ZORBAY KÜÇÜK!

Trabzonspor’un Süper ligde matematiksel olarak şampiyon olma şansı var. Ama Erzurumspor deplasmanındaki uyuşukluk teknik ekibin, futbolcuların ve yönetimin yelkenleri suya indirdiğini gösterdi. Bu açıdan bakıldığında Ankaragücü ile Akyazı’da oynanan müsabaka da hayli kritikti. Yani dünkü müsabakayı şöyle bir göz önüne getirmeye çalışıyorum ve müsabakanın üç tarafını görüyorum. Trabzonspor, Ankaragücü ve hakem Zorbay Küçük adlı bir eyyamcı.

Müsabaka yeni başladı. Freş bir merak var, Ankaragücülü futbolcu elle oyunu kesiyor. Zorbay Küçük denilen hakem sadece elle oynama veriyor. Bu futbolu neden izlesin insanlar! Sonrasında Djaniny sağdan denedi, Ekuban tamamladı ve Trabzonspor 1-0 öne geçti.

Dünyada ve Türkiye’de futbolun ahı gitmiş vahı kalmış. Bu düzeyde müsabakaları 12 Eylül ihtilalinden sonra Yavuz Selim’in toprak sahasında Akçaabat Sebat Gençlik ile Babaeski arasında izliyorduk.

Zorbay Küçük’ün Trabzonspor aleyhine verdiği penaltıda sadece topu perdeleme var. Zorbay kafasında bir sürü keçiyi dolaştırdı ve en sonunda Ankaragücü’ne verdi, penaltıyı! Futbolun kavramlarıyla konuşalım. Uğurcan, bunlara gayet sakin bir şekilde sor. “Hoca bir sebep söyle! Sebep! Nizami bir perdeleme bu!”

Trabzonspor, müsabaka 1-1 olunca hemen vitesi yükseltti ve yazar kasa gibi forvet çalışmaya başladı. Trabzonspor 3-1 öne geçince Zorbay Küçük’ün bordo mavili takım aleyhine çalışma şansı da arttı. Ve saçma sapan düdüklerle Trabzonspor’un oyundaki insicamını bozdu. Gelemiyoruz işte, sahada oynanan oyun taktiğine, tekniğine bir türlü gelemiyoruz. O arada Hikmet Karaman’ın Ankaragücü’sü “İt is a Pencil!” taktiğiyle oynuyordu. That is al baby!

İkinci yarı da Djaniny Trabzonspor adına çok net gol pozisyonlarına girdi ve hepsini mundar etti. Evet, Ankaragücü’nde kalede Sivasspor’un eski şikeci kalecisi Korcan kaleye geçti. Trabzonspor rakibini tartıyor ve sayı lazım olduğunda güle oynaya o sayıyı buluyor. Bu bir beceri, takımın şu şartlarda kendisini fazla yormasının bir âlemi de yok. Ankaragücü, Çekici, Kurtarıcı, sağdan soldan bastır, oğlum Reşat doldur boşalt taktiği ile epeyce direndi.

Yahu diyorum da; mental rezervasyonu hazır Zorbay! Djaniny’in yaptığı faul nasıl sarı kart oluyor? Süper lig tarihinde bir örneği yok o sarı kartın. “Sen sarı kart sınırındasın, haftaya oynama.” Tetikçi işte bunlar. Trabzonspor iyi oynayınca ve rakibi için tehdit oluşturunca Zorbay Küçük müsabakada Trabzonspor aleyhine çalışma yapma marjını arttırıyor.

Nwakaeme’nin geriye doğru attığı paslar, ileriye doğru attığı paslardan çok daha tehlikeliydi. Ekuban’ı tekme tokat dövdü Ankaragücü topçuları, Küçük sadece sarı kartla geçiştirdi. Nihayetinde Trabzonspor Küçük’ün eyyamlarına rağmen Ankaragücü’nü 4-1 gibi net bir skorla yendi.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar