Yönetim Şenol Güneş’i istiyor mu ? istemiyor mu ?

Geçtiğimiz hafta Cuma günü öğle sonrası FC. Seul Teknik Direktörü Şenol Güneş’i aradım.

Güneş ile 2008’in Ekim ayının son günlerinde Seul’deki Hilton Otel’de uzun uzadıya konuşmuştum.

Yanımızda Güneş’in iki yardımcısı, Menajer Adnan Demir, Antalya’dan eski futbolculardan Sencer ve Sinan Öztürk vardı. Sinan, Seul’da yaşayan Tirebolulu genç bir kardeşimiz. İki yıl Güneş’in tercümanlığını yapmış.

Güneş ile daha sonra birkaç kez daha telefonla görüşmüştüm.

Şenol Güneş, hemen her dönem Trabzonspor’un gündemindedir.

Ersun Yanal’ın ayrılmasından sonra akla gelen ilk isim yine o olmuştu.

Gazeteler, TV’ler; ‘Şenol Güneş geliyor’, ‘Güneş tamam dedi’, ‘Güneş falan tarihte imzalıyor’ haberleri.

Asbaşkan Hayrettin Hacısalihoğlu kaynaklı Şenol Güneş haberleri.

Şenol Güneş ile 7 ay önce yaptığım görüşmede,  Trabzonspor’a gelmeye pek niyetli olmadığı intibaını edinmiştim.

Güneş; ‘Trabzonspor’un hocası var. Şu anda mesaj vermek doğru değil. Arkadaşımız çalışıyor. Destek olmamız gerekir. Ayrıldıktan sonra ne olur bilmem’ şeklinde konuşuyordu.

Geçen haftaki konuşmamızda, ‘kesinlikle gelmem, olmaz, hayır’ demedi.

‘Burada rahatım. Sözleşmem Aralık ayına kadar devam ediyor. Çalışıyorum. Burada bir işim var.’ dedi ve ardından ekledi;

‘Gelmem istenen kulüp Trabzonspor olunca işler değişiyor. Trabzonspor’da bir iki yönetici ile görüştüm. Beni aradılar. Geleceksin dediler. Kesin cevap vermedim. Adamlarla konuşurum. İkna edebilirsem gelebilirim, dedim. Trabzonspor’da hiç kimseye şart koşmadım. Ayrıntı konuşmadım. Konuştuğum arkadaşa, birini bulalım dedim. O ise ısrar etti’

Güneş’e ‘hayırlı olsun’ dedim.

‘Ben şu anda FC Seul Kulübünün hocasıyım. Trabzonspor’da bir iki yönetici ile görüştüm. Karar vermedim. Verir miyim? Bilemiyorum. Değişik çevrelerden baskı geliyor. Gelmeyebilirim de. Benim adıma orada haberler üretiliyor.’

Şenol Güneş, ikilem içersinde!

Bir yandan gelmek istiyor, diğer yandan tereddütlü!

Karar veremiyor. Belki de vermiştir. Söyleyemiyor.

‘Trabzonspor olunca işler değişiyor’ derken görev kabul edeceğini ima ediyor.

Sonra, daha değişik konuşuyor ve ‘Ben hiç kimseye kesin gelirim. Şunu isterim, bunu isterim demedim’ diyor. Atay Aktuğ döneminden bazı şeyler anlatıyor.

 

Gelirse nerede olacak?

 

Şenol Güneş Trabzonspor yönetiminin teklifini kabul ederse görevi ne olacak?

Futbol A.Ş.’nin başına mı gelecek, yoksa teknik direktör mü olacak?

Güneş’in Futbol A.Ş,’nin başına gelmesi demek, kulüpte futbol ile ilgili tüm birimlerin Güneş’e bağlı olması demek.

Futbol A.Ş.’nin tepesindeki isim sahaya inmez. Tepeden sevk ve idare eder. Planlamayı yapar, teknik direktörü, antrenörü belirler, transferi yapar.

Şenol Güneş böyle bir görev üstlenir mi?

Bana göre üstlenmez!

Neden üstlensin ki? Şenol Güneş Futbol A.Ş’nin başında Özkan Sümer ona bağlı izleme komitesinde, Sadi Tekelioğlu altyapıda. Alınacak teknik direktör takımın başında.

Bu iş olmaz!!

Bu durumda Şenol Güneş, Trabzonspor’a teknik direktör olarak gelecek.

 

Şener ve Hacısalihoğlu

farklı mı düşünüyor?

 

Dün İstanbul’dan Trabzonlu bir spor yazarı aradı.

‘Abi, Şenol Güneş’in ismini yıpratmak için mi ortaya attılar. Trabzonspor camiası Şenol Güneş gelmeden ikiye bölündü. Şenol Güneş’in kariyeri ortada! Başarıları, başarısızlıkları belli! Böyle bir hocanın ismini ortaya atıp, yıpratmanın anlamı var mı? Yönetim ne yapmak istiyor? Şenol Güneş’in gelmemesi için zemin mi hazırlıyor?’ dedi.

İlginç ve düşündürücü bir değerlendirme.

Akşam saatlerinde yine aynı spor yazarı aradı ve ‘Abi, unuttum söylemeye Sadri Şener, Şenol Güneş konusunda bana öyle geliyor ki çok ısrarcı değil. Geçenlerde, bizim Hayrettin Şenol’u çok istiyor. Şenol diyor, başka bir şey demiyor. Ben bu işe daha farklı bakıyorum’ dedi.

Şenol Güneş konusunda Başkan Sadri Şener ile asbaşkan Hayrettin Hacısalihoğlu’nun farklı düşünüp düşünmediklerini bilmiyorum.

Eğer böyle bir olay varsa; Şenol Güneş tez yıpranır. Zaten, camia ikiye bölünmüş durumda.

Şenol Güneş, olayı bana öyle geliyor ki hemGüneş’i yoruyor, hem de yönetimi!

Trabzonspor, transferlerde de aynı yanlışı yapıyor.

İki liraya alınacak oyuncu dört liraya alınıyor!

 

Vekil Yunusoğlu’nun

Önergesi!

 

MHP milletvekili Süleyman Latif Yunusoğlu, Trabzon Sağlık İl Müdürü Dr. Mustafa Hakyemez, yardımcısı Dr. Köksal Hamzaoğlu ve diğer yardımcı Dr. İbrahim Erbay ile ilgili Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a cevaplandırması için bir soru önergesi verdi.

Yunusoğlu’nun önergesi şöyle;

Dr. Mustafa Hakyemez’in Vakfıkebir Devlet Hastanesi'nde iken Trabzon İl Sağlık Müdür Vekili,  Dr. Koksal Hamzaoğlu'nun kadrosu Maçka Merkez Toplum Sağlığı Merkezinde iken îl Sağlık Müdür Yardımcısı Vekili, Dr. İbrahim Erbay'ın kadrosu Akçaabat Merkez Toplum Sağlığı Merkezi'nde iken îl Sağlık Müdür Yardımcısı Vekili olarak Devlet Memurları Kanunu'nun 88. maddesine göre Bakanlığınız onayı ile ikinci görev ile görevlendirildikleri bilinmektedir.         

Bu kişilerin Trabzon Merkezde görevlendirildikleri ve Trabzon.Merkezde ikamet ettikleri halde, Dr. Mustafa Hakyemez'in 7.700 TL, Dr. Koksal Hamzaoğlu ile Dr. İbrahim Erbay'ın  ise 6,800'er TL harcırah aldıkları Trabzon yerel .basınından çıkan habere ilişkin İl Sağlık Müdür Vekili tarafından yapılan Düzeltme ve Cevap Metninde açıklanmıştır.

İl Sağlık Müdür Vekili Mustafa Hakyemez tarafından yapılan açıklamada, yolluk almalarının Harcırah Kanunu'nun 42. maddesine göre yasal olduğu ifade edilmiştir. Ancak yapılan bu açıklamada adı geçen bu kişilerin ikametgâh adreslerine ilişkin bir ifade bulunmamaktadır.

Bu bilgiler aşağıda;

1-Trabzon İl Sağlık  Müdür Vekili Dr. Mustafa Hakyemez  ile  İl Sağlık Müdür Yardımcısı vekilleri Dr. İbrahim Erbay ile Dr. Koksal Hamzaoğlu'nun ikametgâh adresleri nedir? Bu kişiler her gün daha önce görev yaptıkları ilçelerden Trabzon'a gidip geliyorlar mı? Yoksa Trabzon'da mı ikamet ediyorlar?

2-Trabzon Merkez’de il Sağlık Müdürlüğü ve Müdür Yardımcılığı görevlerini yürütecek kimse olmadığı için mi ilçelerden görevlendirme yapılmıştır? Bu kişiler hangi tarihten beri vekâleten bu görevleri yürütmektedir? Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdür Yardımcılığı kadrolarına asaleten atamalar ne zaman yapılacaktır?

İl Sağlık Müdür vekili ve yardımcıları hangi hukuki dayanakla harcırah almışlardır?

Kendileri tarafından yapılan açıklamada aldıkları paranın hukuki dayanağı olarak 6245 sayılı Harcırah Kanunu'nun 42. maddesi "gündelik" ücretlerini düzenlemiyor mu?

Adı geçen bu kişilere bu paralar gündelik olarak mı yoksa yol masrafı olarak mı ödenmiştir?

6- Bu kişiler adına açıklama yapan İl Sağlık Müdür Vekili aldıkları paranın dayanağını 6245 sayılı Harcırah Kanunu'nun 42. maddesini gösterdiğine göre, Trabzon'da ikamet ettikleri belirtilen bu kişilerin 6245 sayılı Harcırah Kanunu'nun 42. maddesine göre aldıklarını beyan ettikleri harcırahın hukuka aykırı olduğu yönündeki iddiaların soruşturulması ve bu soruşturma neticesinde 5237 sayılı TCK’nın 257. maddesinde düzenlenen ‘görevi kötüye kullanmak’ suçundan haklarında suç duyurusunda bulunulması için Bakanlık müfettişi görevlendirilecek midir?

7- Yargıtay 9. Hukuk Dairesinin 02.12.2008 tarih ve 2008?2932 E, 2008?33 198 K. Sayılı kararında ‘Harcırah Kanunu’nun ilgili maddelerinden, harcırah ödenmesinde, yapılan harcamaların karşılanması amacı güdüldüğü, harcırahın yapılan gerçek giderin karşılığı olduğu ve harcırahın ancak memurun asıl görevli olduğu ve ikametgahının bulunduğu yerler dışındaki görevlendirmeler için ödeneceği sonucuna varılmıştır’ denildiği halde, görevlendirildikleri yer olan Trabzon’da ikamet ettikleri iddia olunun bu kişilerin aldıkları harcırah hukuki olarak açıklamaları karşısında Bakanlığınız çalıştıkları kurumu ve kamuoyunu yanıltan ve hukuka aykırı hancırah aldıkları iddia olunun bu kişiler hakkında hangi işlemler yapılacaktır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.