Yumurta atanların akıbeti!

  23 Şubat’da yapılacak CHP Trabzon il kongresinde Ömer Hacısalihoğlu ile mevcut il başkanı Güzide Uzun, delegelerin oyunu alabilmek için gece gündüz çalışıyorlar. CHP’de parti içi cepheleşme ve hizipçilik partililerin bir türlü vazgeçemediği bir olgu.

yumurta-(1).jpgyumurta-(2).jpg
Geçenlerde, mumla aranan genç CHP’lilerden biri aradı ve ‘Abi, yumurta atanların akıbetini neden yazmıyorsun’ dedi. 
Genç CHP’liye, ‘Kim kime yumurta attı’ diye sorduk…
CHP’li genç, ‘Abi, yumurta atanları siz bizden daha iyi bilirsiniz. Ankara’da AKP milletvekiline ve Trabzon’da sayın Cumhurbaşkanımıza yumurta atma eylemi vardı. O iki olayın akıbetini neden yazmıyorsunuz’ dedi.
 
Trabzon’da üç beş yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik bir kadın öğretmenin protesto eylemi vardı. Mahkeme uzun sürdü ve sonunda kadın öğretmen, işinden oldu, memuriyetine son verildi. Ankara’da AKP milletvekili Burhan Kuzu’ya yönelik protesto eylemini kimin yaptığını bilmiyorum. Kimileri CHP Trabzon il başkanı Güzide Uzun’un kızı olduğunu iddia ediyor ve eylemin mükafatı olarak Çankaya Belediyesinde işe girdiği iddia ediliyor.
 
 Ankara’daki olayın arka planını net olarak bilmediğimiz için yorum yapma şansımız yok. Güzide hanımın kızının Çankaya Belediyesi’nde işe girmesinin eleştirilmesine de bir anlam veremiyoruz. Kimin kimlerin kızları oğulları işe girmedi ki? Devlet daireleri ve belediyelerde işe girenlere bir bakın net olarak görürsünüz. Bugün Türkiye’de boşta gezen İlahiyat Fakültesi hatta İmam Hatip Lisesi mezunu yok denecek kadar az. Devlet kurumlarının, belediyelerin özel kalem müdürlüklerine son 15 yılda binlerce imam hatip çıkışlı genç memur olarak girdi ve yatay geçişle başka kurumlara transfer oldular. 
Güzide Uzun’u, böyle dandik ve söyleme dayanan bir olayla yıpratma eylemini doğru bulmuyoruz. 
Güzide Uzun il başkanlığı süresince başarılı bir performans sergiledi mi, sergilemedi mi? Kıstas bu olmalı.
Bu kıstası da CHP il kongresinde oy kullanacak delegeler yapmalı. 
Partilerin il veya ilçe kongrelerinde, genelde aday olan kişiler kantara çıkmaz. Adaylardan hangisi daha örgütlü ve birebir çalışırsa avantajlı olur. Bunun yanısıra da özellikle ilçe kongrelerinde, delege sayısı fazla olan ilçelerin desteklediği adayların şansı yüksektir. 
CHP de ibre Ömer Hacısalihoğlu’nda yana görünüyor. Ancak, Güzide Uzun da bire bir iyi çalışıyor.
 

Muhtardan Belediyeye tam not!

muhtardan.jpg  Önceki gün başlayan kar yağışı, Trabzon ili genelinde etkisini gösterdi ve gösteriyor. Büyükşehir Belediyesi ilçe belediyeleriyle koordineli bir şekilde gerçekten iyi çalışıyor. Dün akşam saatlerinde 1 Nolu Beşirli Mahallesi Muhtarı Muhittin Eyüboğlu aradı, ‘Murat beye de Ahmet beye de sizin aracılığınızla teşekkür ediyorum. Eksikler olmasına rağmen ben, bu zamana kadar bu şekilde koordineli şekilde çalışan bir belediye görmedim. Mahalle yollarına bile müdahale ediliyor’ dedi. 
Muhittin Eyüboğlu’nun belediyeye tam not vermesi gerçekten anlamlı…

                                            ***************

FB Kulübü başkanı Ali Koç, son haftalarda özellikle Trabzonspor'u ağzına dolayarak hiçbir medeni futbol ülkesinde yapamayacağı açıklamaları yapıp, hem tehdit ediyor, hem gözdağı veriyor! Bunun için sadece TFF'nin değil savcıların da harekete geçmesi gerekmez mi? 6222 sayılı yasaya göre davranışları suç teşkil etmiyor mu? ihsan-oksuz.jpgMesela eğer bu açıklamaları Avrupa'nın 5 büyük futbol ligi kabul edilen İngiltere, İspanya, İtalya, Almanya ve Fransa'da yapabilir mi? Eğer Türkiye'de yarınlarda futbolda nahoş olaylar meydana gelirse bunun sorumlusu sadece güvenlikle mi ilgilidir? Ali Koç'un davranış biçimi kulübünün hakkını aramaktan ziyade kendi camiasına olan mahcubiyetinin göstergesidir. Çünkü başarısız olmuştur. Kısaca soyadında "Koç" olan birisi "Nasıl başarısız olur?" demekten çok, rakiplerini ve de özellikle Trabzonspor'u suçlamak klinik bir vak'a mı, yoksa suçluluk göstergesi midir anlamak güç. Sonuç olarak Ali Koç gibi sorumsuz kulüp başkanlarına vakit geçirmeden "dur" demek Türk Futbolu adına bir an önce yapılmalıdır. Derhal...
(İhsan Öksüz)

                                       ****************

 Dünya siyaset tarihinde bütün hareketler büyük tarihsel vakıaların fay hatlarından doğmuştur. Ya savaşlar sonrasında ortaya çıkan yeni durumlardan, ya süregelen bir silahlı çatışmadan ya da büyük idealleri amaçlayan ideolojilerinden neşet ede gelmiştir. metin-kondel-006.jpgMilli Görüş'ün Türk siyasetini dâhil edilişi esasen II. Dünya Harbinden sonra Almanya'yı sağlama almaya çalışan Nazi torunlarının Türkiye'deki Türkçü ümmetçi cenaha biçtikleri rolle ilgilidir. Bu rolün merkezinde de bir makine mühendisine belletilmiş dünya Siyonizm'i vardı. Siyonizm denilen şey Nazilerin keşfettiği bir şeydir. Sayısal zekâya sahip olan Necmettin Erbakan'ın kendini keşfettiği bir şey değildir. Kimse kendini aldatmasın. Nazilerin torunları muhtemelen şöyle demişler hocaya. ''Sen Türkiye'de Büyük İsrail'e ayak bağı olacak bir siyasal teşekkül kur, biz de sana Nazilerin II. Dünya Savaşında ürettiği askeri teknolojiyi ülkenizin sanayisine adapte etmene müsaade edelim''… İşte Milli Görüş dediğimiz hareket bu pragmatik anlayış üzerine kerameti kendinden menkul bir şekilde inşa edilmiştir. Ve bu devletin bilgisinde olmuştur. Kendi kendinize yalan konuşmaktan vazgeçin artık! Sonraki yıllarda da Amerika'nın Yeşil Kuşak projesinde yer alan İslamcı hanzoların eliyle palazlanmıştır. Amerikalı ünlü boksör Muhammed Ali Clay da öyle boşu boşuna Amerika'da boks şampiyonu yapılmadı. Milli Görüş'ün 90'lı yıllardaki varlık nedeni laik Kemalist sistem karşıtlığına ve başörtüsü yasağına dönüştü. Bu hareket bu türden ucubelere yaslanarak gittiği için sürekli kalpazan üretti ve nihayetinde tosladı. O gün sağda solda aklına geleni söyleyen meczuplardan geriye hiçkimse kalmadı.
- Neyse İsrail'i lanet Filistin'e destek mitingine limon sıkmayalım, sonra yine konuşuruz (Metin Kondel)

                                         **************

Kurt’un ziyareti 28 Şubat Derneğinin telefonu!

kurtun-ziyareti.jpg  SP Trabzon il başkanı Cevat Kurt’un, Asım Aykan döneminde belediyeye işçi olarak girdiğini ve su arıtma tesislerindeki belediye lojmanında kaldığını yazmıştık.
Cumartesi günü Cevat Kurt, gazetemizi ziyaret etti. Yazılanların doğru veya yanlış olduğuna yönelik bir şey söylemeden ayrıldı. Cevat Kurt, konu ile ilgili açıklama yaparsa elbette yayınlarız. 
 
Dün de 28 Şubat Derneği Başkanı olduğunu söyleyen Aynur Özdemir aradı. Büyükşehir belediye başkanının Araştırma ve Kültür Derneği yöneticileriyle yaptığı toplantıda yer alan kadınlara, türbanlı kadınlar dediğimiz için bizi eleştirdi, ayrımcılık yaptığımızı söyledi.  Toplantıya katılan kadınların hepsi türbanlı olduğu için bu ifadeyi kullandık. Yoksa bizim türbanlı-türbansız, ceketli-ceketsiz kimseye karşı bir önyargımız yok!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar