Akşener Trabzon’a gelecek!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 28 Kasım Cumartesi günü Trabzon’a gelecek. İYİ Parti Trabzon milletvekili Hüseyin Örs’ün oğlu Furkan’ın Kaşüstü’nde Çakırbey Düğün Salonunda gerçekleştirilecek olan nikah törenine katılacak olan Akşener, ertesi gün Trabzon’dan ayrılacak.

Cumartesi günü sabah uçağı ile Trabzon’a gelecek olan Meral Akşener ile GİK üyeleri ve milletvekilleri gün boyu Ortahisar’da ve bölgede esnafı ziyaret edecek, dert dinleyecek sohbet edecek. Akşener ve beraberindekiler akşam da Örs’ün oğlunun nikah törenine katılacak.

6.5 yılda 3 km.’lik yol genişletilemez mi?

Ruslar, 1917 yılında 12 ayda, muhacirliğe çıkmayan, çıkamayan Müslümanı, yerel Rumu, işgalci askerini çalıştırarak kar-kış demeden dağı taşı delerek bugünkü gibi makine parkı olmadan, kazma kürekle, muşta ile balyozla dinamit patlatarak 8 metre eninde tam 9 km.’lik yolu hem de tabanını taş döşeyerek, dağ tarafına kanal açarak tamamlamışlardı.

Ya bugün?

Yapımına 6.5 yıl önce başlanan bu yolun Aktoprak(Tirzik)-Argalya(Uğurlu) arasındaki 3 km.’lik kısmı, tam 2370 gündür tamamlanamadı. Bu güzergahta yapılan işlem, yeni bir yol açma vs. değil, yolun genişletilmesi. Yok, 300 metrelik heyelanlı bölgeye fore kazıkmış, 400 metrelik kısmına duvarmış vs. hepsi hikaye…

Önceki gün, merak ettik. Yapımı yılan hikayesine dönen yolun, kapalı olan bölgesine gittik. Yol kenarında birkaç işçi, ileride bir şantiye yol kenarına park etmiş birkaç kamyon ve binek arabası gördük. Yeniköy muhtarı Halil Keleşoğlu’na yolun akıbetini sorduk. Muhtar Keleşoğlu, ‘Abi, bilmiyorum. Karayolları Bölge müdür yardımcısı ile görüştüm. Kaldırım yapılacakmış. Okulun altına kimileri fore kazık diyor kimileri duvar yapılacak diyor. Sonuç alamadım’ dedi.

Muhtar da anladığımız kadarıyla konuşmak istemiyor. Karayollarının yolda mühendisi, elemanı, kontrolü vs. var. Gelip gidiyorlar. Karayollarının Trabzon’da bir bölge müdürü var. Bu bölge müdürü, yardımcısı vb. bu yolun akıbetini hiç merak etmez mi? 6.5 yılda 3 km.’lik yol neden genişletilemez diye sormaz mı?

O yolu kullanan binlerce insan var. Ortahisar’a mahalle yollarından binbir zorlukla gidip geliyorlar. Karayollarının bir de genel müdürü var. Trabzonlu genel müdür Uraloğlu? Sayın genel müdür hiç merak edip de bu yolun akıbetini sormaz mı? Burada fatura genel müdüre veya bölge müdürüne değil, direk siyasilere kesilir ve kesiliyor. Siyasiler, hiç değilse bu yola bir atsalar!

***

 

Diğer yandan Toklu-Uğurlu yolu var. 6 km.’lik bir yol. Bu yolun da yapımına 5-6 yıl önce başlanmış. İstimlakı yapılmış. Vatandaşa paralar ödenmiş. Yola, Karşıyaka-Toklu kavşağından değil Uğurlu mezarlığının 300 metre yakınındaki ilköğretim okulu önünden başlanmış. İhaleyi birileri almış, yolun bir-iki km.sini yapmış. Hatta bir kısmına asfalt da dökmüş. Sonra, keşif bedeli harcanmış, para bitmiş. Yolun diğer yarısı ihale edilmiş. Yeni müteahhit işe başladı bir süre sonra işi bıraktı. Karşıyaka-Toklu kavşağı ile Uğurlu ilkokulu arasında büyük bölümünün kaba işi tamamlanmış. Üç beş yüz metrelik güzergah ve kaba işi tamamlanan geri kalan güzergahın en fazla bir yıllık işi var. Karayolları Genel Müdürü Abdülkadir Uraloğlu’nun, eski bakan Cahit Turhan’ın ve kendi beldesinin yoluna gösterdiği ilginin yarısını bu iki yola göstermesini bekliyoruz.

 

**************

 

BİR ŞAMAN ÖĞRETİSİ DER Kİ;

Doğada hiç bir şey kendi için yaşamaz.

Nehirler kendi suyunu içemez.

Ağaçlar kendi meyvelerini yiyemez.

Güneş kendisi için ısıtmaz.

Ay kendisi için parlamaz.

Çiçekler kendileri için kokmaz.

Toprak kendisi için doğurmaz.

Rüzgar kendisi için esmez.

Bulutlar kendi yağmurlarından ıslanmaz.

Doğanın anayasasında ilk madde şudur.

Her şey birbiri için yaşar.!

Birbiri için yaşamak, doğanın kanunudur.

Eski çağlardan süregelen bir anlayıştı bu...

Bütünlüğü anlatırdı.!

Özü iki cümleydi.

''Ben biz olduğumuz zaman ben olurum.''

(Mustafa Önsel)

 

*************

 

BAY MACRON BİRAZ TARİH DERSİ ALMALIDIR

-Bazı insanlar ile bir arada olmamanıza, hiçbir şey paylaşmamanıza rağmen görünce sizi irrite ederler ve tansiyonunuz hafifçe yükselir. Benim için ekranlarda sırıtarak ve kibirlice yürüyen Macron işte böyle birisidir.

Dinle Bay Macron;

Mayıs 1940 da Alman Askerleri Ülkene elini kolunu sallayarak girdi. Amerikalılar sizi kurtarıncaya kadar da ülkende keyif yaptılar. En küçük bir direniş bile gösteremediniz.

Afrika’da 16. asrın başlarında başlayan sömürgecilikle 20 den fazla ülkede 2 milyon günahsız insanı ve Cezayir'in kurtuluş savaşında 1,5 milyon gariban Müslümanı katlettiniz.

Bu ülkelere tazminat borcunuz vardır. Bir gün kapınıza dayanacaklardır.

I. Dünya savaşı sonu, Ülkende Paris'in 3 km. yakınındaki Sevr şehrinde, yeşil çuhalı masalarda emperyal ahbap çavuşlar, Ağustos 1920 tarihinde Anadolu'yu ve Trakya'yı paylaştı. Büyük bir iştahla sizin payınıza düşen topraklarımıza çıktınız.

Fransa ve itilaf devletleri Anadolu'yu Afrika zannetti. Sonra sadece milis güçleri tarafından o topraklardan kovalandınız.

Bay Macron, şimdi de dibimizdeki Doğu Akdeniz'e gemiler gönderiyor, Rumları, Ermenileri maşa olarak kullanıyorsun.

Mustafa Kemal ve Askerleri Senin Ülken ve dahi emperyalist birçok ülkeye Anadolu'yu dar ederek bütün mazlum milletlerin Kahramanı olmuştur.

Şimdi ise, Mustafa Kemal'in askerleri seni istihza ile bıyık altından gülerek izliyor. Akıllı ol, öyle sırıtarak yürüme, aynada cürmüne bak ve boyundan büyük işlere girişme.

Bay Macron, sen buraları Paris'in sosyete kafeleri zannediyorsun. Ağababan Trump' a sor bak Türkler için ne söylüyor.

"Türkler yüzyıllardır öğle yemeğine gider gibi savaşa gidiyorlar. O da onların işi" diyor Trump.

Benden söylemesi.

(Prof. Dr. Ahmet Karagüzel)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar