Gürsel Özgür

Gürsel Özgür

ZAFERE DOĞRU

Albay Süleyman Fethi Bey’in 15 Mayıs1919’da Yunanlılar tarafından şehit edilişini Aziz Nesin şöyle anlatır;

‘’Tam 22 kez… Evet, 22 kez Yunan Subayı, Fethi Beyin karşısına dikilip, O’nu ‘’Zito(Yaşa) Venizelos’’ diye bağırmaya zorladı. Hayır, cevap yok.                               

22 kez süngülendi. Süngülenirken gözünü bile kırpmıyordu. Yalnız her süngülenişinde kan kaybettiği için yüzü daha da soluyordu.’’

Süngüleye süngüleye Üsküdarlı Albay’a ‘’Zito Venizelos’’dedirtemediler. Yine sordular ve yine bağırmadı. Son süngüyle ayaklarının dibinde göllenmiş kanının üstüne düştü ve oraya yığıldı.

‘’Rengin mübarek ecdat kanının rengidir’’ diye şeref ve sorumluluğu temsil eden Sancağa atfen okunan bu sözler işte bu ecdadımızın kanlarının rengidir.

Bir an gözlerinizi kapatın ve sahneyi hayal edin. İçiniz ürperip tüyleriniz diken diken oldu mu?

Oturuyorsanız kalkıp selam duracaksınız, Aziz Şehidimize

Şairin dediği gibi Kuvayi Milliye şehitlerinin mezardan çıkma vakti gelmiştir. Çok ihtiyacımız var böyle önemli şahsiyetlere. Bir cemaatin ülkeyi ele geçirmesine neredeyse ramak kalmışken, sürekli kandırılmışlıktan çıkıp yine aynı hatalar yapılmamalı ve yine bu sefer başka cemaatlerden medet umulmamalıdır.

Atatürk’ün dediği gibi en doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır.

Milli birlik, beraberliğe en çok ihtiyacımız olan bu günlerde çeşitli bahanelerle kutlanamayan 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları yine yasak.

30 Ağustos’ta savaşın bizzat içinde olarak yöneten Başkomutan Mustafa Kemal günün sonunda ölü yığınları arasında gezerken yerde Yunan Bayrağını görür ve ‘’ Bir Ulusun bağımsızlığının alametidir, kaldırın’’ der. Bir Devletin kuruluşunda bile savaştığı ulusun değerlerine saygılı olmayı gösteren bir davranışı sergilemek her insanın yapabileceği bir davranış olmasa gerek.

Öyle bakmayın yeni Başkomutan veya Yeni Devlet kuruluyor şişirmelerine; Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bedeli şehit kanlarıyla ödenerek ve savaş meydanlarında bizzat bulunarak savaşan ve ‘’ Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır’’ diyen Başkomutan Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları tarafından kurulmuştur, sonsuza kadar sürecektir.

30 Ağustos ‘’Ya istiklal, ya ölüm’’ parolasıyla yola çıkıp tam bağımsız yaşama iradesi ve kararlılığında olan Ulusun çağdaş, demokratik ve laik bir devletin, adeta yedi düvel emperyalistlere kafa tutarak temelini attığı tarihtir, şanlı ve onurlu bir gündür, kutlamak, eğlenmek, onur duymak, coşmak herkesin en doğal hakkı ve talebidir.

30 Ağustos Zaferi Türk tarihinin dönüm noktasını oluştururken aynı zamanda evrensel etkileri de olan bu bağımsızlık mücadelesi, tüm mazlum milletlere örnek teşkil ederek onların da bağımsızlık ateşlerinin yanmasına neden olmuştur.

 

  KADINA SAYGI KENDİNE SAYGIDIR  

Eşit haklara sahip olmayı birçok Avrupa ülkesinden bile önce kazanan(1926 Medeni Kanun) Kadınlarımıza her fırsatta yapılan saldırılar asla kabul görmeyerek taraftar bulamayacaktır.

Ancak; ‘’burada bu kıyafeti giyemezsin’’ deme cesaretini bir güvenlik görevlisinin gösterebilmesi ve diğer taraftan yine tacize uğrayan iki kadının polise şikâyette bulunurken ‘’burada bu kıyafeti giyersen az bile yapmışlar’’ diyebilmesi ürkütücü ve o kadar da hak, hukuk, adalet mücadelesinin ne kadar yerinde olduğunun ispatıdır.

Bu müdahaleler, kadının statü olarak ikinci plana atılma provalarıdır. Bu kişilere yapılan işlemler takip edilmeli, cezalandırılmalı ve sonucu topluma açıklanmalıdır.

Bu anlamda kadınlarımız her zamanki duyarlılığı ve haklarına sahip çıkma bilinciyle ‘’kıyafetime karışma’’ toplantı ve yürüyüşleri yaparak karşılık vermişler ve demokratik haklarını kullanmışlardır.

Kağnılar ile cepheye mühimmat taşıyan, askerleri tedavi eden, cepheye malzeme hazırlayan ve bizzat savaşan kadınlarımız ne zaman ne giyeceğini bilecek bilinç ve duyarlılıktadır.

Karışmayın özgürlüklerine, ne giyeceklerine, ne yapacaklarına; olursa bir daha ki mitinge erkeklerde katılarak destek vermelidir.(Onlarda erkeğin sakalına karışmamalıdır.)

 

EREN İYİ Kİ VARSIN  

Kahpe kurşunlara kurban ettiğimiz Yiğit Fidanımız Eren’imiz, ne kadar arkandan ağlasak ta boş, önemli olan yaşatabilmek, yaşata bilemiyorsak ve yaşarken kendini önemli ve değerli hissettiremiyorsak gerisi boş laf.

Güç sahipleri yakınmaktan ziyade iş ve icraat yapmalı veya terk edip gitmelidir.

30 Ağustos Zafer Bayramımız ve Kurban Bayramımız kutlu olsun.

Sağlıcakla kalın…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.