Yönetmeye Aday Olamamak

Hiçbir şey yapmamak korkaklıktır.
Ne güzel bir söz “Umut ettiğin kadar özgür, korkak olduğun kadar tutsak olursun”
Kendi bildiği doğrular, hayalperest, korkusuz ve çılgın insanları hep sevmişimdir. Çünkü onlar hayatın saçmalığına inanır ve hayata tutunup hep benim olsun arzusunu gütmezler. Mücadelecidirler. Yılmazlar. Hayattan gelecek mutlulukları kaybetmezler. Dünya dedikleri gölgelikte ne kadar olduklarını bilirler. Abartmazlar.

Bir insanın düşündüklerini saklaması korkunç bir şey. İyi mi düşünür, kötü mü düşünür. İn midir, cin midir?  Melek midir, şeytan mıdır? Anlamasın.
Dünyanın önünde, insanlığın önünde, seçmenin önünde dürüst olmak lazım. Gerçekleri konuşmak lazım. İnsan dediğin “yek katre-i hunest ve hezar endişe” değil midir? Yani bir damla kan ve bin endişeden ibaret değil midir? O zaman neden anlamayız ki birbirimizin halinden. Hep bir gizem, hep bir entrika, hep bir korku. Ve ya kaybedersem korkusu! 
“O adamlar akşamlara biraz gölge düşürseydi. O adamların kirpikleri bir zamanlar hiç nedensiz nemlenmiş olsaydı.  O adamlar yağmurda yalın ayak koşsaydı. O adamlar bir gün olsun güneşi serçelerle karşılasaydı. O adamların dilinde keder bir erguvan dinginliğine dönseydi “sözlerinde Şükrü Erbaş kendilerinden başka hiçbir şeyi düşünmeyen insanlara seslenir.  Onların bir boşlukta olması ve sadece kendileri için çırpınışlarını anlatır.
Kendilerinden başka hiçbir şey düşünemeyenler yüreksizdir.
Menfaatlerinize zarar verecek olaylara karşı nedense geri planda duruyorsunuz ve diyorsunuz ki İstanbul, Ankara ve İzmir’den aday göstermeyeceğim. Neden? Bu sorumluluğu almaktan gerçekten korktunuz mu?
Oysa kadrolarınızda İstanbul’u, İzmir’i ve Ankara’yı yönetebilecek kıymetli çok partiliniz var. Ama niyeyse bir türlü önlerini açmazsınız. 
Sonu hezimetle sonuçlanacak diye aday göstermemek cesaretsizliktir.
Birden aklıma dokuz ışık doktrini geldi. Yani Milliyetçilik, Ülkücülük, Ahlakçılık, İlimcilik,Toplumculuk, Köycülük, Hürriyetçilik ve Şahsiyetçilik, Gelişmecilik ve Halkçılık, Endüstricilik ve Teknikçilik.
Dokuz ışık insan sevgi ve saygısına dayanır. Kutsal vatan üzerinde büyük Türk milletinin ebediyen bağımsız yaşamasını sağlayan amacı güder. Başka bir partinin emellerini gerçekleştirmek ve onun üstünlüğü için çabalamak ittifak kurmak dokuz ışık doktrinine aykırıdır. Amaç yönetim sistemlerine karşı bağımsız bir yol çizmek ve Türk devletini korumaktır.
Tüm siyasi partiler, kitle örgütleri, Cumhuriyetin tek tek bireyleri yapılan bu açıklamalara bakarak artık sanırım doğru karar vermek noktasında birleşirler.
Türkiye nüfusunun yarıdan fazlasının cumhuriyet rejimini kaldırma hevesine olmaları ve buna katkıda bulunmaları dokuz doktrini benimsemiş ve uygulamaya söz vermiş bir partinin desteğiyle gerçekleştirilemez.  
İnsanın kaybetme endişesi yüzünden bu durumlara düşmesi Türk halkına zarar verir.
Ringe çıkan bir boksör maçın sonuna kadar devam etmelidir. Nakavt olsa da yense de. İlk rauntta ben vazgeçtim gidiyorum diyen boksör gördünüz mü?
Oysa maç başlamadan havlu atanlar var. Üstelik de temsil ettiği dokuz ışığa rağmen.
Andımız ve Türklük tartışmalarına, ezanın Türkçe okunmasına karşı yapılan açıklamalarda “Cumhuriyeti” koruma adına ne tür açıklamalarda bulundunuz?
Siyasilerin yanlışlarının mazereti bugünlerde “aldatıldık, kandırıldık, yanılmışım” oldu. MHP ise seçmenine “kandıran var. Kandırılan yok dedirtiyor.”
İştigal alanı siyaset olan, bugünlerde her şeyi yapmak özgürlüğüne sahip midir?

 


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.