Gürsel Özgür

Gürsel Özgür

YETER! SÖZ İNSANLIĞIN

İyi insanı, sosyal iyi ve bireysel iyi olarak tanımlıyorum. Sosyal iyiyi, insani vasıfları gelişmiş olan; bireysel iyiyi ise kişisel becerileri gelişmiş olarak tanımlıyor ve algılıyorum. Bireysel İyi çoğunlukla doğuştan var olan veya sonradan çok çalışma ile geliştirilen kişisel niteliklere sahip olan. Sosyal İyi ise doğduktan sonra verilen eğitim ile kazanılır ki, önemli olan da sosyal iyiliği toplumun çoğunluğu haline getirmektir.

            Mezhepsel veya dinsel farklılıkları olan bir toplumun çoğunluğu iyidir diye tanımlayabilmemiz mümkün mü? Kesinlikle hayır. Dünya’da farklı inanışların olması doğal. Ancak; iyi insan tanımlamasında ortak konsensüsün(uzlaşma) sağlandığı da gerçektir. Nedir bu üzerinde uzlaşma sağlanan iyi, erdemli insan tanımı? Çalışkan, dürüst olmak, yalan söylememek, hırsızlık yapmamak, insan haklarına saygı duymak, doğa ve hayvan sevmek, toplum ve çevreye hizmet etmek…

             Müslüman, hıristiyan, ateist toplumlarda bu tanıma uyanların yüzdeleri birbirlerinden çok farklı mıdır? Peki, sünni, şii, harici mezheplerde bu oran farklı mıdır?

             Fark varsa, çocukluk çağından başlayan, erdemi anlatan, alışkanlık haline getirmeyi hedefleyen toplumların, farkında olup bu doğrultuda eğitim sistemlerini uygulayanlardır. Ülkemiz etnik ve mezhepsel farklılıklarını zenginlik kabul eden nadir ve özel bir ülkedir. Emperyalist ülkeler bütün çabalarına rağmen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasına düşmanlık sokamamıştır. Ancak din üzerinden siyaset yapan parti yöneticileri en büyük tehlike olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. En kısa zamanda iyi insan tanımında geçen değerlere ulaşabilmenin çabası gösterilmelidir. Yoksa Ankara katliamı gibi olayları tekrar yaşamamız olasıdır. Bunun yolu sorumsuz siyasetçilerin tasfiye edilmesinden geçiyor. Erdemli iyi insanların çoğalmasını sağlayacak ortam kurulmalıdır.

               Barışın bile siyasallaştığı bir ortamdan silkinip çıkılmalı ve barış herkes tarafından sahiplenilmeli ve taçlandırılmalıdır. Katliamdan sonra çıkar sağlama gayretinde olduğu imasında bulunarak diğer parti ve medya grubunu suçlayarak ‘’vampir’’ ifadesinde bulunan Aydın Ünal adındaki zat(AKP Milletvekili) ve katledilen 97 insanımızın sorumluluğunu hissetmeyen İçişleri Bakanı ve gülümseyen diğer Adalet Bakanı erdemli insan tanımını benimsemiş olsa idi bu şekilde konuşmayacaklardı. Hatta istifa edecekler ve belki intihar edeceklerdi. Bunlar gibi duyarsız ve sorumsuz insanlar bu erdemi göstermiyorsa azledilmeli ve siyasetten süratle uzaklaştırılmalıdır.

                Ayrıştırmayan, ötekileştirmeyen, her kesimi kucaklayan, erdemli, yürekli, liyakatlı, toplumsal iyi insanları bulup, çıkarmalı ve ferdi iyilikten ziyade toplumun çıkarlarına adayanların yönettiği bir ülke yaratmalıyız, herkesin eşit olduğu, katılımcı demokrasi ile yönetildiği ve en önemlisi insan olarak kabul gördüğü bir yönetim iş başına gelmelidir. Ve ilk işlerinden biri olarak en kısa sürede de yaz-boz tahtasına dönen eğitim sistemi, bilimsel düzenleme ile ‘’erdemli, iyi insan yetiştirme’’temelleri üzerine oturtulmalıdır.

              İnsanlığımdan utandığım Ankara katliamında ölen insanlarımıza Allah’tan rahmet ve milletimize başsağlığı diliyorum. Saygılarımla…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.