Yomra’da Aslında Ne Oldu?

yomrada-aslinda.jpegYomra sahilinde deniz dolgusu ile kazanılan 46 bin m2’lik alanı, Yomra eski Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu, belediye meclis kararıyla süresiz ve ücretsiz olarak Avrasya Üniversitesine tahsis etmişti. Deniz dolgu alanları, Türkiye’nin hemen her il ve ilçesinde Belediyelerin kullanımındadır. İstanbul’dan Samsun’a, İzmir’den Mersin’e kadar her ilde bu uygulama bu şekildedir. Ve yasal da bir uygulamadır.

Yomralılar, o dönemki belediye yönetiminin bu kararını mahkemeye taşıdılar. Mahkemede, ücretsiz ve süresiz tahsis kararını iptal etti. Dolgu alanının tamamı Yomra Belediyesi’nin oldu.  Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, mahkeme kararına istinaden belediye meclisinde dolgu alanının ücretsiz ve süresiz olarak Avrasya Üniversitesine tahsisini iptal etti.

Avrasya Üniversitesi mütevelli heyet başkanı ve patronu Ömer Yıldız, Yomra Belediyesinin bu kararına itiraz etti. Avrasya Üniversitesinin Yomra’ya ekonomik katkı sağladığını vs. ileri sürdü ve dolgu alanının tamamının kullanımının üniversitede olmasını savundu.

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık da, arazinin tamamı belediyenin olmasına rağmen, 46 dönümlük alanın 18 dönümünü üniversiteye geri kalanının da Yomra halkının kullanımına açılmasını üniversite öğrencilerinin de belediyenin düzenleyeceği alanı kullanabileceklerini açıkladı.

Avrasya Üniversitesi mütevelli heyet başkanı ve patronu Ömer Yıldız, bu öneriyi de ret etti.

Yomra Belediye Başkanı, bu gelişmeler üzerine mülkü amirleri ve siyasileri ziyaret etti, olayı tüm çıplaklığıyla anlattı. Mülkü idare ve siyaset Mustafa Bıyık’a hak verdi.

Bıyık da dün sabah saatlerinde, Avrasya Üniversitesi tarafından çevresi duvar ve telle çevrilen alanı, gecekondu kanununa istinaden yıktı. Dolgu alanının 18 dönümlük kısmı dışında kalan bölgeyi çevirdi. Bu alana 18 dönümlük alandan da bir giriş bırakacağını açıkladı.

***

Yomra belediyesinin yıkımı devam ederken Avrasya Üniversitesi genel koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Özen aradı. Yomra Belediyesini şikayet etti, Üniversitenin bahçesinin dozerlerle yıkıldığını vs. söyledi.

Bir süre sonra Avrasya Üniversitesi mütevelli heyet başkanı ve patronu, bir basın toplantısı düzenledi. Yıldız, ‘Burada personelimizi ve öğrencilerimizi daha fazla risk altına almadan, can güvenliklerini koruma adına, buradan onları diğer yerleşkelerimize alacağız. Buradaki öğrencilerimizi ve çalışanlarımızın can güvenliğini korumak benden önce kamu işi yapan mülkü amirlere aittir. İlçede kaymakam ve valinin olduğuna inanmıyorum. Onlarda bu işe destek veriyor. Siyasiler de destek veriyor’ dedi.

46 dönümlük alanın 18 dönümünün Üniversiteye bırakılmasının can güvenliği ile ne tür bir ilişkisi var. Bunu anlamak mümkün değil.

***

Öğle saatlerinde Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık aradı. Bıyık, ‘Araziyi hazine Yomra Belediyesine tahsis etti. Belediye meclisimiz de tahsisi iptal etti. Biz yasalar çerçevesinde hareket ediyoruz. Olayı büyütmek istemiyorum. Bizim olan 18 dönümlük alanı Avrasya’nın kullanımına verdik. Üstelik düzenleyeceğimiz alandan da yararlanmalarını önerdik. Daha fazla ileri giderlerse, üniversitenin kullanımına verdiğimiz 18 dönümü de geri alırız. Türkiye bir hukuk devletidir. Herkes hukuka ve yasalara saygılı olmalıdır’ dedi.

Yomra’daki olayın özeti kısaca bu şekilde… Yomra’da yaşayanların, gençlerin, çocukların nefes alacakları bir alanının tamamının bir vakıf üniversitesine verilmesi bize göre de doğru değil. Avrasya Üniversitesi mütevelli heyet başkanı ve patronu Ömer Yıldız, ‘Hep bana rabbena’ mantığından kurtulmalı ve Yomra Belediyesi ile anlaşmalıdır.

 

Feda değil vefa esas olmalı!feda-degilm.jpg

Trabzon’un önü açık genç gazetecilerden Selahattin Özcan, birkaç gün önce AK Parti milletvekili Salih Cora ile konuştu. Cora, tartışılan ve meslek odalarının karşı çıktığı Cumhuriyet caddesi girişi ile Çömlekçi arasında yapılması planlanan tünelin yapılmayacağını söyledi. Cora, AKP il Başkanı Haydar Revi ile ilgili ise şunları söyledi;

‘İl Başkanımız 6 yıllık süreçte belki de AK Parti döneminin en yoğun mesaisini yaşamış bir isimdir ve teşkilatların kaptanı olarak gemiyi limana yanaştırmayı başarmış bir kişiliktir. Ama şunu ifade etmeliyim ki siyasette aynı şeylerin sürekli tekrar edilmesi zaman zaman o makamda bulunan kişileri yorabilir. Bu kadar uzun süre görev yapan il başkanlarının, partinin belirli konumlarında faydalı olacağını düşünüyorum. Feda değil vefa esas olmalıdır.’

***

AK Parti il Başkanı Haydar Revi, görünen o ki kongrede aday gösterilmeyecek. Revi’nin yerine bugünden isimleri öne çıkan üç aday var. Biri Selahattin Çebi, diğeri Mehmet Karaoğlu ve üçüncü aday da Hasan Dilekoğlu… Çebi’nin iki isimden bir adım daha önde gibi görünüyor ancak yarın kim aday gösterilir, şimdiden kestirmek çok zor!

 

*******************

mahmut-haydar-ustaoglu.jpg

İnsan için ölüm sıradan bir vakadır, sıradanlıkta ikinci sıra doğumun, üçüncü sıra evliliğindir. Gerçekleşen bu küçük trajikomik olaylar bilinemez sahnelenişlerinin her birinde yeniden ve yeni oyuncular tarafından canlandırılırlar. Bu yüzden meraklı bir izleyici kitlesi hiç eksik olmaz. Oysa dünya tiyatrosunun tüm izleyici kitlesinin bıkkınlık yüzünden kendilerini ağaçlara astıklarına inanılabilirdi. Yeni oyuncuların önemi bu kadar büyük ve oyunun önemi bir o kadar küçüktür. (Nietzsche)

Kısaca hayat bıkkınlık veren tekrarlardan ibarettir diyor Nihilist filozof. Gün her zaman doğudan açan güneşle başlar ve batıdan batmasıyla biter. Haftalar, aylar, yıllar bizim bu tekrarlar arasında bunalmamak için icat ettiğimiz sanal gerçekliklerdir.

İnsansı, insana ait, insanı insanlaştıran ve asla bıkkınlık vermeyen tek şey sevgidir. Bu sonsuz tekrarlar arasında sahip olduğumuz ömür denen süreyi hep sevgiyle doldurun dostlar, hep sevgiyle ve katkıda bulunun oyunun heyecanlı, verimli olmasına. Sevgiyi, üretme arzusu, doğruluk ve ahde vefa ile takviye edin. İnançlı olun, kimsenin inancına karışmadan. Ve asla yalan söylemeyin ölüm karşısında bile.

Sevgiyle kalın, mutlu bir hafta dilerim hepimize, barış ve sevgiyle dolu

(Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar