YERLEŞİM DEDİĞİMİZ ŞEY ACISIZ OLMUYOR!’

YERLEŞİM DEDİĞİMİZ ŞEY ACISIZ OLMUYOR!’

Trabzonspor Genel Koordinatörü Özkan Sümer A’dan Z’ye her şeyi Fatma Yavuz’a anlattı;

Trabzonspor’da Genel Koordinatör ve Başkan danışmanı olarak görev yapan tecrübeli isim Özkan Sümer, kulübün toparlanması ve her yönüyle irtifa kazanması için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Sümer, kendisiyle ilgili yapılan eleştirilere ise, “Biz işimize bakacağız. Mesele, ‘şunu dediler, bunu dediler’ değil, biz ne yapacağız meselesidir.”

Sümer: “Önümüzde aşmamız gereken önemli zorluklar var. Bunları halledeceğiz, buna kesin gözüyle bakıyorum. Nasıl hallolması gerektiği yönünde de bir fikrimiz var. Onun için buradayız. İmkanların zorlaması var. Yönetim bu konuda çok gayretli ve bu gayretini de verimliliğe dökebilecek bir potansiyel taşıdığını düşünüyorum.”


Röportaj: Fatma YAVUZ

KAYNAK KULLANIMI VE VERİMLİLİK
Çalışmalara başladınız, şu aşamada netleşen konular var mı?
SÜMER: İşler henüz netleşmiş değil. Bir kısım arındırma söz konusu. Yerleşim dediğimiz şey acısız olmuyor. Bir kısım şeyler karar niteliğinde netleşirse, biz de değerlendirmelerimizi o kararlara göre yapmamız kolaylaşacak. Şimdilik ihtiyatlı olmak zorundayım. Oyuncular ve uygulama üzerinde bazı belirsizlikler var.  Çünkü Trabzonspor sadece profesyonel takımı düşündüğü yerde asıl potansiyelini ihmal etmiş olabilir. Mesela bir kaynak nasıl daha etkin kullanılabilir. Verimlilik ve 1461 ile bağlantılar gibi… Bunları bir bütün içerisinde ele almak, iyi bir bağlantı kurmak, ilişkilendirmek ve etkinleştirmek gerekiyor. Tüm bunları masaya yatırdık. Geldiğimiz günden itibaren bu konularda çalışmaya başladık. Ama tümünü hemen netleştirmek mümkün değil çünkü birinin bu konudaki ihtiyacı diğerinin ihtiyacını tamamlamayabilir. Tamamlayacak nitelikte belirleme yapmaya çalışıyoruz.

ALTYAPIDA NELER DEĞİŞECEK?
Altyapıda değişim olacak mı? Bu konuda çalışmalar yapıyor musunuz?
SÜMER: Bir altyapı formasyonundan bahsediyoruz.  O şekillendirmede yenilikçi, çeşitlilik ve etkinlik söz konusu. Bir de olabildiğince kaynakla bağlantısını güçlendirme meselesi var. Bu konuda ne gerekiyorsa yapılacak. Doğru bilgi doğru insanla uygulandığı zaman sonuç verir. Bunu dikkate alacağız. Bu ‘mevcutlar kötüdür’ şeklinde yorumlanmamalı, biz onların verimliliğine ve yeterliliğine bakıyoruz. Eğer bir değişiklik yapılacaksa, kimlerle yapılacak? İleride bu konuda daha doyurucu açıklamalar yapacağız. Bir kısım şeyler karar aşamasına geldiği zaman, nedenleriyle kamuoyuna açıklamalarımızı yapacağız. Bu hafta vizyon ve insan anlamında önemli değişiklikler olacak.

HAZİRAN’DA NETLEŞECEK
Kendinize biçtiğiniz bir süre var mı? Şu kadar zamanda toparlarız diyebileceğiniz?
SÜMER: Çok net olmamakla birlikte profesyonel takımın bu konudaki hazırlığını biz 26 Haziran’a kadar tamamlamayı düşünüyoruz. Ondan sonra kapanır mıyız? Hayır. Sonrasında eksik kalan, bir arayışa dönüşecek veya imkanların elverişliliğine dönüşecek. Diğer kademeler 1461 ve altyapı ile ilgili çalışmalarımız da tahminen Temmuz’u bulur. Sonrasında bir bütünlük içerisinde Trabzonspor teknik ve kurumsal manada yolunu, yöntemini, anlamını ve ihtiyacını belirleyecektir.

ZORLUKLARI AŞMAK İŞİMİZ
Kendinizi nasıl hissediyorsunuz?
SÜMER: Zorluklar bana her zaman enerji vermiştir. Şimdiki durumumdan memnunum çünkü önümüzde aşmamız gereken, kotarmamız gereken önemli zorluklar var. Bunları halledeceğiz, buna kesin gözüyle bakıyorum. Onun için buradayız. Nasıl hallolması gerektiği yönünde de bir fikrimiz var. Yani, ‘Bir geleyim de bir bakayım nasıl olur’ şeklinde değil. Nasıl olması gerektiği konusunda bilgimiz, düşüncemiz var. İmkanlarımızın zorlaması var, bunu da bir yolunu bulup aşacağız. Yönetim bu konuda çok gayretli ve bu gayretini de verimliliğe dökebilecek bir potansiyel taşıdığını düşünüyorum.

KULÜBÜN KURUMSAL KİMLİĞİ
-Kurumsal kimlik açısından durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?
SÜMER: Trabzonspor’un en büyük problemi özgünlüğünden uzaklaşmış olması. Yani kendi olma değerinden uzaklaşan bir Trabzonspor var. Eğer Trabzonspor’da başarılı bir uygulamadan bahsedeceksek, her şeyden önce Trabzonspor kendi olmak zorundadır. Bu da kendi kaynaklarını etkin kullanmakla olur. Bozulan, yıkılan, ayrılan, çözülen bir kısım değerler var. Onları yeniden ele alacağız, ilişkilendireceğiz ve etkinleştireceğiz. Bu zaman alıcı bir konu ve bazı şeylerle uyumsuzluk yaşayabiliriz. Çünkü bu kopmalarda bazı hasarlar da oluştu ama biz bunları uyumlu hale getirmek mecburiyetindeyiz. Yani Trabzonspor’u olumlamak için her şeyden önce uyumlamak gibi bir zorunluluk içerisindeyiz.

TRANSFER KONUSUNA YAKLAŞIM
Teknik direktör ve transferler konusuna yaklaşımınız nasıl olacak?
SÜMER: Hoca konusunda değerlendirmelerimizi yapacağız ve gelecek olan hocanın bize uygunluğu konusunda kendi kararlarımız geçerli olacak. Bir teknik adam olarak hala o kimliğim devam ediyor. İşimi iyi yaptığım düşünüldüğü dönemlerden çok daha fazlasına sahip olmama rağmen şu anda bunu kullanmak gibi bir pozisyonum olmaz. Onun çok çok ilerisinde çünkü o zamanlar yorumlamak, değerlendirmek, ilişkilendirmek, etkinleştirmek, kadro seçmek, o kadroda devamlılık sağlamak gibi bir takım ihtiyaçları çok başarılı bir şekilde hallettiğimi söyleyemem. Türkiye genelinde iyi görünmesine rağmen ama hep kulübün çıkarını gözeterek kararlar verdiğimi de söyleyebilirim. Yani bir oyuncu çok iyi olabilir, onu transfer etme konusunda ihtiyaç da duyulabilir ama maliyeti çok yüksekse ‘kulübe o tarafıyla uymuyor’ şeklindeki bir yaklaşımla olayı değerlendirmişimdir. Yoksa birçoğunun yaptığı gibi, ‘illa o oyuncu gelsin’ değil. Çünkü kendi kaynaklarımızı da iyi kullandık, bu hem başarı devamlılığını sağladı hem de ekonomik yönden şu anda yaşadığımız gibi zorluklarla karşılaşmadık. Başkanlık dönemimizde o düzeltmeyi yaptık teknik adamlık kimliğimiz orada da etkili oldu. Düzeltmeyi yaptık ve kendi kaynaklarımızı kullanma yönünde yaptığımız çalışmalar biz görevden ayrıldığımız zaman profesyonel takımda 15 Trabzonlu oyuncu vardı. Bu her şeyin açıklamasıdır. Hem mali hem performans hem kendi kaynaklarıyla ilişkilenmesi yönündeki güvencedir.

BİZ İŞİMİZE BAKACAĞIZ
Sizinle ilgili eleştiriler ve yorumlar bitmiyor. Bunları nasıl karşılıyorsunuz?
SÜMER: Bitmesini de beklemiyorum şahsen. Çünkü bu toplum bir şeyleri hem dedikodu yönüyle hem merak yönüyle sürekli irdeler. Ama biz işimize bakacağız. Mesele, ‘şunu dediler, bunu dediler’ değil. Mesele, ‘biz ne yapacağız’ meselesidir.

Yönetimle hangi şartlarda anlaşma yaptınız?

SÜMER: Bir kere önce şunun altını çizelim; Profesyonel manada işe başlamadım. Trabzonsporluluk duygusuyla işe başladım. Hiçbir şey almıyorum, talepte etmedim. Bu konuda benimle konuşanda olmadı.  

HOCALIK EN BÜYÜK TUTKUM
Başkan mı hoca mı? Size nasıl hitap edilmesini istersiniz?
SÜMER: Hocalık her zaman tutkum olan bir şey, başkanlık ise zorunlu olarak katıldığım bir şey. Çünkü o dönemde yani 2000 yılında bir başkan adayı bulamadığımız için başkanlık yapmak zorunda kaldık. Yoksa ben teknik adamlığı, antrenörlüğü çok severek yaptım. Başkanlığa doymadan da bıraktım. 2006 yılındaki adaylığım ise tamamen kaygılarım nedeniyle oldu. Çünkü bizden sonra bir devamlılık sağlanamayacağı şeklinde bir kaygıya kapıldım. Bu kaygılarımda da daha sonra haklı çıktım. Aslında başkanlık konusunda beni yakaladıkları yer şu oldu. 1999 yılı bir basın toplantısında basın mensubunun ‘Trabzonspor’a başkan olur musunuz?’ Sorusu özerine ben şu ifadeyi kullanmıştım; ‘Trabzonspor’un bana ihtiyacı olduğu her yerde varım. Bu söz daha sonra bana karşı kullanıldı. 2000 yılında başkan olmamın nedenlerinden biri de budur. ‘ Bu sözüm sonraki adaylığımda da kullanıldı. ‘Sözünde dur’ dediler.  

ÜZÜNTÜM DE SEVİNCİM DE TRABZONSPOR
Sizi en çok üzen ve mutlu eden şeyler nedir?
SÜMER Beni öncelikle üzen mesele Trabzonspor’un çok büyük zorlukları aşıp büyüklük mertebesine geldikten sonra bunu daha da yukarıya çekme konusunda ihtiyacı karşılar yeterlilikte olmaması. Trabzonspor’un yeniden bu irtifayı kazanması beni mutlu eder. Zaten onun için çalışıyoruz. Bu konuda bir kısım argümanlar da var. Kendi kaynaklarımız bunların başında. Benim hevesim, heyecanım, beklentim ve mutlu olacağım en önemli hadise bu.

MÜTHİŞ HEYECANLI BİR MAÇTI
Teknik adamlığınızda unutamadığınız bir maç var mı?
SÜMER: Unutamadığım birçok maç var ama Zonguldak’ta bir maç oynuyoruz. Yenilgi ve beraberlikte ligi kaybediyoruz. Bize karşı ucuz bir penaltı verildi. İdmanocağı’nda da bir dönem oynamış Sinan Zonguldak adına penaltıyı kullandı ve biz 1-0 yenik ilk devreyi bitirip soyunma odasına gittik. O sırada Galatasaray, İzmir’de Göztepe’yi yendi. Biz Galatasaray ile çekişiyoruz. Ligin bitimine bir maç kaldı ama o da çok etkili değil. Biz böyle bir durumda Zonguldak maçının 2. Yarısına çıktık. Devre arasında çocuklara konuşma yapmam ve o etkinin sahaya yansıması inanılmazdı. Çok iyi bir oyun ortaya koyduk. 2. Yarıda Zonguldak bizim kaleye bir kere bile gelemedi. Maçı 2-1 kazandık, çok heyecanlı, müthiş bir maç olmuştu.

FARKLI ENERJİLERE İHTİYAÇ VAR
Son soru, aklınızdakileri, düşüncelerinizi tam olarak uygulayabilecek misiniz?    
SÜMER: Bu çok önemli, hala üzerinde düşündüğümüz ‘acaba’ dediğimiz şeyler bunlar. 200 yılındaki başkanlık dönemimde potansiyel şuydu, kitle olarak kulübe müthiş bir enerji yansıdı. Şimdi farklı enerjilere farklı etkilere ihtiyaç var. İşte o farklı etkiler tamamlama ve tamamlanma konusundaki yeterliliği Trabzonspor’un yeterliliğini sağlayacak. O yetmediği zaman Trabzonspor kendi çabası, ihtiyacı dediğimiz yerde tamamlaması zorlaşır, şu andaki kaygı verici taraf o dur. Ama daha önce de söylediğim gibi yönetim kurulu çok dinamik bir şekilde olaya yönelmiş, çok umutlu bir çaba içerisinde. Ve ben de o umuttan umutlanan bir insanım. Bunu ifade etmek isterim.

014-013.jpg

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum