13.09.2021, 08:46

YOL BİLMECESİ (2)

         Ülkemizdeki şehir içi ulaşım yollarında yaşanan, toprak dökülerek yolların kapatılması ve imar uygulamaları ile hukuken açılan yolların fiili olarak yol haline getirilme sürecindeki gecikmeler, hukuki süreçle fiili süreç bir birleriyle eşzamanlı yürütülemediğini ortaya koyuyor. Bu durum, toplumsal sorunların yanında yerel yönetimlerin hizmet götürme sürecinde kendi yönetsel hiyerarşisinde ve diğer kamu kurum ve kuruşlarıyla koordinasyonunda da sorunlara neden oluyor. Kentimizde sürdürülen altyapı çalışmalarında sıkça karşılaşılan bu durumda, idareler kendilerini savunarak eksiklikle ilgili bazen kendi idaresindeki bir başka birimi ya da diğer bir kamu kurumunu suçlamaktadır. Birçok kez tanık olduğum bu durum karşısında mesleğim icabı olsa gerek kendimi bu tartışmanın içinde bulmuşumdur.

            Son yaşadığım bir olayda, imar uygulaması sonucu zeminde fiilen var olan kadastral yolun, imar planı gereği bir kısmı kapanarak, uygulama sonucu oluşan imar parseli içerisine dahil edilmiştir. Uygulamayla kapanan yol kısmına karşılık oluşturulan imar yolunun hukuki olarak oluşmasına karşın, fiili olarak zeminde açılmaması nedeniyle eski kadastral yol güzergâhı her ne kadar imar parseli sınırları içerisinde kalsa da, ulaşım yolu olarak kullanılmaya devam etmektedir. Bu yol güzergâhındaki yeniden asfaltlama çalışmasında yaşanan diyalog;

İmar parsel sahibi vatandaş: "Asfaltlama çalıştığınız yer benim özel mülkiyetim, imar yolu, fiili yol sınırının bitiminden sonra başlayıp 10 metre genişliğindeki şu gösterdiğin yerdir."

Asfaltlamayı yapan firma yetkilisi: " Bizlere mevcut yol güzergâhını asfaltlayın talimatı verildi. İlgili belediyeyle görüşün, bize verilen talimat bu şekilde."

İlgili Belediye Yetkilisi: Şu an ulaşımı sağlama adına asfaltlamayı buradan yapmamız gerekli ileriki süreçte belediyemiz fen işlerince imar yolu açıldığında asfaltlamayı gösterdiğiniz yol güzergâhına yapabileceğiz."

İmar parsel sahibi vatandaş: "Parselimle ilgili yapı ruhsatı talebim var birkaç güne onaylandığında inşaata başlayacağım, serdiğiniz asfalt kazı çalışmamla tahrip olacak emeğe ve paraya yazık" şeklinde bir diyalog sonrası benim de teknik ve hukuki açıklamalar yapmama karşın vatandaşın tapula arazisine yeni asfalt serilmesini ve imar parselinin bir kısmının yol olarak kullanıma devam edilmesini önleyemedik. Dahası, uygulamayla hukuki olarak oluşturulan imar yolunun, fiili olarak yol haline getirilmesini sağlayamadık. Görüldüğü üzere, kamu hizmet alanlarındaki hukuki ve fiili durumun beraber yürütülememesi halinde karşılaşılan sorunlar toplumsal huzuru, kamu düzenini ve hizmet sunumunu olumsuz yönde etkilemekte, kamu kaynaklarının israfına neden olmaktadır. Gelinen yüzyılda bu türden uygulamaların, mülkiyet hukuku ve gayrimenkul mevzuatı yönünden donanımlı yerel yönetimlerimiz ile mülki idare amirlerimiz koordineli çalışması ve vatandaş odaklı imar uygulamalarıyla son bulacağı düşüncesindeyim.

            Vatandaşını, yönetsel anlayışının merkezi yapan görev yaptığı sürede yol ve köprü hizmetleriyle gönüllerde taht kuran merhum Recep YAZICIOĞLU valimizi de vefatının 18. seneyi devriyesinde bu vesileyle rahmetle yad ediyor, siz değerli okuyucularımıza saygı ve selamlarımı sunuyorum.  

           

           

                       

           

           

   

           

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2021
İmsak 05:47
Güneş 07:17
Öğle 12:14
İkindi 14:40
Akşam 17:02
Yatsı 18:27
22
parçalı bulutlu