“ZAGUDA”

Bazen bir şeylere olan en güçlü bağ göremediğiniz bağdır, mesela sizi çocukluğunuza götüren memleket bağı. Benim için bu bağ Trabzon’dur. Çocukluğumun Trabzon’u, şimdi yaşam sancıları çeken şehir. Kararsız şehir, hırpalanan şehir, denizine yabancılaştırılan şehir, yeşiline kıyılan şehir, hafızası yok edilen şehir. Şehirle bağ kuramayanlar, bir parçası olamayanlar, şehir hakkında karar veremezler.

Verirlerse ne olur?

 Beton denizinde boğuluruz ki boğuluyoruz. Ruhu kaybolan sokaklar, caddeler, nefes alınamayan çarsılar. Önce arnavut kaldırımlar küser size, sonra mı, kestane ağaçları, defne ağaçları, manolya ağaçları, Karayemiş ağaçları, mimoza ağaçları, torosan inciri, patlıcan inciri, annelerimizin gözleri kadar yeşil yaprakları, zaguda yapılan zeytin ağaçları. Öykülerini babalarımızdan, abilerimizden dinlediğimiz ve de bu gurura şahit olduğumuz, şampiyonluklar yaşadığımız, spor kompleksinden çok, sanki şehrin merkezinden fışkıran saygı anıtı, Avni Aker stadyumu.

Sadece gözünüzü kapatın, bu aralar kaybettiklerimiz aklınıza gelsin. Gelsin ki neler kaybetmişiz anlayalım.

Neler kaybettik…

Nelere daha sıkı sarılmalıydık…

Ne kaldı elimizde?

 

Geçmişinden ilham alamayanlar, geleceğe ilham verecek şeyler yaratamazlar. Zamana tüm gücüyle direnen kadim şehir Trabzon, zamanımızın acımasız ellerinde kıvranıyor artık.

Boztepe’de oturuyorsanız pencereden akan görüntülerin tadını çıkarırsınız, belki de Trabzon’un en güzel deniz manzarası ayaklarınızın altındadır. Ancak bu bakış acısı yanıltır bizi, doğru açı çevremizde gizlidir. Önemli olan denizden bakınca ne görüyoruz, yani martıların gözleriyle sevebiliyor muyuz şehrimizi.

Belki yeniden şehrin anatomisini çıkarıp ona uyumlu yeni dokunuşlar yapılabilir. Hiç bir şey için geç kalınmış değil. Tarihine, çevresine ve insanına saygılı, nefes alan, deniziyle dost, iyi düşünülmüş Trabzon’da yaşamak ümidiyle…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.