3. Tünele ihtiyaç kalmaz. Kavşakta trafik lambaları da kaldırılır ve araçlar durmadan seyreder. Trafik sıkışlığı da ortadan kalkar.

Bu iş bana göre bu kadar basit! Limandan çıkan araçlar Değirmendere’de sahilde yapılacak kavşaktan ana yola girerse bu sorun tamamen ortadan kalkar. Bu yol için harcanacak para da mesela Toklu-Uğurlu yolunun tamamlanması için kullanılır, Trabzon’a daha büyük bir hizmet yapılmış olur.

**********************************************************************

Karaman, İmamoğlu’nun spor danışmanı olabilir!

unal-karaman.jpgİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, Trabzonspor eski teknik direktörü ve ülkücü camianın önemli isimlerinden Ünal Karaman’ı spor danışmanlığına getireceği konuşuluyor.  Trabzonspor eski teknik direktörü Ünal Karaman’ın, İmamoğlu’nun yakın arkadaşı olduğunu söyleyen bir isim, “Başkanın sağı solu belli olmaz. Spor danışmanlığına Ünal Karaman’ı da getirebilir, bir başka ismi de. Ancak, başkanın şu anda böyle bir düşüncesi yok” dedi.  

***************************************************************

Görüş ve siyasi duruş gözetmeksizin aynı fikirde olmayıp eleştiren insanların cadı kazanında pişirildiği bir dünyada yaşıyoruz.

Bu işin sonu nereye varacak, bu gerginlik bu çatışma neyle sonlanacak çok merak ediyorum.

Ama bir tahminim var;

"İnsanlığa çok yazık olacak. Özellikle de yarının büyükleri çocuklara." (Gürol Ustaömeroğlu)

*******************************************************************

Futbolda soygun düzeni! Beşiktaş 2 yıl üst üste şampiyon oldu, battı. Galatasaray iki kez üst üste şampiyon oldu, batmak üzere. Kulüpler menajerler eliyle resmen soyuluyor. Bu nasıl yönetme. Biri buna dur demeli. (Cevat Ocak)

*****************************************

Ekmeğin yanında bir şey yok mu? Mesela, zeytin peynir gibi...

Ekmek yine yavan yenecek demek ki.  (Temel Kahveci)

******************************************************************

 

Önceki ve Sonraki Yazılar