YÜKÜMÜZ "ÇİMŞİR" KAŞIKTIR!

Trabzonspor ve Fenerbahçe açısından oldukça kritik bir müsabakaydı. Trabzonspor taraftarlarının şampiyonluk beklentisinden ve Fenerbahçe ile sahadaki ezeli rekabet ve saha dışındaki spor hukuku davaları gibi sosyo-psikolojik baskı bu türden maçlarda fazlasıyla hissediliyor. Bu sezon Avrupa ligi müsabakaları dâhil futbolseverlerin en yoğun ilgi gösterdiği müsabaka buydu. Trabzonspor için maç öncesi en negatif faktör Elazığ ve Malatya depremi nedeniyle geçen  haftayı maç yapmadan geçmiş olması ve kupa maçında kırmızı kart gören Nwakaeme'nin sol kanattaki yokluğuydu. Fenerbahçe'de ise Emre Belözoğlu'nun sakatlık kaynaklı yedekliği negatif faktör sayılabilir. Maçın hakemi Ali Palabıyık'ın geçmişte Fenerbahçe'yi kutsayan düdük sicili ise kocaman bir muammaydı.

Trabzonspor daha sağını solunu tartamadan soyunma odasından golü Alman Kruse'nin ayağından yedi. Ardından müsabakanın hakemi Ali Palabıyık'ın mental rezervasyonu nüksetti. İlk  yarım saatte Fenerbahçe'nin oyundaki analitik çözümlemesi Trabzonspor'a oranla güçlü bir görüntü verdi. Sörloth'un Fenerbahçe defansının arkasına sarkmasıyla bordo mavili ekip horona yeniden başladı.

Ardından Phillip Novak'ın enfes kafa golüyle oyunda psikolojik üstünlüğü ele geçirdi. Kabul etmek gerekirse oyunun genelinde Fenerbahçe homojen ve de ele avuca gelmeyen bir oyun oynadı. Trabzon gibi zor bir deplasmanda oyunun aksını çok rahat değiştirdi. İlk yarıda hakem Ali Palabıyık Fenerbahçe'ye kart göstermemek için epeyce direndi. Fenerbahçe net gol pozisyonları da yakaladı ama Uğurcan Çakır'ı geçmeye muvaffak olamadılar. Trabzonspor'un yeni transferi Brezilyalı Gilherme takıma katkı vereceğinin sinyallerini verdi. Doğrusu Trabzonspor adına Jose Sosa'nın çok daha fazla inisiyatif alması beklenirdi. Sörloth'un Fenerbahçe defansından yediği köteklerin profesyonel futbol açısından rol olarak değerlendirildi. Fenerbahçe ikinci yarıda oyundaki pas trafiğini kontrol etti. Trabzonspor'a oranla daha fazla sayıda hücum aksiyonunda bulundu. Ama Vedat Muriç ve Kruse ile bunları  değerlendiremedi. Maçta heyecan her iki takım için de had safhadaydı. Hüseyin Çimşir'in oyuna müdahalesi, Fenerbahçe'nin hücum başlangıçlarına bir türlü önlem alamayışı şahsen aklımı karıştırdı. Müsabaka boyunca bütün takdir haklarını Fenerbahçe lehine kullanan Ali Palabıyık son dakikalarda Yunan tiyatro tanrısı 'deux machina' gibi kötüleri cezalandırdı. Trabzonspor hakem Ali Palabıyık'a rağmen Fenerbahçe'yi mağlup etmeyi başardı ve üç kritik puanı aldı. Şampiyonluk yarışında yerini perçinledi. Ama Trabzonspor'un oynadığı edilgen oyun yükünün "Çimsir" kaşık olduğunu fısıldıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar