Eray Altındaş

Eray Altındaş

Yıl yıl “eriyen” Trabzon

TÜİK tarafından Türkiye’deki işsizlik rakamları  açıklandı…Devletin resmi kurumunun gözler önüne  serdiği  tablo gelinen noktanın  hiç de iç açıcı olmadığını ortaya koydu… İş  aş arayanların  sayısında azalma olacağına arttığını, hatta çift haneli rakımları yakalamaya az kaldığı yönünde!

***

Sizin anlayacağınız Türkiye şöyle büyüyor, böyle zengin oluyoruz, milli gelir  şu kadar   sözleri, gerçeğin uzağından, yakınından teğet bile geçmiyor!  Özellikle üniversiteyi bitirmiş  gençlerin her dördünden üçü işsizlikle  boğuşuyor, kapı, kapı dolaşıp iş arıyorlar!...

*** 

Bu acı tablo karşısında aklıma birden  Trabzon ne alemde diye internet sitelerinde bir araştırma yapmak geldi…Öyle ya, Trabzon Büyükşehir olunca daha çok yatırım ve bütçeden daha fazla pay alacağı, bu sayede de büyük projelere imzaların atılacağını, şehirde yaşayanların yaşam standartlarının  yükseleceği  söyleniyordu…Hatta sanayicinin, esnafın işlerinin artacağı “ uçuruluyordu.” 

***

Ne yalan söyleyeyim  TÜİK’in sitesini ararken gördüğüm bir haber karışsında müthiş bir menevişlenme yaşadım!. Dalgalanmama, iktidar partisine yakınlığı  ile bilinen ve en ateşli destekçilerinden  “Amiral gemisi”  olan Sabah gazetesi 2023 yılında Türkiye nüfusunu gelecekte ne kadar olacağını il, il gösteren haberi neden oldu!

***

Doğal olarak hemen gözlerim   Trabzon’u aradı…. Yayınlanan tabloyu görünce… Eyvah ki eyvah!.. Bu şehirde  idareci koltuğunda oturanlar  Avrupa’dan gelen gurbetçilerinin dillendirdiği   “Trabzon Büyükköy” sözüne kızsa da resmi belge gelecekte neler olacağını  net olarak ortaya dökmüş… Şayet tedbir alınmazsa 2023’de sadece   Trabzon’un  adı büyük olacak!

***

Şimdi sizleri gazetenin internet sayfasında Trabzon’un yıllar içersindeki nüfusunu  gösteren sayılarını  aynen dercediyorum…

 2013……759.089

2014……760.058

2015……760.758

2016……761.228

2017……761.458

2018……761.454

2019……761.222

2020……760.786

2021……760.426

2022……759.241

2023……758.130

***

Sevgili okuyucular yukarıdaki tablo Trabzon’un gelecekteki durumunun  ne kadar “vahim” olduğunu gösteriyor!

Şimdi kimse kimseyi kandırmaya kalkmasın…

Trabzon büyüyüp gelişeceğine, gelecek olan 9 yılda da bırakın yerinde saymayı, nüfus bakımından  yıl,  yıl  eriyor !

***

Trabzon’u marka şehir, en yaşanır iller arasına sokacağız  diyenler, bu günlerde birilerine “yağdanlık” olmak için müthiş bir yarışa girmiş durumdalar…Daha bitmeyen tesise  isim düşünmeye başlamışlar!.  Oysa  birazda genç neslin Trabzon’da kalması için  kafa yorsalar büyük sevap kazanacaklar!..  Ama tehlikeyi görmezden gelip ikbal peşinde koşmayı kendilerine görev addetmişler!

***

Sadede gelirsek, yıllardan beri Trabzon’un kalkınması için göç veren değil, tam tersi  göç alan il olması gerektiğini,  üretime dayalı bir ekonomiye ağırlık verilmesinin şart olduğu yazıp  çiziyoruz… Gelin görün ki,  şehrin “Kaptanlığını”  üstlenenlerin  Trabzon  umurlarında değil!!.

***

Ne yazık ki, bu şehirdeki seçilmiş,  atanmış ve akademisyenler Trabzon’u özde değil sözde seviyorlar… Ne iktidarı, ne büyük ne küçük belediyesi…  TTSO’su,  TESOB’si nede K.T.Ü’sü kanayan yaraya merhem olacak  yıl,yıl eriyen Trabzon’da göçü tersine çevirecek bir çözüm ortaya koyamıyorlar..! Çok değil Trabzon dokuz sene sonra  “emekliler” şehri olarak anılacak! 12 yılda bitirdiğiniz Trabzon ile anlınızın AK’ı ile övüne bilirsiniz!

 

TIR şoförlerin gece korkusu…

Geride bıraktığımız Kurban Bayramından hemen sonra İstanbul’a gittim…Ülkenin dört bir yanından gelen insanları yaşadığı mega kentte   on gün kadar kalıp boğaz havası alma fırsatım oldu…Bu kez İstanbul’a  her zamanki gidiş güzergahımın dışına çıktım...Uçakla  değil de kara yolu ile revan oldum…

*** 

İstanbul’a , Avrupa’ya mal getiren yakın bir dostumun kullandığı TIR ile  şehirleri geçerek seyahat ettim…En başından söyleyeyim TIR kullanan şoförlerin hakları ödenmez…

 Adeta Türkiye’yi damar gibi saran yollarda   arkalarında 25-30 ton yükle birlikte ihracatçılara “can” veren “kan” gibiler!

***

Her işte olduğu gibi TIR şoförlerinin de bir takım sıkıntıları ve şikayetleri var!

Birincisi,  sahil şeridindeki şehirlerin  dışından  geçen yollarda kısa mesafelerde konulan trafik ışıklarındaki  dur- kaklar, büyük sorun teşkil ediyor!

İkincisi ise gün boyunca dokuz saat direksiyon sallayan şoförün dinlenmek için güvenli bir yer bulamaması!.

***

Konuştuğum TIR kullanıcılarının ortak sıkıntısı gece uyurken soyulmaları… Özellikle depolarındaki mazotun  çalınması… Şoförler, hırsızlık olayının gece uyurken gerçekleşmesi yüzünden şikayetçi de olamadıklarından dert yanıyorlar… Karayollarında kendilerine güvenli yerler yapılmasını  istiyorlar… Umarım bu yazıyı yetkililer  okur ve Türkiye’ye döviz kazandıran bu emekçilerin dertlerine çare olurlar!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.