YÜK TAŞITTIRMA İŞLERİNE DE KDV TEVKİFATI GETİRİLDİ

Daha önce yalnızca servis taşıma hizmetleri için getirilen KDV tevkifat uygulaması 01Mart 2021’den geçerli olmak üzere diğer yük taşıttırma işlemlerine de getirildi. KDV Uygulama genel tebliğinin ilgili bölümü yeni şekli ile aşağıdaki gibi düzenlendi.

“2.1.3.2.11. Taşımacılık Hizmetleri

2.1.3.2.11.1. Tevkifat Uygulayacak Alıcılar ve Tevkifat Oranı

Tebliğin (I/C-2.1.3.1/a ve b) bölümünde sayılanların, Tebliğin (I/C-2.1.3.2.11.2.) bölümü kapsamındaki yük taşımacılığı hizmeti alımlarında (2/10), servis taşımacılığı hizmeti alımlarında ise (5/10) oranında KDV tevkifatı uygulanır.

2.1.3.2.11.2. Kapsam

Bu bölüm kapsamına, personel, öğrenci, müşteri ve benzerlerinin belirli bir güzergah dahilinde taşınması amacıyla ihdas ettikleri servis hizmetlerine ilişkin olarak yaptıkları taşımacılık hizmeti alımları ile karayoluyla yapılan yük taşımacılığı hizmeti alımları (kargo işletmeciliği yetki belgesi sahibi mükellefler tarafından yapılan kargo taşıma işleri hariç) girmektedir.

Söz konusu hizmetlerin, tahsis edilmiş özel plakalı araçlar ile yapılıp yapılmaması, ilgili birimlerden taşımacılıkla ilgili zorunlu belge ve sertifikaların alınıp alınmaması veya taşıma işinde kullanılan aracın özmal ya da sözleşmeli taşıt olup olmaması tevkifat uygulaması kapsamında işlem tesisine engel değildir.

Servis hizmetinin, personel veya öğrencilerin (veya velilerin) kendi aralarında anlaşmak suretiyle doğrudan taşımacı ile sözleşme yapılması/anlaşılması suretiyle sağlanması halinde, esas olarak hizmete ait faturaların servis hizmetinden yararlanan personel, öğrenci (veya velisi) adına düzenlenmesi gerektiğinden, tevkifat uygulanmaz. Ancak, faturanın tevkifat yapmakla sorumlu tutulanlar adına düzenlenmesi halinde tevkifat uygulaması kapsamında işlem tesis edilir.

Taşımacılık hizmetini yüklenen bir firmanın, bu işi bizzat ifa etmeyip bir başka firmaya devretmesi durumunda, taşımacılık hizmetini alan tarafından bu kapsamda tevkifat yapılmaz. Ancak taşımacılık hizmetini yüklenen firma tarafından, taşımacılık hizmetini fiilen ifa eden firmadan alınan hizmet için KDV tevkifatı uygulanır.”

Yapılan bu düzenleme ile mallarını kendi araçları ile taşımayan ya da taşıttırmayan firmalar Nakliye faturalarını 2/10 KDV tevkifatlı düzenletecek ve tevkif ettikleri bu KDV’yi 2 nolu KDV beyannamesi ile doğrudan vergi dairesine yatıracaklardır. Vergi Dairesine yatırılan bu tutarın 1 numaralı KDV Beyannamesi ile indirim konusu yapılacağı tabiidir.

Örnek vermek gerekirse;

(X)Anonim Şirketi ,İstanbul’da inşaat demiri ticareti ile uğraşmaktadır. Karabük’ten aldığı 100 ton demiri KDV hariç 30.000,00-TL’ye (Z)nakliye firmasına taşıttırmıştır.(Z) nakliye firması düzenleyeceği fatura da (30.000,00 X 0,18=)5.4000 x 2/10=1.080,00-TL tutarında KDV tevkifatı göstermek zorundadır.

(Z)nakliye firmasının düzenleyeceği fatura aşağıdaki gibi olacaktır.

Taşıma Bedeli

30.000,00

Hesaplanan KDV

5.400,00

KDV TEVKİFATI(2/10)

-1.080,00

GENEL TOPLAM

34.320,00

 

(X)Anonim Şirketi, (Z)nakliye firmasına 34.320,00-TL ödeyecek olup,1.080,00-TL’yi de 2 nolu KDV beyannamesi ile doğrudan vergi dairesine yatıracaktır. Ancak (X)Anonim Şirketi 5.400,00-TL’nin tamamını 1 numaralı KDV Beyannamesi ile indirim konusu yapacaktır.

Bu düzenlemede bütün sorumluluk taşımayı yaptıran, yani ödemeyi yapan işletmeye ait olup,taşıyıcının bundan kaçınmak istemesi durumunda sorumlu olan ödemeyi yapacak olan firma olduğu için buna müsaade edilmemelidir.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.