YERİN KULAĞI

İbrahim Vecdi Aksakal’ın kitabı!

1970’li yılların ikinci yarısı… O tarihlerde Adalet Partisi Trabzon il Başkanı idi. İki yıl sonribrahim-solda.jpga y​​​​​​​apılacak genel seçimde 1977’de milletvekili adaylığına soyunmuştu. O yıllarda muhabirliğe yeni adım atmıştık. Partiler ön seçim yapıyordu. CHP’de Beşikdüzü’nden Adil Ali Ciner, Tonya’dan Ahmet Şener, Araklı’dan Ertöz Vahit Suiçmez, Of’tan Rahmi Kumaş ilk dört sırada idiler. Adalet Partisi’nin ilk üç sırasında ise Of’tan İbrahim Vecdi Aksakal, Akçaabat Derecik’den Kemal Cevher ve Of’tan Ömer Çakıroğlu… Milli Selamet Partisinin ilk sırasında da yine Of’tan Lütfi Göktaş… Partilerin merkezden ilk sıralarda adayı yoktu.

CHP: 4, AP: 3, MSP: 1 vekil çıkarmıştı. 8 vekilin 4’ü Ofluydu… Merhum Göktaş, az bir farkla seçilmişti. İbrahim Vecdi Aksakal’ı o yıllarda tanımıştım.

Dün yerel ve ulusal gazetelerde uzun yıllar çalışan, basın emekçisi İsmail Fandaklı ziyaretimize geldi. İsmail, birkaç yıl önce Çömlekçi Mahallesi’nin dününü bugününü iki ciltlik kitap haline getirmişti. Fandaklı, ‘İbrahim Vecdi Aksakal’ın biyografisini hazırlıyorum’ dedi.​​​​​​​

Ben de, ‘İbra​​​​​​​him abinin özellikle gençlik yıllarında yaşadıkları ders olarak okutulmalıdır’ dedim.

İbrahim Vecdi Aksakal abimiz Atatürk’ün vefatından iki yıl önc​​​​​​​e 1936 ​​​​​​​yılında Of’ta doğdu. Nüfusa geç yazılıp yazılmadığını bilmiyorum. İlkokula 11 yaşında köyde sığır otlatırken 2. sınıfta başlamış. İlkokulu bitirdikten sonra parasız yatılı sınavlarına girdi. Erzurum Palu Öğretmen Okuluna kaydını yaptırdı. Son sınıfta Trabzon Öğretmen Okuluna geldi. İlkokul öğretmenliğinde ilk görev yeri Yomra Merkez İlkokulu. Öğretmenken üniversite sınavlarına girdi. Ankara Hukuk Fakültesi’ni kazandı. 1960’lı yılların ikinci yarısında Trabzon’da avukatlığa başladı. 1977 seçimlerinde milletvekili oldu, 12 Eylül 1980 darbesi ile vekilliği son buldu. Vekillik sonrası Ankara’ya yerleşti. Süleyman Demirel’in avukatlarından biri oldu. İbrahim Vecdi Aksakal; şakacı, hoşsohbet ve de demokrat bir ağabeyimizdir. Kendisine sağlıklı günler dileriz.

Bu arada Aksakal abimizin hayatını anlattığı kitap yılsonuna kadar okurları ile buluşur.

 

besirli.pngBeşirli sahiline dokunmak!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Beşirli sahilinde üç-dört ay içerisinde koku moku kalmayacak dediğinde çokları dudak bükmüştü.

Dün sabah yürüyüşünde, bir süre Beşirli sahilindeki dolgu alanındaki çalışmaları gözlemledik. Çok sayıda iş makinesi, kamyon bir yandan hafriyat döküyor, diğer yandan dere ve atık su akarlarının önünü açıp, dolgu alanının dışına akar vermeye çalışıyor.

Beşirli sahilindeki dolgu alanında çalışmalar bu tempoda devam ederse, Başkan Zorluoğlu’nun dediği gibi üç-beş ay sonra sahilde koku ortadan kalkar.

Bu arada, dolgu alanına hafriyat taşıyan kamyonlar, Akyazı tarafından giriş ve çıkış yapıyorlar. Aslında Ayasofya Müzesi karşısında dolgu devam etse araçlar o kadar mesafeyi kat etmez.

Bir de Beşirli dolgu alanının proje olayı var. Başkan, bu proje işini kapalı devre yaptırmamalı. Faroz limanı ile Akyazı girişi arasındaki düzenleme için proje yarışması açmalı. Seçilecek üç proje sosyal medyada görücüye çıkarılmalı. Oylama yapılmalı.

Şurada Batum’a gidiyorsun. Batum’un sahilindeki düzenleme birçok Avrupa ülkesinde yok.  Trabzon Beşirli dolgu alanı da benzer güzellikte olmalı. O nedenle, dolgu alanının tamamı doldurulmadan şimdiden bir yarışma ile projesi hazırlanmalı.

 

Şehir Hastanesi ihalesi iptal edilmiş!

sehir-hastanesi.jpgAkyazı dolgu alanındaki stadyumun batısında yapılmasına karar verilen Trabzon Şehir Hastanesinin ihalesinin iptal edildiğini duyduk. İhale gerçekten iptal edilmişse ve yeniden ihale edilmeyecekse gerçekten çok doğru bir karar verilmiş.

CHP Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Turgay Şahin, şehir hastanesi ihalesinin, ihaleye giren ancak kazanamayan bir başka firmanın itirazı üzerine iptal edildiğini söyledi.

Akyazı dolgu alanında yapılacak olan şehir hastanesi ihalesi inşallah tekrarlanmaz ve kökünden iptal edilir. Çünkü Trabzon’un bugünden yarına devasa büyüklükte bir şehir hastanesine ihtiyacı yok. Mevcut hastanelerin hekim, alet edavat eksikleri giderildiğinde Trabzon’un hastane sorunu kalmaz.

İkincisi Trabzon’a illa şehir hastanesi yapılacaksa, bunun da ideal yeri bugünkü Fatih Devlet Hastanesi’nin yeridir. Fatih Devlet Hastanesi Tanjant ile İnönü Caddesi arasında. Hastanenin güneyi ile kuzeyi arasındaki kot farka en az 20 metre… Orta büyüklükte tam bir hastane alanı. Ulaşımı da kolay. Bir üçüncü yer Erdoğdu’daki Askeri kışlanın bulunduğu bölge. Ancak orada hastane değil de turistik tesis ve spor alanları ve park yapılmalı. Erdoğdu ve bölgede, Botanik parkı dışında çocukların gençlerin koşup eğlenecekleri, spor yapacakları alan yok. Büyükşehir Belediyesi, Askeri Kışlayı ne yapıp ne edip Milli Savunma Bakanlığından almalı.

 

****************

 

Biz insanız, biz Türk'üz. Yakarımız Tanrı'yadır. Kadın Hanım erkek handır. Hanımımız olan yarimiz, olmayan bacımızdır. Hanım olmayan gardaşımızdır. Güzele bakarız, güzeli severiz şiarımızdır. Toprak anamızdır, bacımızdır, yarimizdir. Kem gözle bakanın gözlerini oyarız. Dost gözle bakana kucağımızı açarız.

Arap değiliz komşumuzun kızına dördüncü eş gözüyle bakamayız, toprağımızı para karşılığı satamayız. Tanrıya yakarımızı kırbaçla sağlamayız.

Biz Türk'üz Türkü çağırırız, Türküyle Tanrı'ya yakarırız.

Biz Türk'üz özümüz sözümüzdür.

Hayatımızı belden aşağı yaşamayız.

Biz Türk'üz Türkü çağırırız.

Ne güzel değil mi?

Ama Müslümanız ve bunlara bakan zina işliyor ehli sünnet inancına göre. Yazık! İzlerken bacaklara, göğüslere, saçlara bakarak, örtünsünler diyen Müslümanlardan olmamalıydık.

Olduk.

Memnun musunuz bunu dileyen ve becerenler?

Şu güzelliği haram diye suçlayanlar;

Memnun musunuz?

Tanrıya teslimiyeti Araplaşmak sananlar;

Memnun musunuz? 

(Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar