ZORBA!

  Biz vakti zamanında Maradonalı Arjantin’i, Rummenigeli Federal Almanya’yı, Rossili İtalya’yı izlemiş bir jenerasyonuz. Bazen futbol diya sahada oynanan şeylere tahammül etmemiz zor olabiliyor. 
  Ne kadar anlatırsalar anlatsınlar, başına gelmezden anlayamazsın. Ünal Karaman’ın maçın anlam ve önemine ilişkin demeçleri de o türdendi. Futbolcu şöyle düşünüyor; Atina’da AEK karşısında 3-1 kazanmışız. Hafta sonu Fenerbahçe ile sıkı bir müsabaka var. Dolayısıyla durumu idare edip sağ salim Kadıköy’e gitmek gerekiyor.
  Daha maçın ilk çeyreğinde AEK sorun çıkartacağını belli etmeye başladı. Teknik direktörü değişimi kan transferi gibi gelmiş Yunan ekibine. İlk yarım saatlik bölümdeki defansif ciddiyetsizlik Trabzonspor’u mecburen horona soktu. John Obi Mikel hazır değil! Profesyonel futbol en küçük mental kaçağını affetmiyor. Hüseyni ve Hüseyni ikilisi bu maçta oynasaydı, çok mu yorulurlardı? Bu soru en az AEK’yı izleyen Aristo’nun futbol yorumu kadar tuhaf mı sizce? İlk yarıda her şey ters gitti; Abdülkadir Ömür de sakatlandı. Trabzonspor’un ilk yarıda tek atağı var; o da Sörloth’un ayağına gelen ve bordo mavili ekibe birkaç saniye soluk aldıran bir hücum girişimi.
  Trabzonspor ikinci yarıda futbolun o katı ciddiyetine geri dönünce profesyonel futbol kapasitesiyle AEK’nın gücünü nötrledi. Ve Avrupa Ligine kalma hakkını futbolun soğuk rutiniyle elde etti. Yusuf Sarı Trabzonspor’da oynadığının farkında değildi sanki. Oyun yapısındaki sorunlardan birisi Sörloth’un sistem oyuncusuna yatkın futbol stili ile Trabzonspor’un pragmatik oyununun bazen çakışmaması. Diğer bir vakıa ise top Nwakaeme’nin ayağına geldiğinde takımın içinde ikinci bir takım varmış gibi oynuyor oluşu. Oyun birden Gerard De Pardeu bir filmde rol almış gibi sempatik oluyor; ama bu haliyle hem Nwakaeme çok yoruluyor hem oyunun eşgüdümü bozuluyor. Maçın son bölümlerinde Trabzonspor lehine epeyce bir aksiyon gelişti ama skor değişmedi. Maçın İngiliz hakemi AEK’nın kaptanı Mantalos’a ikinci sarı kartı çıkartamadı.
Kısacası; Trabzonspor Yunan ekibi AEK’ya Trabzon’daki ikinci maçta 2-0 yenilmesine rağmen ciddi bir iş başardı ve Avrupa Liginde gruplara kalmaya hak kazandı. Tebrik etmek gerekiyor. 
Zorba; Yunan yazar Nikos Kazançakis’in muhteşem romanı. Okumanızı tavsiye ederim.

Önceki ve Sonraki Yazılar