28.07.2021, 10:22

YIKILAN OKULLARIMIZ VE VEFASIZLIK

1970’li yılların ilk yarısında Eski Cudibey İlkokulu’nda okumuş ve mezun olmuştum. 70’li yılların ikinci yarısında ise Karma (Kanuni) Ortaokulu’nda okumuş ve 1979 yılında mezun olmuştum. Cudibey İlkokulu Tanjant Yolu (Yavuz Sultan Selim Bulvarı) için yıkılmıştı. Şimdi sıra Karma Ortaokulu’na geldi. Karagöz Meydanı için yıkılacak.

Tanjant Yolu’nun planlama sürecinde ne yazık ki kent içi geçişlerde mahalle, sokak, bina, yaşanmışlık hassasiyeti gösterilmemişti. Hal böyle olunca Ülkü İlkokulu, Cudibey İlkokulu, Zeytinlik Camii, Ana Çocuk Sağlık Merkezi Binası gibi manevi değeri yüksek birçok bina yıkılmıştı. Sokaklar yok olmuştu.

Bu süreç sadece Trabzon için yaşanmadı elbette. Ülkemizdeki pek çok eski kente ait binalar veya sokaklar yeni planlama adı altında yok oldu gitti. Gidiyor.

Cudibey İlkokulu gibi eğitim aldığımız okullara ait binalar yıkılma sürecine girdiğinde elbette tarifsiz üzüntü yaşıyorum.

Eski Cudibey İlkokulu yıkılacağı dönemde, bir sabah evimizde kahvaltı sırasında oğlumuza bu okuldan bahsetmiştim. Öğretmenimizi, bahçesindeki oyunlarımızı, kar yağdığında bahçede biriken karları, okulun sokağını, mahallemizi anlatmıştım. Oğlumuz da adeta anlattıklarımı yaşarcasına beni, heyecanla dinlemiş, anlattıklarımı sorduğu sorularla zenginleştirmişti. Fakat sonrasında ne olmuştu biliyor musunuz sevgili okuyucular, şaka gibi, o gün büroya giderken Cudibey’i görmek istemiştim. Gittiğimde iş makinaları eşliğinde okulumun yıkılmakta olduğuna tanık olmuştum. Vallahi kamera şakası gibiydi. Başka biri anlatsa inanmazdım.

Hemen o haftaki, köşe yazımı bu konuya ayırmıştım. Neden ülkemizde yıkılmasının önüne geçilemeyecek binaların kaderleri ile baş başa bırakıldığını sorgulamış, bu yapıların manevi değerleri karşısında bir veda gününü hak ettiklerini belirtmiştim. Mesela Eski Cudibey İlkokulu’nda okumuş binlerce mezundan katılımın sağlandığı bir veda günü fena mı olurdu? Medeni bir eski kentin eğitim yuvasına yakışan çok şık bir tören olurdu. Böyle yazmıştım o dönem. Sonrasında Tanjant Yolu geçti oradan. Kullanıma açıldı. Aradan bunca yıl geçmesine rağmen hâlâ sosyal medyada Zeytinlik Mahallesi ve Eski Cudibey İlkokulu’na ait fotoğraflar yayınlanmaktadır. İnsanların özlemi bitmemiş her geçen gün artmıştır.

Günümüzde kentsel dönüşüm denilen yeni bir planlama ve yapım modeli kentlerimize girmiş durumdadır. Trabzonda bu planlama ve yapım sürecinden nasibini almaktadır. Bunlardan biri de Karagöz Meydanı’dır. Bu fikir ilk olarak kimden çıkmıştır, ne amaçla çıkmıştır, niye gerek duyulmuştur, kente ne kazandıracaktır bilmiyoruz ama yine eski bir kent dokusunu yok edeceği gerçeği gün gibi ortadadır. Hatta yok edilme süreci başlamış durumdadır. Eski adıyla Karma (Kanuni) Ortaokulu yeni planlanan Karagöz Meydanı’nın tam göbeğinde yer aldığından yıkılmaya başlamıştır. Ve ne yazık ki Eski Cudibey’in akıbeti Karma’yı da beklemektedir.

Tarihe mal olmuş ve binlerce mezun vermiş bu okulumuza da ne yazık ki bir veda günü çok görülmüştür. Binaların da insanlar gibi ruhunun olduğu ve vefasızlığı binaların da hak etmediği bir kez daha unutulmuştur.

 

 

 

 

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 25 Ekim 2021
İmsak 05:12
Güneş 06:37
Öğle 12:10
İkindi 15:05
Akşam 17:34
Yatsı 18:54