16.07.2019, 10:37

YUSUF VE LİLLE

 Futbol bir endüstri ise bunun de en güzel yanıtı kazanmakla alakalıdır.
Temel bir kural vardır. 
Futbolda piyasasını bulduğuna inandığın futbolcuyu hemen satacaksın. 
Elde tutmayacaksın.
Afaki görüşler içerisinde bir sene daha futbol oynasın sonraki seneye hem ben bu oyuncudan daha çok faydalanırım hem de sezon sonu daha iyi bir fiyata satarım diye düşünüyorsan yanılıyorsun.
Hayır. Futbol sektöründe geleceğe dönük ihtimaller yoktur. Yüzde elli bile ihtimal yoktur.
Lille kulübü Yusuf Yazıcı’yı almakta bu kadar ısrar ediyorsa Yusuf da gerçekten gitmeyi o kadar çok istiyorsa senin düşündüğün 20-25 milyon eurolar artık ihtimaller dâhilinde değildir. Sen kulüp olarak sadece en fazla limiti ne kadar zorlayabilirsin ona bakman lazım.
  Yusuf Yazıcı zaten henüz Avrupa’nın birinci sınıf kulüplerine hazır değildir. Elinde tutarak da onu hazır edemezsin. 
  Alimallah Türkiye’nin spor hekimleri henüz Avrupa şartlarındaki kulüp doktorları gibi yeterli bilgi ve donanımlara sahip değiller. Bu çocuk sezon içerisinde Allah korusun bir sakatlanırsa ki önümüzdeki Dozer Cemil Futbol Sezonu da çok çetin geçmeye bu kadar müsait iken Yusuf Yazıcı, elinde sadece bir kumar olarak kalır.
En basit örneği Onazi. Hiç tahmin edilemeyen bir maçta sakatlandı ve daha ligin ilk yarısı bitmeden sezonu kapatmak zorunda kaldı. Ve döndüğünde de ne kadar verimli olacak kestirilemeyen bir durum.
  Evet, Lille kulübü belki bir PSG, Monaco, Manchester City ya da United, Liverpool değil. Belki de bir Bayern Münih, Dortmund ya da İnter, Milan da değil. Ama Yusuf Yazıcı’yı zaten o kulüplere istediğin fiyatlara da satamazsın. Satabilsen de Yusuf Yazıcı oralarda kadroya girmekte zorlanabilir ve kendi kişisel gelişimini asla sağlayamaz, iyi bir yedek futbolcu olarak kalır.
O yüzden Yusuf Yazıcı da basamakları tek tek çıkmak zorunda.
Lille kulübüne baktığımızda geçen sezon şöhretler karması PSG’nin (Paris Saint Germain) arkasından ligi ikinci bitirmiş ve hızla yükseliş trendine geçmiş bir kulüp. 
İyi bir kadro kurup seneye şampiyon olmak istiyor. Önlerindeki en büyük rakipleri PSG, Neymar’ı kaybetmiş durumda ki bu da PSG’nin gücünü yüzde elli azaltan bir durum. O yüzden Yusuf Yazıcı gibi bir futbolcuya şiddetle ihtiyaçları var. 
Ki inanıyorum Lille Kulübü ona gereken değeri ve saygıyı en üst limitte gösterecektir.
Bence Yusuf Yazıcı’nın Lille transferi kendisi için de iyi bir sıçrama tahtası olacaktır. Üstelik Şampiyonlar Ligi’nde direk oynayan bir Yusuf Yazıcı Trabzonspor’un oynayacağı UEFA Kupası’ndan çok daha fazla söz ettirebilir kendisinden.
Lille takımı belki isim olarak A Class bir kulüp değil. Ama Hazard gibi, Jonathan Bamba gibi Nicolas Pepe, Rafael Leao gibi futbolcular Lille’in futbol piyasasına sürdüğü önemli isimler. Üstelik Bamba geçen sezon bedelsiz gitmişken Lille’e piyasa değeri şimdi en az 50 milyon Euro. Ki Nicolas Pepe de aynı değerlerde. Bu futbolcuların daha bir sene önce isimleri dahi bilinmiyordu futbol piyasasında.
Lille 68 gol atmış geçen sezon. Belki PSG’nin şöhretler karmasından daha az gol atmış ama kalelerinde de 33 gol görmüşken tüm sezon boyunca şampiyon PSG ise 35 gol yemiş. O Lille kulübü de Neymar’lı PSG’ye de nisan ayında tam 5 gol atmış bir takım. 
O yüzden adıyla bir kulübü anmak isabetli ve doğru bir karar değil. 
Önemli olan yaptığı işlere bakmak.
Üstelik altyapıdan çıkmış ve şöhret basamaklarını iki yılda hızla tırmanmış bu Karadeniz Uşağını, Avrupa’ya sattığınızda diğer alt yapı gençlerine de iyi bir örnek sunabileceksiniz. Yusuf Yazıcı’nın yerine daha çok alternatif üretebilecek birçok genç var elinizde. Abdülkadir Parmak mesela. Ve onun gibi gençlerin de önünü açmak zorundasınız. 
   Ama kesinlikle dönüşüyle alakalı bir ön tedbir alınmalı. Her ne şekilde ülkeye döndüğünde asla Trabzonspor dışında bir kulüple anlaşılmasına izin verilmemeli. 
Okay Yokuşlu örneği. Eğer geçen sezon başında satılmasaydı büyük bir ihtimalle Onazi’nin sakatlığında Trabzonspor bu kadar mağdur ve çaresiz olmazdı. Hatta Trabzonspor’umuza ligi hala şampiyonluk umuduyla bitirebilme ihtimalini de sağlayabilirdi. Ligimizde oynadığı dönemlerde rakibinden en çok top kapan oyuncuyu sattık ve şimdi dönüşü de İstanbul takımlarına olabilme ihtimali var.  
Elimizde büyük bir değerdi Okay Yokuşlu. Madem sattık. Dönüşü de aleyhimizde olmamalıydı.
  Yusuf Yazıcı da o şekilde Lille’e gönderilmeli ve maksimum düzeyde de her ne şekilde olursa olsun Trabzonspor’umuza transfer avantajları sağlanarak satılmalı.
Çünkü futbol, sadece ama sadece kazanmakla alakalı bir dev endüstri.
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 04 Aralık 2021
İmsak 05:51
Güneş 07:23
Öğle 12:16
İkindi 14:39
Akşam 17:00
Yatsı 18:26
13
açık