Yomra’daki kavga!

Trabzon’un son yıllarda gelişen, büyüyen ve şişen ilçesi tartışmasız Yomra’dır. Kaşüstü Beldesi ile birleştikten sonra bu güzel ilçenin nüfusu katlanarak arttı. Yomra ilçesi sahilinde deniz dolgusu ile kazanılan yüzlerce dönümlük bir alan var. Bu alanın bir bölümüne spor tesisleri vb. yapıldı, geri kalan bölümünü Avrasya Üniversitesi kullanıyor, bir kısmını da birileri kapatmış!

Sahillerdeki dolgu alanları, yasa gereği devletin bir kurumunundur. Bu kurum da bu dolgu alanlarının kullanımını belediyelere tahsis eder. Belediyeler de bu alanların bir kısmını halka açık park bahçe yapar, bir kısmını da kiraya verir. Alınan kiranın bir bölümü de devletin kurumuna gider. Ortahisar ilçesi sahilindeki dolgu alanlarının kullanımı bu şekildedir. Yomra’daki dolgu alanları da Belediyeye tahsis edilmişti ancak Yomra sahilinde, halkın kullanması gereken alanların hemen hemen tamamı belediyenin kontrolü dışında!  

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, belediyeye tahsis edilen ancak belediyenin halk yararına kullanamadığı yerlerin peşine düştü. Başkan Bıyık,  Avrasya Üniversitesini işgalcilikle suçluyor, mahkemenin belediye lehine karar verdiğini belirtiyor.

 Avrasya yönetimi, Trabzon’a ve Yomra’ya hizmet ettiklerini, ekonomik katkı sağladıklarını vs. belirtiyor ve dolgu alanını, üniversitenin bir kampüsünün bahçesi olarak kullanmak istediklerini söylüyor.

Yomra ilçesi, son yıllardaki plansız büyüme ile beton ilçe olmuş. İlçe halkının, çocukların, bu bölge dışında gezip, oynayacağı, nefes alacakları bir alan yok gibi. İlçe sahilleri de parsellenmiş…

Avrasya Üniversitesinden reklam alıyoruz diye ilçedeki bu olayı görmezden gelmemiz ve üniversite lehine taraf olmamız mümkün değil.

Gelişmeleri objektif değerlendirmek zorundayız. Dolgu alanı yasaya ve mahkeme kararına göre Yomra Belediyesinin. Mustafa Bıyık belediye başkanı olarak görevini yapıyor.  Parkı, bahçesi olmayan Yomra’ya park ve bahçe kazandırmak için çaba sarf ediyor.  Üniversite ise önceki belediye yönetiminde bu arsayı çevirmiş, bahçe yapmış ve bu alanı terk etmek istemiyor.

Yomra’daki bu dolgu alanı kavgasında belediye haklı! Buna rağmen, biz Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık ile Avrasya Üniversitesi patronu Ömer Yıldız’ın, mutlaka bir orta yolda buluşmalarını bekliyoruz.

Seçimin kaldırılması iyi olmuş!

KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, üniversitelerde rektörlük seçimlerinin kaldırılmasının isabetli ve doğru olduğunu, rektörlük seçiminin üniversitelerde kırgınlıklara ve olumsuzluklara neden olduğunu söylemiş.

Üniversitelerde seçim yapıldığı dönemde, ilk sırada çıkan aday rektör olarak atanırdı. Gerçi, sonraları ilk sırada çıkanlar da devre dışı kaldı.

Üniversitelerde seçimin kaldırılması iyi mi oldu kötü mü bilemiyoruz. Bildiğimiz üniversitelerin içinin boşaltıldığı, bu bilim ve ilim yuvalarının film yuvasına dönüştüğü. Bu duruma gelmiş üniversitelerde rektör atama ile veya seçimle gelse neye yarar.

Mesela KTÜ’de, akademisyen kadrosunda binin üzerinde hoca var. Bu arkadaşlar Avrupa’daki üniversitelere hocalık için başvursalar, acaba kabul edilirler mi?

Yaylada elektrik isyanı!

yaylada.jpg

Gazeteci Cevat Kol, hemen her hafta yaylalara çıkar. Yaylacıların değil de yaylada dinlenenlerin şikayetlerini isteklerini duyurur.

Trabzon, Rize yaylalarının hemen hemen tamamına yol vurulmuş, elektrik verilmiş. Yaylalara ulaşmak artık eskiden olduğu gibi problem değil. Biniyorsun aracına bir iki saat içerisinde istediğin yaylaya gidiyorsun.

Yaylalarda kış ağır geçtiği için elektrik direkleri devriliyor, teller kesiliyor vs. Bahar gelince tamirat yapılıyor. Elektrik dağıtımı özelleştirildiği için bu onarım ve hat çekme işi dağıtım şirketi üzerinde. Dağıtım şirketi, yıllık yatırım programı yapar. Şuraya buraya elektrik verilecek vb. diye… Yaylalarda eskiden elektrik çekme işini vatandaş imece usulü yapardı. TEDAŞ’tan malzeme alır, yaylaya elektrik çekerdi. Bazı yaylalara da TEDAŞ elektrik hattı çekerdi. Elektrik işi özelleşince, işi alan firma geliri az olan yaylalara bakmaz veya onarımı, tamiratı geciktirir oldu. Bu da yaylacıların şikayetine, tepkisine neden oluyor.

Günnar İstanbul’a mı yerleşecek?

gunnar.jpg

AKP Trabzon Milletvekili, Diş Hekimi Adnan Günnar, birkaç gün önce sosyal medya hesabından İstanbul’un bir ilçesindeki su sorunu paylaşmıştı. Günnar’ın paylaşımına takipçilerinin bir kısmı tepki gösterdi. Gazeteci Cevat Kol, “Su diyarı Trabzon’un çoğu köyünde, ilçesinde su sorunu var. Depolar kirli, su kesintisi hat safhada. Bizim vekil kalkmış İstanbul Büyükşehir’i eleştiriyor. Günnar, Trabzon’da olup bitenleri görmüyor mu?” dedi.

Adnan Günnar, Trabzon’da olup bitenleri görmesine görüyor da kimi eleştirecek. Partisini mi? Ayrıca istisnalar dışında kim partisinin icraatını eleştirir ki?  Bu arada Akçaabat’tan arayan bir okurumuz, Adnan beyin 2023 seçimleri sonrası İstanbul’a yerleşeceğini ileri sürdü. Tanıdığımız Adnan Günnar, Trabzon’dan bir başka yere gitmez.    

Balta’nın sesi çıkmıyormuş!

balta.jpg

Çevre Komisyonu Başkanı, AKP Trabzon Milletvekili Muhammed Balta, kimilerine göre iyi çalışıyor, kimilerine göre ise sesi soluğu çıkmıyor.

Çevre Komisyonu Başkanı olarak üzerine düşeni yerine getiren Muhammet Balta, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle kapsamlı bir açıklama yapmıştı. Balta,  30 Büyükşehir Belediyesi ve nüfusu 250 binin üzerinde olan 88 ilçe belediyesinin, 31 Aralık 2020 tarihine kadar Sıfır Atık Sistemi'ne geçmesiyle toplam 37 milyon kişinin bu hizmetten faydalanmasının hedeflendiğini söylemişti.

Balta, 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren de Çevre ve Şehircilik Bakanlığının belirleyeceği ambalajlar için depozito uygulamasının zorunlu tutulacağını belirterek, “Plastik poşet kullanımında yüzde 80 oranında düşüş sağlandı” demişti.

Her ne kadar ‘sesi çıkmıyor’ dense de, Muhammet Balta sessiz ve derinden çalışıyor. Çevre konusunda başarılı işlere imza atıyor. Balta’nın sesinin çıkmadığını iddia edenler bize göre Balta’yı çekemeyenlerdir. Balta, gerçekten iyi çalışıyor.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar