Yılın değil yarım yüzyılın adamı!

   Trabzonspor’un havalimanının kuzeyinde sahildeki tesislerine her ne kadar eski başkanlardan Mehmet Ali Yılmaz’ın adını vermiş olsak da bu tesislerin yapımında devletin ve onca kişinin emeği var. Mesela DSİ’nin o günkü bölge müdürü Hasan Paçal’ı, Devlet kurumlarının tesislerin yapımı için araç ve makine parkıyla verdikleri desteği nasıl unutabiliriz. Ve ayrıca diğer kurum ve kuruluşların desteği de cabası…
İki sahalı, bir binalı o tesisin açılışını eski başbakanlardan merhum Turgut Özal yapmıştı. Bizde oradaydık. Tesislere sonradan zaman içerisinde bir dizi ilaveler yapıldı ve bugünkü halini aldı.
  yilin-degil.jpgÖnceki gün eski milli hakemlerimizden gazetemiz eski spor müdürü Hamza Mısır ile birlikte Hekimoğlu FK’nın Değirmendere vadisindeki tesislerine gittik. Arazi İncesuköyü sınırları içerisinde. Derenin karşısında batıda belediyenin taş kırma asfalt tesisleri var.
  Bu alandan yıllar önce Çimento Fabrikası toprak alırdı. Sonra heyelan riski vb. derken belediye yaklaşık 40-50 dönümlük bu bölgeyi istimlak etti ve LPG deposu yaptı. Alanın yarısından fazlası oldukça meyilli, dikenlik ve çöplüktü. 
Hekimoğlu Şirketler Grubu yönetim kurulu ve Hekimoğlu FK Başkanı Celil Hekimoğlu, bir yıl kadar önce işe yaramaz, kullanılamaz denilen bu bölgeyi Büyükşehir Belediyesi’nden spor tesisi yapmak için 30 yıllığına kiraladı ve 10 yıllık kira bedelini de peşin olarak ödedi.
Arazinin eski halini gören ve bilen biriyiz. Oranın düzenlenmesi için gerçekten milyonlar harcamak lazım. Parası ne kadar fazla olursa olsun, hiç kimse orada bir spor tesisi yapmaz. Bunu yapabilmek için insanda spor sevgisi ve aşkı olması gerekir. Celil Hekimoğlu’nda da işte bu aşk ve sevgi var. Bunun başka bir izahı yok.
Bölgede heyelan tehlikesini ortadan kaldırmak için, fore kazığından diğer yapılması gereken işleri yapacaksın. Dağı aşağı indireceksin, Zemini düzleyeceksin bunlar öyle kolay işler değil. İdari binaları yapacağın alanların altı sağlam olacak vs. 
İşte Celil Hekimoğlu, tabir yerinde ise vahada gül bahçesi meydana getirdi.  Hekimoğlu FK tesislerinde yok yok… Tesislerin girişinde sporcuların kalacağı üç katlı otel, konferans ve dinlenme salonu vs. İdari binada ise farklı birimler. Araziye göre konumlandırılmış binaların güneyinde 60 x 90 ebadında çim saha ve adı da Avni Aker, bitişiğinde daha küçük idman sahası adı Yavuz Selim ve altyapı tesisleri. En sonda ise iki katlı binası ile Trabzon futbolunun beşiklerinden biri olan iki katlı Ziya Bey binası ve sahasının bir kopyası. 
Celil Hekimoğlu bu tesisi öyle birkaç yılda değil, 3-5 ayda yaptırdı hem de işin başında durarak.  
yilin-degil-001.jpegHamza ile tesisleri bir baştan bir başa gezdik, dönüşte Celil Hekimoğlu ile karşılaştık. 
‘Bir yere gidemezsiniz’ dedi ve oturduk sohbet ettik.
Celil Hekimoğlu’nu bu büyük yatırımı gerçekleştirmesinden ötürü kutladık sonra sohbete başladık.
Burada rakamsal olarak Hekimoğlu şunu harcadı, bunu harcadı demeyeceğim. Orada yapılan o yatırımın bize göre parasal değeri ölçülmez. Ne kadar harcadı derseniz, bize göre 25-30 milyondan aşağı değildir.
Hekimoğlu FK tesislerinden ayrılırken Hamza Mısır’a, ‘Hocam, bir yanda devletin ve onca kurumun kişinin desteği ile yapılan ve Mehmet Ali Yılmaz’ın adının verildiği Trabzonspor tesisleri diğer yandan Ortahisar Belediyesinin bir iki makine parkı ile desteklediği ve bir kişinin, Celil Hekimoğlu’nun yaptırdığı tesis. Celil Hekimoğlu bana göre Trabzon’da da değil Türkiye’de son yarım yüzyılın spor adamıdır. Çünkü ne Trabzon’da ne de Türkiye’de kendi cebinden harcayarak hiç kimse değil böyle bir tesis yapmadı’ dedim.
Celil Hekimoğlu’nu ve Hekimoğlu ailesini kutluyorum. 

Hasan KURT

******************

Sürmeneli  iki isim!

  surmeneli-(1).jpg vvvv-025.jpg

Trabzon ili genelinde sosyal medya üzerinden hükümeti ve AKP’yi eleştiren çok sayıda isim arasında öne çıkanların başında gazeteci Cevat Kol ile Millet İttifakının CHP’li Sürmene belediye başkan adayı Dr.Kemal Küçükali gelir.
Kemal Hoca gün aşırı ödüllü sorularla hükümeti ve siyasileri topa tutarken gazeteci Cevat Kol da, doktordan geri kalmıyor. 
Cevat dünkü paylaşımında, ‘Karadelik o kadar büyük ki kapanmak bilmiyor.‬ Bedelli askerlik geliri,‬ imar affı geliri‬, Zam yağmuru‬. Geriye sadece nefes alma vergisi kaldı. Siz hiç tasarruf ile ilgili önlem gördünüz mü? Duydunuz mu?‬’ dedi.
  Kemal Küçükali ise; ‘Arkadaşlar, şakayla karışık ödüllü sorularımı kimseyi ÖSYM'ye veya KPSS'ye hazırlamak için sormuyorum. Ülkemizde siyasetin ve siyasetçinin ne kadar yozlaştığını, kokuştuğunu anlatmak istiyorum. Dün biri birine ağıza alınmayacak sözlerle hakaret eden liderler bugün çıkar ittifakı yapıyorlar. Dün beraber siyaset yapanlar bugün biri birine kötü sözlerle saldırıyorlar. Evet, birleşmeler, ayrılmalar siyasetin doğasında var ama bu, belli ahlak ölçülerinde yapılmalı’ dedi.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar