Rasim Efendioğlu

Rasim Efendioğlu

YETİŞTİRDİĞİMİZ, YİTİRDİĞİMİZ DEĞERLERİ UNUTMAYALIM

TRABZON’UN ÖNEMİ
Trabzon ülkemizin en ünlü illerinden biri. Birçok değerli insan yetiştirdi. Çok eskiye gidemiyoruz ancak son yüzyılı unutmayalım. Elbette fani vücutları toprak oldu ancak  düşünceleri ile, yaptıkları ile, anıları ile yaşatılmaları gerekir ki bu maya yok olmasın. Gelecekte de yeni değerler yetiştirip yarınlara bırakalım.
 
ÇAYKARA, MAÇKA, TONYA, ŞALPAZARI

Bu konuya daha önce de değindim. Diğer ilçelerden büyük adam yetişmedi mi, bu ilçeler önemsiz mi? Hayır hepsinden de büyük adamlar yetişti de bu ilçelerin özelliği farklı. Bunların olanakları çok sınırlı. Son yıllarda olanakları biraz artsa da yine kıyı ilçelerden yoksuldur. İşte tüm bu olanaksızlıklara karşın, güçlüklere karşın okumuş yetişmiştir buralardan insanlar. Eskiden karalastik ve çarıkla yürüyerek okuluna gitmiş. kar kış dememiş bugün de yurtlarda burslarla, yardımlarla okurlar ve büyük başarılar elde ederler. İşte dikkat çeken yan burası. Bu ilçelerden çok başarılı insanlar çıkmıştır. Özel sektörde ve devlette başarılı olmuşlardır. İşte bu yanı örnek alınmalı.
 
ÇAYKARA İKİ DAĞIN ARASINDA
Merkezde kışın günde birkaç saat güneş alır. Toprağı kıt köylerinde sırtta toprak taşınırdı, hala taşınan yerler var. Ancak koşulları zorladılar ve kabuğu kırıp il dışına yurt dışına taştılar ve ilçeyi adeta marka yaptılar. Birçok vali, birçok belediye başkanı ve en önemlisi birçok ünlü bilim adamı yetişti yetişiyor. Küçücük bir köyden en az otuz tıp mezunu çıkıyor bunların bir kısmı artık bilim adamı. Üniversitede rektör, bölümünde başkan.
Çaykara’yı bilmeyen bu denli büyük adamların yetiştiği yeri merak eder, gezmeye gelir. Uzungöl sayesinde çok sayıda yerli ve yabancı turist çekiyor. Çaykara vadisine girence “Çaykara burada mı, aaa burası Çaykara mı” diyenler oluyor. Evet burası Çaykara. Mizah olsun diye, “Kutsal topraklar “diyenler de oluyor. Yooo kutsal topraklar değil . Burada yaşayanlar verdikleri yaşam savaşı ile buraları adeta kutsamışlar. Aslında her vatan toprağı elbette kutsaldır, şehit kanı ile sulanmış.
Çaykara yüzyıl öncesinde büyük bir mahrumiyet bölgesiydi. Of’un bir bucağıydı. Nüfus cüzdanı çıkarmak bir evrak almak için iki gün üç gün gidiş üç gün geliş. Ramazanda yurdun dört bir yanına dağılır Ramazanlık yaparlardı. Yarı dilenmek yarı yardımdı bu.
Köylerde okumuş bir iki kişi varsa onlar evlerini dershaneye çevirir öğrenci yetiştirirdi. Onların bir kısmı büyük şehirlere gider daha fazla okurdu, bir kısmı da aldığı İcazet ile yurdun değişik yerlerine gider imam olurdu. Sonra kalaycılık ve sonra Almanya ve işte Çaykara.
“Benim çektiğimi çocuklarım çekmesin” diye çocuklarını okuturlardı. İşte bu nedenle Çaykara’dan çok okuyan çıktı, çıkıyor. Şimdi koşullar daha iyi de bu eski gelenek, bu güzel gelenek sürüyor.
 
YETİŞTİRDİĞİMİZ DEĞERLER
Selçuklu Tarihi denince Prof.Dr Osman Turan akla gelir. Sonra bir çok bilim adamı yetişmiş ve Cumhuriyetimizin başkanlığına Cumhurbaşkanı  yetiştirmişiz, Cevdet Sanay… Çok başarılı parlamenterler. İçlerinde hiç unutulmaması gereken hep örnek alınması gereken bir parlamenter ve bir bakan Ali Rıza Uzuner... Gerçek milletvekili. Parti farkı gözetmeyen herkesin derdine koşan büyük bir insan. Rahmetle ve saygıyla analım bunları. Daha birçok büyük isim var bu yazının boyutlarını aşan. İşte bu maya bozulmamalı yeni kuşaklara örnek gösterelim. Büyük diplomalıları hiçbir zaman kastetmiyorum. İnsan olma bilincinde beynini insanlık için kullanabilenleri kastediyorum. Buna uygun birçok örnek var. Tam tersi olanları da kötü örnek olarak görelim. Çaykara büyük adamlar yetiştirdi yetiştiriyor da bu markayı bozabilecekleri de dikkatle izlemeli.
Birçok tıp doktoru, birçok bilim adamı, asker, mühendis yetiştirdik. Adlarını saymaya gerek yok onlar bu ilçenin tarihinde hak ettikleri yeri almıştır. Önemli olan bu ışıklı yolu açık tutmak ve yeni yıldızlar yetiştirmek. Ancak değerlendirirken yan tutarak çıkar gözeterek değerlendirme yapmayalım. Kalitesiz insan kaliteli gibi gösterilirse insan kalitesi genelde düşer. İşte tehlike burada.
 
BİRKAÇ DEĞİŞİK ÖRNEK GÖRELİM
Hep öldükten sonra birçok değeri anlarız ve çok büyük gösteririz. Oysa yaşarken bu değerleri tanımalı ve tanıtmalı, canlı olarak görüp ışık almalı. Çaykara’dan birçok ünlü  eğitimci çıkmıştır. Rahmetle ve saygı ile anıyoruz onları. Onlardan biri yaşıyor  yüzüncü yaşına yaklaşsa da tüm canlılığı ve saygınlığı ile yaşıyor. Ulu bir çınar gibi, yıllara meydan okuyor Ahmet Gürsoy... Örnek bir insan, gerçek insan o büyük yaşına karşın pırıl pırıl beynini koruyor ve hala ışık alıyor, ışık saçıyor. Aynı güç ve sağlıkla uzun bir yaşam diliyorum, ellerinden öperek.
Çok genç yaşta yitirdiğimiz bir başka değerli eğitimci vardı, Gürsoy’un öğrencisi bizim öğretmenimiz, örnek insan. Şair yazar. Türkçenin bülbülü daha 35’inde Türkçemizi bülbül gibi şakırken sustu toprak oldu. Ancak onun güzel sesi ve altın düşünceleri yarım yüzyıl oldu yaşıyor. Evet O yine Çaykara’dan…  Osman Osmançelebioğlu, öğretmenimdi. komşumdu. Ondan çok şeyler öğrenmiştik, yıllar geçti hiç unutmadık. Biz de bu güzel örneği öğrencilerimize yansıtmaya çalıştık.
Çaykara’dan unutmamamız gereken birçok değerli insan yetişti de yine bir başka örneği anıp sözü bitirelim.
Yine genç denecek yaşta yitirdiğimiz iyi bir öğretmen Numan Bakkaloğlu. Başarılı bir öğretmendi ancak öğretmenliğinin yanında çok dikkat çeken başka bir özelliği vardı, amatör gazeteciydi, fotoğraf sanatçısıydı. Çaykara’nın adeta gözü kulağıydı. Çaykara’yı o yıllarda basın yoluyla tanıtıyordu. İlginç haberleri ile Çaykaramızın birçok sorunu ilgililere ulaşmıştı.
Tüm yitirdiğimiz değerli rahmetle anarak anılarının yaşatılmasını diliyorum. Kimse kırılmasın eleştirmesin. Elbette, birçok değerimiz var unutulmaması gereken. Ancak bu yazının boyutlarını aşar. Çok içtenlikle bu kısa yazı ile anımsatmak istedim. Eksik ve yanlışlarım olduysa özür diliyor, saygılar sunuyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.