Yola devam!

   Uzun bir süredir gazeteyi satma veya kapatma ikilemi arasında gidip geliyordum. Sıkıntının ana nedeni ekonomik sorunlardı. Bir gün satma kararı alıyordum, gece geç saatlerde kararımdan vazgeçiyordum. Bu ikilem arasında gidip gelirken gazetede beklenmedik bir yangın çıktı. Üstelik sigortamız da yoktu. Gece geç saatlerde gazeteye geldim. Bilgi işlem odası kül olmuş diğer birimler dumanın etkisiyle harap ve küllerin altında idi. Her yan toz toprak içerisindeydi.
Merdivenlerden sokağa indim ve beni teselli eden Rasim Yılmaz’a, ‘Gazeteyi satmıyorum ve kapatmıyorum. Yola devam. Ben bugüne kadar ne badireler, ne sıkıntılar yaşadım, hepsinin üstesinden geldim. Bunun da geleceğim. Yandık ama hayat devam ediyor’ dedim.
  Ertesi gün yüzlerce insan aradı. Geçmiş olsun dileklerini iletti. Maddi ve manevi olarak yanımızda olduklarını belirttiler. Bizde işe dört elle sarıldık. Gazeteyi 5 gün Taka Gazetesi’nde çıkardık. Bu süre zarfında ofisin öncelikle arka kısmında az hasarlı iki üç odasını düzenledik. 6. gün gazeteyi ofisimizde tek odada çıkardık. Diğer yandan da, harabeye dönen diğer kısımları düzenledik ve dün birkaç eksiğimize rağmen düzenimizi tekrar kurduk. 
Felaket sonrası arayan soran, geçmiş olsun dileklerini iletenlerin büyük bölümünü tek tek yazdık, teşekkür ettik. Tüm sevenlerimize ve dostlarımıza tekrar teşekkür ediyoruz.
Kuzey Ekspres, yayın hayatına başladığı ilk gün gibi, objektif ve tarafsız yayın politikasını sürdürerek toplumu bilgilendirmeye, haber vermeye devam edecektir. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.

Hasan KURT

                                                ******************
 

Çardak Pide’nin 30. yılı!

cardak-pide.jpg  Trabzon’da yaşayanların ve Trabzon’a gelenlerin peynirli-kıymalı pide yemek için uğradıkları mekanların başında Uzun Sokak’ın Atatürk Alanına yakın bölgesindeki Çardak Pide gelir.  Çardak Pide’nin patronu İsmail Bostan, un ve unlu mamul sektörüne çocuk denecek yaşta adım atan bir isimdir. Fırınlarda, pide salonlarında çıraklık, kalfalık derken genç yaşta patron olarak sektöre girdi. Önce Değirmendere’de ün yaptı. Sonra Hamit Yalçın ile birlikte kent merkezinde 1989 yılında Çardak Pide’yi açtı. Hamit Yalçın daha sonra Ankara’ya gitti. İsmail Bostan, kalitede ödün vermeden ve müşteri memnuniyetini öne çıkararak Çardak Pide’yi zirveye taşıdı.
  Çardak Pide’nin 1989 yılındaki açılışını, ANAP’ın o tarihlerdeki il başkanı Azer Benli yapmıştı. Benli ve arkadaşları o gün bugün Bostan’ı ve Ankara’daki Hamit Yalçın’ı yalnız bırakmadılar. 
Bugün, açılıştaki fotoğraftaki isimlerin hemen hepsi o günlerde 35-45 arası yaşlarda idiler. Kimileri bu dünyadan göçtü kimileri mücadeleye devam ediyor.
Çardak Pide’nin kuruluşunun 30. Yıldönümünü kutlar, henüz emekliye ayrılmayan ve ayrılmaya da niyeti olmayan pide sektörünün duayeni İsmail abimize uzun ömürler diliyoruz.

Devlet adamlığı ve  torpil nasıl yapılır?

Yıl 1934…
Milli Eğitim Bakanlığı Ankara’nın Ulus semtinde, bakan ise Abidin Özmen...
Günün bir saatinde makam kapısı çalınır; tok bir sesle "Giriniz!" sesi duyurulur…
İçeriye Atatürk'ün yaverlerinden biri girer, yanında da iki genç vardır… 
Gelenlere yer gösterir özel kalem yetkilisi…
devlet-adamligi.jpgYaver Baka Abidin Özmen’e elindeki zarfı uzatır; Atatürk'ten gelmektedir, zarfın üzerinde “Bay Abidin Özmen, Milli Eğitim Bakanı" yazmakytadır… 
Bakan Abidin Özmen zarfı özenle açar ve mektubu dikkatle okur. Mektupta şunlar yazılıdır: “Yaver Bey'le, size iki fakir ve kimsesiz çocuk gönderiyorum. Bu çocukları, uygun göreceğiniz bir liseye (parasız yatılı olarak) kaydını yaptırın.” 
Devletin Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ten gelen bir emirdir bu satırlar. 
Yerine getirilecektir... 
  Bakan Özmen, Orta Öğretim Genel Müdürünü çağırtır ve şu direktifi verir: 
“Yaver Bey'in yanındaki bu iki çocuğun evrakını alınız ve bu çocukların Haydarpaşa Lisesi'ne paralı yatılı olarak kaydını yaptırıp, her ikisi için de üçer yıllık paralı yatılı makbuzlarının veli ve ödeyen hanesine Atatürk'ün ismini yazdırarak bana getiriniz”…
Genel müdür verilen emri yerine getirir. 
Milli Eğitim Bakanı Abidin Özmen de kısa bir mektup yazar, Atatürk’ün yaverine verir ve yollar. 
Bakanın yazdığı mektupta şu ifadeler yer alır: 
“Muhterem Mustafa Kemal Atatürk, Yaver Bey'le göndermiş olduğunuz iki çocuk hakkında emirlerinizi aldım. Ancak, arkasında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve Cumhurbaşkanı Atatürk gibi biri bulunduğu için; bu çocukları fakir ve kimsesiz olarak kabul etmeme, hem yasalarımız, hem de mantığımız izin vermedi. Bu nedenle her iki çocuğun da emirleriniz gereği Haydarpaşa Lisesi'ne paralı yatılı olarak kayıtlarını yaptırdım. Çocukların üçer yıllık okul taksitlerine ait makbuzları ekte takdim ediyorum” …
  Mektup Mustafa Kemal Atatürk’e ulaşır, Başbakan İsmet İnönü'ye telefon ederek, “Bak senin Milli Eğitim Bakanın bana ne yaptı!” diyerek olayı anlatır… 
İnönü, Bakan adına özür diler ve düzeltilmesi için gereğini yapacağını söyler... 
Atatürk; “Yok! Özür dileme. Çok memnun oldum. Keşke her devlet adamı bu medeni cesarete sahip olabilse ve doğruyu gösterebilse…”
der!..
Dünden bugüne Türkiye’de çok şey değişti!

Doktorunuz diyor ki!

doktorunuz-001.jpg  Mide ile yemek borusu arasındaki kapağın uygun olmayan gevşemesi sonucu mide içeriğinin yemek borusuna geri dönmesine "reflü" denir. Reflü aslında sağlıklı bebek, çocuk ve erişkinlerde olabilen normal bir durumdur. Genellikle yemekten sonra olur, çok kısa (3 dakika) sürer, farkına varılmaz veya çok hafif şikayetler olur. Ancak reflü gün içinde sık aralıklarla tekrarlıyorsa, uzun sürüyorsa ve özellikle yatınca oluyorsa o zaman hastalık olarak kabul edilir. Bebeklerde reflü genellikle bir yaşına kadar iyileşir. İyi beslenen ve huzursuz olmayan bebeklere özel bir uygulama yapılmaz. Yetişkin insanda reflünün en önemli bulgusu, göğüs yanması ve ağıza su gelmesidir. Yanma genellikle yemekten yarım veya bir saat sonra olur, sırtüstü yatınca ve yağlı, baharatlı yiyecekler, kahve, kola, alkol gibi içecekler alınırsa artar.Tedavide midenin asit salgısını azaltan ilaçlar kullanılır. Çoğu hastada tam düzelme olmaz, şikayetler arlıklarla devam eder.
(Dr. Kemal KÜÇÜKALİ)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar