Rasim Efendioğlu

Rasim Efendioğlu

YETER ARTIK! BIÇAK KEMİĞİ DE KESİYOR ARTIK

ANADOLU’DA HER KÖY MEZARLIĞI ADETA GELİNCİK BAHÇESİ

Savaşın nedenli kötü bir şey olduğunu, insanlık düşmanı bir eylem olduğunu söylemeye artık gerek yok. Çünkü görüntü ortada. İnsanlık tarihine bakın. Adeta savaş tarihi. Bu savaşların içinde gerçekten hak hukuk, bağımsızlık ve özgürlük için olanlar çok az. Çoğu başta bulunanların siyasal çıkarları, ihtirasları uğruna çıkarılmış. Eski savaşlar savaş alanında verilirdi. Savaştan sonra savaş alanı adeta mezbahaya dönerdi. Yakında akarsu varsa günlerce kan akardı.  Kimi kez gömüldü ölüler, kimi kez de kurda kuşa yem olur etrafa dağılırdı etler kemikler. Gözleri açıktı hepsinin. Elinde yavuklusunun çevresi, yüzüğü vardı. Giysileri ile gömülür, yarı açık yarı kapalı kalırdı mezarlar. Bundan daha korkunç ve iğrenç bir tablo olur mu?

Ulus olarak, halk olarak tarihimiz savaşlarla dolu. Çok şanlı, çok kanlı savaşlarımız var. Yeryüzünde birçok yerde şehitliklerimiz var. Öylesine melül mahzun yatar Mehmet en garip mezarlıklarda. Dileriz şehitlik makamına ulaşmış manevi kata ulaşmış olsunlar.

Son Kurtuluş Savaşımız, en haklı savaşımız. Barışı götürmek için Kıbrıs ve otuz yıldan bu yana tanımlanamayan bir büyük savaş yaşıyoruz. Bir iç savaş. Çoğu kez her iki yandan gidenlerin nüfus kaydı TC. Belki aynı kışlada kalmış, aynı yerde askerlik yapmış, aynı okulda okumuş. Biri şehit biri vatan haini. Sayısını bilmem yitirdiklerimizin. Binleri, on binleri geçmiş şehitlerimiz. Vurulan hainler de bu toprakta yetişmiş. Örneği çok az görülen bir savaş. Çok uzun sürdü, çok zayiat verildi.  Anadolu’da karayolu ile seyahat ediyor ve bir köyün kıyısından geçiyorsanız köy mezarlıklarında al bayrağımız dalgalanır. İçiniz ürperir, ürpermeli. Çünkü her bayrağın altında bir Mehmet yatıyor. Daha yirmisine girmeyenler, otuzunu geçmeyenler. Bu görüntü yüzyıllarca kalacak bu anıları taze tutacak. Karşılarında savaştıkları hain gençler için de köylerinde, beldelerinde mezarlık kurulmuş. İşte bu karşılıklı mezarlar ve mezarlıklar ülke geleceği için çok korkunç bir tablo. Hiç kapanmayacak mı bu yara, bu kin ve nefret.

MEHMETİM DAHA ÇOK GENÇ, DAHA ÇOK İŞ VAR ÖNÜNDE

 Var olmasına var da arkasına yetimlerini, dullarını, gözü kan çanağına dönmüş analarını babalarını ve de işlerini bırakarak kara toprağın bağrına gömülmüşler.  En büyük zenginlik kaynağımız insan. Üstelik en canlı, en kanlı ve de en yiğit insanlarımız toprak. Çoğu okumuş, meslek sahibi. Kimi öğretmen, kimi mühendis, kimi doktor... Say… Ne işler ve ne başarılar onları beklerken onlar bayrağa sarılmış geldi, bayrağın dibinde toprağa verildi.

Ortak adıdır MEHMET... Anası, ablası ona MEMET der kısaca. Türkülere konu olur, destanlar yazılır onun için ve unutulmaz kuşaklar boyu. Yetimleri büyür babasız, eşleri kocar, eşsiz yetim bakar yoksul yoksul.

Seçim meydanlarında parmak sallamak, kürsüyü dövmek kolay... Oğlun bedelli olur, hasta olur, sakat olur kurtulur... Ayşe’nin Mehmet’i gider, Bülent babasız büyür acı ile. YETER ARTIK YETER! Bir gün, iki gün sürer savaş... Ya da bir iki yıl Birinci Dünya savaşında. Kıbrıs harekatı kaç gün sürdü?  Şu son otuz yıl savaşımız kırk yıla yaklaşıyor. Bırakalım parlak nutukları, coşturan söylevleri de BARIŞ nasıl gelecek ona bakalım.

SON DURUM NASIL, NE OLUYOR?

Çatışmalar daha kararlı ve planlı. Terör örgütü büyük kayıp veriyor. Bitecek bu iş öyle görülüyor. Bitmesi en büyük dileğimiz. Haberlere bakıyoruz... 7-8 terörist etkisiz hale getirilmiş. Ölmüş mü yoksa sakat mı bilmem. Ancak 7-8’e karşı yine iki üç şehit... Yo öyle bir gün iki gün olsa çekilir de yıl, yıllar geçiyor o bir iki, yüzlere ulaşıyor. Bu nedenli büyük kayıp biliyor muyuz?

Eh diyelim ki çatışmalar daha planlı ve kararlı sürer ve toplamda büyük kayıpla iş biter. Peki, iş biter mi? Bunca kan ve acı üzerine ve ülkenin birçok yeri şehitliğe dönerek bu iş biter mi? O oğlunu, eşini, yavuklusunu yitirenler barışı nasıl kuracak. Ayrıca bu bölge bizim yurdumuzun bir parçası, bir büyük bölgesi. Yasa dışı da olsa onların da bir mezarlığı var. Bu ülkede birlik bütünlük nasıl sağlanacak. Büyük Atatürk bu birliği sağlamak için “NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE”  dedi. Bu özdeyiş bu bölgede daha beş on yıl öncesine dek meydanları süslerdi. Şimdi var mı? Doğulu, batılı tekrar kardeş yapmadan bu iş bitmez. Bu kardeşliği yeniden kurmanın yolu bulunmadan savaşla bu sorun çözülmez. Elbette teröristle pazarlık yapılmaz. Ancak ülkemizin her bölgesinin insanı kardeş olacak yeniden. Çanakkale’de, Dumlupınar’da, Sakarya’da şehitlikte yan yana yatanlar her bölgedendi. Yanlış politikalar bu insanları ayırdı. Tekrar birleşmeleri gerekir. Bu kin, bu düşmanlık yok edilecek. İşte savaş o zaman biter.

 

BİR SANATÇININ ŞİİRİNDEN BİRKAÇ DÖRTLÜKLE SÖZÜ BİTİRELİM

Ses sanatçısı Sezen Aksu’nun  “Memet” şiirini kesip saklamışım, birkaç yıl önce kitabın arasında buldum...

“Memet daha çok küçüksün Memet

Bilemiyorsun tabii neden bu sonsuz nöbet

O kadar vaktin de olmadı zaten

Ama sen ümit etmeye devam et...

 

Memet biz de bilemiyoruz Memet

Böyle mi sürecek bu ilelebet

Değişir mi dünya, döner mi devran

Ama sen ümit etmeye devam et…

 

Öyle karanlık bir kutu ki insan

Kimse hakiki bir cevap veremez sorsan

Söz dediğin insan icadı, lisan

Ama sen yine de hayattan bahset…

 

Memet bir türlü gitmiyor gözün gözümden

Hiç büyümemişsin, tanıdım çocuk yüzünden

Kan geldi kederden can özümden

Sen anacığını düşün, çok dikkat et…

 

Memet daha çok küçüksün Memet

İnsan soyu böyle en nihayet

Öteki de sen, beriki de sen

Kendini de, bizi de, dünyayı da AFFET.

 

Sezen AKSU

 

Teşekkürler Sayın Aksu’ya, çok güzel dile getirmiş ortak duygularımızı. Mehmet sana çok borçluyuz. Sana Allah’tan rahmet diliyoruz... Cennetin en yüce katında olmandır dileğimiz. Artık yeter!

 

                 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.