Yolcu uçağı Isparta'da düştü

Yolcu uçağı Isparta'da düştü

İstanbul- Isparta seferini yapan World Focus Havayolları'na ait, Atlasjet Havayolları tarafından kiralanan MD83 tipi yolcu uçağı Süleyman Demirel Havalimanı'na iniş için alçalırken, Keçiborlu İlçesi'nin Çukurören ve Kılıç köyleri arasında düştü. Süleyman

UÇAKTA BİLİM ADAMLARI BULUNUYORDU
Isparta yakınlarında düşen Atlasjet uçağında ölen yolcular arasında Süleyman Demirel Üniversitesinin davetlisi olarak, konferans vermek üzere gelen bilim adamlarının da bulunduğu öğrenildi. SDÜ Fen Edebiyat Fakültesi'nce bugün düzenlenecek “fizik” konulu bir konferansa katılmak üzere Atlasjet uçağına binen ve hayatlarını kaybettikleri bildirilen yolcular arasında, Boğaziçi Üniversitesinden Prof. Dr. Engin Arık, Araştırma Görevlisi Özgen Berkol Doğan, Yüksek Lisans Öğrencisi Engin Abat ile Doğuş Üniversitesinden Prof. Dr. Şenel Fatma Boydağ, Doç. Dr. İskender Hikmet ve Araştırma Görevlisi Mustafa Fidan da bulunuyor.

İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Isparta'ya saat 23.20'de havalanması gerekirken, Piriştina seferinden geç dönmesi nedeniyle saat 00.51'de kalkış yapan KK4203 sefer sayılı uçak, saat 01.36'da Süleyman Demirel Havalimanı'na inişe geçtiği sırada radardan kayboldu.

Hava Trafik Kontrol Merkezi'nin uçağın kaybolduğu bilgisini vermesi üzerine arama çalışmaları başlatıldı. Bölgedeki arama kurtarma ekipleri ve jandarma başta olmak üzere tüm güvenlik birimleri seferber olurken, Hava Kuvvetleri'ne bağlı arama kurtarma helikopterleri görevlendirildi.

Uçağın koordinatlarını uydu aracılığı ile bildiren ELT cihazından sinyal alınamayınca, çevredeki göllerden birine düşmüş olbileceği ihtimali gözönüne alınarak, aramalar buralara da kaydırıldı. Isparta ve Antalya valiliklerinde kriz masaları oluşturuldu.

Uçağın kaybolduğu haberi üzerine yolcu yakınları İstabul Atatürk Havalimanı ile Isparta Süleyman Demirel Havalimanı'na akın ederek, bilgi almaya çalıştı.

PİLOT MEYDANI GÖRMÜŞ

Atlasjet Havyolları CEO'su Kaptan pilot Tuncay Doğaner, kaptan pilotun meydanı gördüğünü söyledi. AtlasJet CEO'su Doğaner'in saat 05.00'te yaptığı açıklama şöyle:

“World Focus Havayolları'na ait AtlasJet Havayolları adına uçuş yapan KK4203 sefer sayılı MD83 tipi yolcu uçağı, İstanbul- Isparta seferini yapmak üzere 00.50'de Atatürk Havalimanı'ndan havaladı. Uçak havalandıktan sonra Isparta meydan üzerinde kuleyle temasa geçilmiş olup, meydan görülmüş ve bu andan itibren uçakla irtibat kesilmiştir. Uçak şu an için kayıp olup arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir. Uçakta 49 yolcu, 2 kapta 4 hostes, 1 teknisyen 7 müretebat olmak üzere 56 kişi bulunmatadır. Olay ögğrenildiği andan itibaren ilgili bütün birimlerin bilgisi olup, Ulatırma Baknalığı, İçişleri Bakanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Emniyet Müdürlüğü'nce gerekli bütün önlemler alınmıştır. Arama krtarma çalışmaları devam etmektedir. Yapılan ilk incelemee hava şartlarında ve uçağın teknik özelliklerinde herhangi negatif bir bilgiye rastlanmamıştır. Gerek Atatürk Havalimanı'nda gerek Isparta Havalimanın'nda, Meydan Valiliği ve personelimiz her türlü önlemi almıştır.”

ENKAZ TERMAL KAMERAYLA BULUNDU

Isparta'nın yanı sıra Afyonkarahisar ve Antalya'da da aranan uçağın akıbetinden yaklaşık 4 saat süreyle haber alınamadı.

Ankara'dan kalkan AS532 Mk1 Cougar tipi özel termal kameraya sahip arama kurtarma helikopteri saat 06.00 sıralarında enkazı Isparta Süleyman Demirel Havalimanı'nın kuzey batısında yer alan Çukurören ve Kılıç köyleri arasındaki Türbepete'nin zirvesinde buldu.

ULAŞTIRMA BAKANI: HAYAT EMARESİ GÖZÜKMÜYOR

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yaptığı açıklamada, uçağın inişe geçtiği sırada havalimanının kuzeybatısında Çukurören köyü yakınlarına düştüğünü söyledi. Enkaza ilk ulaşan ekiplerden aldığı bilgiyi aktaran kazada kurtulan olmadığını belirten Bakan Yıldırım, açıklamasında şöyle dedi:

“İlk bulgulara göre bir hayat emaresi gözükmemektedir. Arama kurtarma ekipleri halen çalışmalarını sürdürüyor. Talimatları verdik, kaza kırım ekiplerini oluşturduk. Onlar da hareket etmiş durumdalar. Gerek hava şartları, gerekse ucağın teknik durumu, personel durumu itibarıyla herhangi bir anormal durum söz konusu değil. Ticari nedenlerle kalkışla ilgili bir gecikme var. Yaklaşık 50 dakika gibi bir gecikmeyle kalkıyor. Isparta'da da kuleyle yapılan konuşmada herhangi bir anormallik yok. İniş için alçaldığını söylediği anda irtibat kesiliyor ve kaza meydana geliyor. Kaza nedeni hakkında daha kapsamlı, sağlıklı bilgilere ulaşacağız. Uçakla irtibatın kesildiği saat 01.36. Hemen ilgili birimler görevlenrilmiş, arkadaşlarımız olay yerine intikal etti.”

KURTULAN OLMADI

AtlasJet Havayolları CEO'su Tuncay Doğaner yaptığı açıklamada, “Kurtarma helikopteri uçak enkazının yanına indi maalesef kurtulan kardeşimiz yok” dedi.

Helikopterden verilen bu bilgiler doğrultusunda, arama kurtarma ekipleri Türbetepe'ye yönlendirildi. Çok sayıda Sivil Savunma ekibi ve ambulans Türbetepe'ye sevkedildi, askeri helikopterlerin yanı sıra bir polis helikopteri de enkaz yakınına indi. Sarp dağlık bölgeye ulaşan ekipler dumanlar tüten ve geniş bir alana yayılan enkaza ulaştığında, yolcu ve mürettebattan kurtulan olmadığını gördü. Orman gözetleme kulesinin hemen altına düşen uçağın gövde ile kuyruk kısmı birbirine yakın iki ayrı yerde bulundu.

AtlasJet Havayolları CEO'su Tuncay Doğaner de yaptığı açıklamada, “Kurtarma helikopteri uçak enkazının yanına indi maalesef kurtulan kardeşimiz yok” dedi.

KAZADA ÖLENLERİN KİMLİKLERİ

Isparta Süleyman demirel Havalimanı'na iniş sırasında tepeye çakılan World Focus Havayolları'na ait MD83 uçağında yaşamını yitiren 7 mürettebatın adları şöyle:

World Focus Havayolları görevlisi kaptan pilot Serhat Özdemir, 2'nci pilot Fahir Aksoy, kabin amiri Çağatay Şirin, teknisyen Alaattin Göktürk, Atlasjet Havayolları görevlisi kabin memurları Mana Topçu, Sinem Hatice Vurbun ve Mümine Bulut.

Uçakta yaşamını yiteren 49 yolcu da şunlar:

Özlem Karataş, Nuri Tığlı, Bahri Öndürücü, M.Rafi Taşkent, Muhsin Öndürücü, Şakir Özsoy, Kasım Muhammet Saygılı, Perihan Kutlu, Sinem Kutlu, Aysun Fatime Balcı, Mustafa Zengi, Davut Demirkurt, Hayri Tokgöz, Tevfik Büyükçaylı, Mehmet Yiğitbaşı, Zeliha Yiğitbaşı, Özgen Berkol Doğan, Engin Abat, Engin Arık, Sibel Uysal, Mehmet Yılmaz, Necati Kartal, Saniye Kartal, Hakan Ulutaş, İskender Hikmet, Senel Fatma Boydağ, Fahrettin Oğurlu, Özcan Oğurlu, Hakan Yakup Tullu, Alp Tezcan, Oğuz Cafer Çiftçi, Yusuf Çiftçi, Nazire Kurnaz, Gözen Polat, Mustafa Fidan, Doğan Göktaş, Hazal Kaynak, İsa Çobankaya, Saniye Çobankaya, Yaşar Çobankaya, Burhan Tepebaşı, Ruşen Mustafa Hamza Hemreli, Fuat Güler, Mustafa Çalışkan, Kenan Büyük, Süleyman Hilal, Ayşe Cantürk, Melike Ceylan ve Sadettin Baysal.

SIRRI KARAKUTU ÇÖZECEK

Uçağın düştüğü sırada havada koşullarının normal ve mehtap olduğu belirtildi.

Kazayı çok ilginç olarak değerlendiren yetkililer, uçağın düşüş nedeninin karakutu çözülünceye kadar bir sır olarak kacağını söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.