Yomra Belediyesi sınıfta kaldı!

Türkiye’de il ve ilçe belediyelerinin büyük çoğunluğu online ödeme sistemine geçtiler. Belediye’ye emlak vergisi başta olmak üzere bazı vergiler, belediyelere gidilmeden internet üzerinde ödeniyor.
Önceki gün İstanbul’dan bir okur aradı. Trabzon’un Yomra ilçesinde bir dairesi olduğunu, emlak vergisi ödemek için İstanbul’dan Trabzon’a gelmesi gerektiğini söyledi. Dün öğle saatlerinde ise Trabzon’un tanınmış doktorlarından Ahmet Ömeroğlu, aynı konuda şikayetini aktardı. Ömeroğlu şöyle dedi,
‘Ben, Kaşüstü’nde oturuyorum. Emlak vergisi ödemek için Yomra belediyesine gitmek zorundayım. Eller aya biz ise hala yaya gidiyoruz. Yomra da denizi doldurup golf sahası yapacaklarmış. Siz önce emlak vergisinin online ödenmesi için sistem kurun. İnsanları perişan etmeyin’…
Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu, herhalde bu eleştirileri dikkate alır.

Ahmet Kaya, Canalioğlu’na neden sitem etti?

ahmet-kaya-001.jpg

CHP 1. sıra milletvekili adayı Ahmet Kaya, 24 Haziran’da iktidar partisinin TBMM’de çoğunluğu kaybedeceğini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da ilk turda seçilemeyeceğinin netleştiğini iddia etti.
Ahmet Kaya, dün sabah saatlerinde Kuzey Ekspres’i ziyaret etti. Trabzon, Ortahisar ilçesinde AK Parti’den önde olduklarını öne süren Kaya, ‘Volkan beyi saymazsak partimiz uzun bir aradan sonra ilk kez merkezden bir aday gösterdi. Ortahisar’ın her mahallesinde, yerleşim yerinde gerçekten büyük ilgi görüyorum. CHP bu seçimde Türkiye genelinde olduğu gibi Trabzon’da da büyük çıkış yapacaktır. Bunu sokakta hissediyorum’ dedi.
Ahmet Kaya;  eski belediye başkanı ve milletvekili Volkan Canalioğlu’nun seçim çalışmalarında kendisine destek vermediğini belirterek, ‘Ben Volkan abim için dağı taşı gezdim. Her türlü desteği verdim. Ama ondan henüz bir destek göremedim’ diye konuştu.

Her yerde varız!

her-yerde-variz.jpg

İYİ Parti 1. sıra milletvekili adayı Hüseyin Örs, dün Trabzon’un doğu ilçelerinde idi. İYİ Parti 3. sıra milletvekili adayı Dr. Tuba Aydın ve partililerle seçim çalışması yürüten Hüseyin Örs’ün ilk durağı Çaykara oldu. Örs, Çaykara’da esnaf ziyareti yaparken aradı ve ‘Çaykara da tamam diyor. Çaykaralılar da artık değişimden yana. Çaykaralıların önemli bir kesimi bu iktidardan yaka silkiyor. İYİ Parti merkezde doğuda batıda her yerde var’ dedi. Hüseyin Örs ve Tuba Aydın Çaykara’dan sonra Hayrat ve Dernekpazarı’na da uğradı. Hüseyin Örs, gittiği hemen her yerde öncelikli olarak geçmişte ANAP ve DP teşkilatlarında görev yapanlarla bu partilere üye olanları ziyaret ediyor ve destek istiyor.

AK Parti’de Soylu rüzgarı!

ak-partide-soylu.jpg

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün gün boyu Trabzon’un ilçelerinde idi. Soylu, önce Of’ta bir miting düzenledi. AK Parti Of teşkilatı miting için iyi hazırlandı. Soylu’yu takip eden gazetecilerden biri, ‘Bana öyle geliyor ki AK Partide hala içten içe bir çekişme var. AK Parti’nin tüm milletvekili adayları il başkanı teşkilat herkes Of da idi ancak Muhammet Balta yoktu’ dedi.  
AK Parti’de seçim öncesi parti içi çekişme yaşandığını sanmıyoruz. Her ne kadar bir süre önce Büyükşehir Belediye Başkanı ile Süleyman Soylu arasında anlaşmazlık olmuş olsa da, o günler geçmişte kaldı. Süleyman Soylu, AK Parti Trabzon teşkilatlarına hareketlilik getirdi. Bu hareketlilik devam eder mi etmez mi, bilemiyoruz. Bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Saadet’in oyları kime gidecek?

Saadet Partisi’nin Trabzon’da tam 7 milletvekili adayı var. Adaylardan 6’sı SP listelerinden seçime girerken 1 aday CHP’nin ikinci sırasında.  
Saadet Partisi’nin geçmişte Trabzon’da önemli oranda oyu vardı. Sonraları bu oylar AK Parti’ye aktı. Saadet’te 15-20 bin civarında oy kaldı. Bu oyların yarısında fazlası da son seçimde AK Parti’ye gitti. Saadet Partisi Trabzon milletvekillerinden biri ‘Partimizin Trabzon’da on binlerce oyu var. AK Parti’ye emaneten giden oylar bu seçimde geri gelecektir. Partimiz bu seçimde Trabzon’da en az iki vekil çıkaracaktır. Partimizin afişlerinin indirilmesi bunun bir göstergesidir. AK Parti, Saadet’ten çekiniyor. Çekinmekte de haklıdırlar. Çünkü AK Parti, ANAP’ın dağıldığı gibi dağılacaktır’ dedi.
Saadet Partisi, Trabzon’dan iki vekil çıkaracaksa, bu vekillerden biri tahminiz CHP listesindeki aday olacak. CHP 1. sıra adayı Ahmet Kaya da, listelerindeki Saadet Partisi adayının özellikle Trabzon’un doğu ilçelerinden çok iyi çalıştığını ve sonuç da alacağını söyledi.

******************

Trabzon – Rize dolmuşlarına Of yolcusu binemez. Rize – Trabzon dolmuşlarına Of yolcusu binemez ama Sürmene yolcusu binebilir. Trabzon – Çaykara dolmuşlarına Of yolcusu binemez ama Of’un dışında inmek şartıyla ulaştırma bakanı bile binebilir. Trabzon – Çaykara dolmuşlarına Sürmene ve Araklı yolcusu da binemez. Çaykara – Trabzon minibüsleri Of’tan yolcu alamaz ama Of’ta yolcu indirebilir. Of – Trabzon dolmuşları Sürmene ve Araklı yolcusu alabilir ama Trabzon – Of dolmuşları Of yolcusu haricinde yolcu alamaz. Trabzon – Çaykara dolmuşları Of’ta yolcu indiremez ama kalyon mevkiinden Çaykara yolcusu alabilir. Of – Rize dolmuşları sadece köprü (il sınırı) ve Rize yolcusu alabilir, Eskipazar ve Kıyıcık yolcusu alamaz. Çaykara ve Dernekpazarı’nın belediye otobüsü yoktur. Evet, eski Türkiye’de yolcu minibüsleri her ilçede 15 dakika bekliyordu ama bu denli ayrım gayrım yoktu. Mesela ben sarkastik bir Hopşera esprisi duymak için hep Çaykara dolmuşuna binmek istemişimdir ama taşımadaki kartel yüzünden bu imkânsız bir şey. Peki, ulaşımı bile bu denli ayrışmış bir toplum nasıl olacak da birbiriyle tanışıp kaynaşacak? Bir yazarı diğer bir ilçenin dolmuşuna binemeyen bir ülkede nasıl gözlemde bulunacak ve o topluma ilginç şeyler sunacak?  
(Metin Kondel)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar