28.07.2021, 10:23

Yusra Mardini

Ege kıyılarına vuran küçücük bedenleri unutmamız mümkün mü? Suriyeli mültecilerin bir kısmının akıbetinden bu şekilde haberdar olduk, bir kısmına da her gün canlı canlı tanıklık ediyoruz sokaklarda. Görmezden geliyoruz çoğunlukla. Ancak ben bu gün size diğerlerinden daha şanslı olan bir genç kızın hikâyesini anlatacağım:

Yusra, daha önce, 2012’de Türkiye’de düzenlenen Dünya Kısa Kulvar Şampiyonası’na katılmıştı, hayallerini süsleyen tek şey olimpiyatlara katılmaktı.

Bu iki kız kardeşin hayalleri, savaşla birlikte yerle bir oldu.

Geçen sene Ağustos ayında, Suriye’den kaçmak zorunda kalıp Lübnan üzerinden Türkiye’ye girdiler ve Yunanistan’a geçebilmek için de kaçakçılara para ödediler. Tek amaçları üniversite okumak ve yüzmekti.

Bir gece, daha iyi bir hayat için, içinde başka mültecilerin de olduğu bir tekneyle Ege Denizi’ne açıldılar…

İlk denemede mülteci teknesi Türk Sahil Güvenliği’ne yakalandı.

İkinci denemede ise şişme bir botla açıldılar ve bir süre sonra botun motoru durdu.

Denizin ortasında bozulan şişme bot, yavaş yavaş su almaya başladı. İnsanların gözündeki korkuyu gören Yusra ve kardeşi, denize atlayarak olanca cesaretiyle birlikte botu yüzerek kıyıya ulaştırmaya çalıştılar. Diğer yolcuların katılımıyla botu Midilli sahiline ulaştırdılar. 

Yusra ve kardeşinin cesareti sayesinde bottaki 20 mülteci yaşama tutundu.

Sarah ve Yusra daha sonra Almanya’ya gittiler. Ve antrenörleri sayesinde, orada mülteci kampının yakınlarında bulunan Wasserfreunde Spandau 04 takımına katıldılar.

Yusra Mardini, BM Mültecilere Yardım Örgütü’nün iyi niyet elçisi olurken 2016'da Rio Olimpiyatları'nda yarıştı. Sara Mardini de Almanya'daki Bard Üniversitesi'nde ekonomi ve sosyal bilimler eğitimi için burs kazandı.

29 sığınmacı sporcu Tokyo (2021)2020'de mücadele ediyor.

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda Sığınmacı Olimpik Sporcular Takımı'nda 12 branşta 29 sporcu mücadele ediyor. Yusra Mardini de bu sporculardan biri.

“Tüm mültecileri temsil etmek istiyorum. Çünkü herkese acıdan, fırtınadan sonra sakin, güzel günlerin gelebileceğini göstermek istiyorum”

Onun hayali, savaş bittikten sonra ülkesine dönmek ve tüm deneyimini kendisi gibi hayalleri olan insanlarla paylaşmak.

Aslında görmezden geldiğimiz nice yaşamlar var sokaklarda, sadece kafamızı kaldırıp önyargısız bakmamız yeterli olur. Zanların hapsettiği dünyamızdan kurtulmak için mülteciler bizim yoldaşlarımız olabilir.

Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 24 Ekim 2021
İmsak 05:11
Güneş 06:36
Öğle 12:10
İkindi 15:06
Akşam 17:35
Yatsı 18:55