Yomra’daki o tesisler ve Demirtaş!

 

AKP’de sosyal medyadaki paylaşımları, partideki hareketliliği ve görüntüsüyle yıldızı parlayan Halil İbrahim Demirtaş, Yomra’da bir otel, restoran ve düğün salonu işletiyor. Demirtaş’ın birde tekne işi var. Demirtaş, işinde de partide de koşup koşuşturuyor. yomrada.jpg

Demirtaş’ın, Yomra’da işlettiği tesisler müteahhit Emre Aksoy’un… Aksoy, Yomra’daki tesislerin bulunduğu dolgu alanını, Yomra eski belediye yönetiminden kiralamış, üzerine de tesisleri yapmış. Emre bey, arazinin tamamını mı yoksa bir kısmını mı kiraladı, net bilmiyorum. Otelin bulunduğu alanın dolgu alanı olmaması gerekir!

Geçenlerde Yomra Belediyesinin, Emre Aksoy’a 5 yıllık işgaliye veya kira bedeli olarak 700 bin lira civarında bir fatura kestiğini duyduk. Yomra Belediyesi, Aksoy veya tesisleri kiraya verdiği Halil İbrahim Demirtaş’tan 700 bin lira istediğine göre, bu süre içerisinde belediyeye ödeme yapılmamış. Bu işin bir de Milli Emlak ayağı olabilir! Onu bilmiyoruz. Belki de yoktur.

Halil İbrahim Demirtaş’ın işlettiği tesisler de, sahildeki dolgu alanının 6 bin metrekaresi imiş. Dolgu alanının geri kalan 40 bin metrekaresi de Avrasya Üniversitesine tahsis edilmişti. Yomra Belediyesinde yönetim değişince, yeni başkan Avrasya Üniversitesine yapılan tahsisi iptal etmiş, dolgu alanının 12 bin metrekaresini Üniversiteye bırakmış geri kalanı da Yomra halkının kullanımına açmıştı. Avrasya Üniversitesi de buna itiraz etmişti.

Demirtaş’ın, tesisleri yıllık kaç liraya kiraladığını bilmiyoruz. Pandemi nedeniyle hemen her yerde olduğu gibi tesislerinde salgından epey etkilendiğini tahmin ediyoruz. Demirtaş’ın bugünlerde karar aşamasında olduğunu duyduk. Halil İbrahim’e siyasette ve ticarette başarılar…

 

Yeşilyalı Belediye Binası Sağlık Müdürlüğüne!

yesilyali.jpg

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin bir ara kullandığı Arsin Yeşilyalı Belediye binası, Sağlık Müdürlüğüne devredildi. Arsin Belediye Başkanı Sait Gürsoy, binanın Arsin Belediyesine verilmesini istemişti. Büyükşehir Belediye Meclisindeki oylamada binanın Sağlık Müdürlüğüne verilmesine AKP’li meclis üyesi Şaban Bülbül karşı çıktı ancak bina oy birliği ile Sağlık Müdürlüğüne devredildi.

Sağlık Müdürlüğü, eski belediye binası küçük bir poliklinik ve aile sağlığı merkezi olarak değerlendireceği öğrenildi.

Bu arada Büyükşehir Belediyesinin Arsinli meclis üyesi Şaban Bülbül, Arsin’deki balıkçı barınağının hukuksuz bir şekilde yıkıldığını öne sürerek, Akyazı dolgu alanının doğusunda yapılması planlanan balıkçı barınaklarının yıkılması için ne gerekiyorsa yapacaklarını belirtti.

Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim ise balıkçı barınaklarının ihtiyaç olduğunu söyledi.

 

Akçaabat Belediyesi aile şirketi mi?

 

Akçaabat Belediyesine son dönemlerde alınanların büyük bölümünün torpille işe alındığı öne sürüldü. Akçaabat Orta Mahakcaabat.jpgalleden arayan bir okur, ‘Belediye başkanımızın sekreteri kardeşi, çalışanların önemli bir kesimi belediyeyi yönetenlerin ve meclis üyelerinin yakını ve ricasıyla işe girenler. Akçaabat Belediyesi aile şirketi olmuş’ iddiasında bulundu.

Akçaabat Belediyesi’nin aile şirketi olduğu iddiasına katılmıyoruz. Belediyede çalışanların nasıl işe girdiklerini de bilmiyoruz. O nedenle bu konuda yorum yapamayacağız. Bizim uzaktan da olsa tanıdığımız başkan Osman Nuri Ekim, adaletsizliğe, kayırmacılığa göz yumacak biri değildir.

 

**************

erdal-eksert.jpg

Fotoğraftaki Oscar ödüllü ünlü aktör Yul Brynner.

Babası Moğolistan'da bir Türk boyundan geldiği iddia edilir.

Yul Brynner, 1962 yılında Atatürk'ü canlandıracağı bir film teklifi alır ve görüşmeler için Türkiye'ye gelir.

Hilton'da ağırlanır.

Akşam kendisine bir gece düzenlenir.

Dönemin ünlü kemençe ustası Trabzonlu Sürmeneli Hüseyin Dilaver'dir.

Hüseyin Dilaver, horon ekibiyle Hilton'a gelir.

Yul Brynner'e horon eşliğinde Karadeniz türkülerini çalar.

Hayatında ilk kez kemençe gören Yul Berynner gösteriden çok etkilenir.

Hüseyin Dilaver kendisine Sürmene bıçağını takdim eder. Yul Brynner'in ilgisini çok beğenince yıllardır yanından ayırmadığı kemençeyi de kendisine hediye eder.

(Erdal Eksert)

 

*****************

 

Suudi Arabistan Kralı için Türkiye'de Türk Bayrağı yarıya inmiş, Suudi Arabistan 'da ise Suudi Bayrağı yarıya inmemişti.

Bugün aynı Arabistan her sektörde ülkemize boykot kararı aldı. Hatta satın alınan gayrimenkullerin bile satılması emrini verdi.

Şimdi, Kral uğruna yarıya inen Şanlı Türk Bayrağımın itibarı nasıl iade edilecek merak içindeyim.

(Gürol Ustaömeroğlu)

 

*************

 

Ak Parti’deki seçimlere (atamalara) yönelik değerlendirme

İlçelerde kongreler oluyor ancak adaylar yok. ( Tek aday )

Aday olmak isteyenler oluyor. Aday olamazsın deniliyor.

Israr ederse kongre iptal oluyor.

Adaylara bakıyoruz (Bir çoğu). Onlar da seçim olsun bu partinin delegeleri var onlar karar versin demektense genel merkezimiz daha iyi bilir diyor. Acaba onlarda seçim olursa bize kimse oy vermez diye mi düşünüyor.

Eskiden kongreler de "İnadına Demokrasi" denilip yine de çift listeler yarışabiliyordu. (Onlar da daha sonra genel merkez tarafından görevden alınıyordu)

Bu işler tabi ki parti yi ve parti teşkilatlarını ilgilendirir. Ancak bahsettiğimiz parti iktidar partisi olunca herkesi bir açıdan ilgilendiriyor.

Ve bu kadar olaya( parti içinden de ) kimse ses çıkartmıyor.

(Halil İbrahim İleli)

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar