Zorlu’nun mescidi!

Trabzon’un ilk beş yıldızlı oteli olan Zorlu Grand Otel yeniliğe doymuyor. Otelin, bir yıl bakıyorsunuz dış cephesi temizlenmiş, bir sonraki yıl iç donanım yeniden elden geçirilmiş, halılar vs. silbaştan yapılmış… Bir sonraki yıl odalar, zemin ve üst kattaki kafeler, oteldeki tüm salonlar yeniden dizayn edilmiş… Bu ara personelin giyeceği elbisenin kumaşı özenle seçilmiş ve her personelin ölçüsü alınarak diktirilmiş. Zorlu Grand Otel’in alt katında büyük salonların olduğu mekanda küçük bir mescit vardı. Toplantılara katılanlar bu mescidi pek kullanmaz, üst kattaki küçük salonlarda ve odalarda namaz kılarlardı.

Zorlu Grand Otel’in yönetim kurulu başkanı Osman Terzi, geçenlerde toplantı salonlarının olduğu bölümde, depo olarak kullanılan bir alanda küçük bir şadırvan ve bir de mescit yaptırdı. Terzi, öyle bir mescit yaptırdı ki, süslemesiyle, dizaynı ile Trabzon’daki camilere fark atar. Zorlu Grand Otelde kalmaya değil çay içmeye bir dostu ile sohbet etmeye gidenler, birkaç dakikasını ayırsın ve mescidi görsün. Mescidi gören, kesinlikle namaza başlar. Zorlu Grand Otele böyle güzel bir eseri kazandıran Osman Terzi’yi kutluyoruz.

zorlunun.jpg

Film festivali kimi zengin edecek?

Trabzon’da 16-26 Ağustos tarihleri arasında yapılacak olan film festivali hakkında iki kez yazı yazdık. Film festivali düzenleyicilerinden ANADER Başkanı Asım Aykan’dan kısa bir açıklama aldık. Konu ile ilgili kamuoyunda, medyada ses veren, olumlu ya da olumsuz görüş belirten olmadı.

Film festivali işini bize haber veren okurumuz, dün tekrar aradı ve ilginç bilgiler verdi. Film Festivali için Değirmendere’de 3 aylığına kiralanan binaya tam 72 bin lira ödenecekmiş. Binanın aylığı stopaj hariç 24 bin lira. Okur, Trabzon eski belediye başkanı Asım Aykan’ın İstanbul’da yaşayan ve müteahhitlik yapan oğlu Cemaleddin Aykan’ın da festivalle ilgilendiğini söyledi.

film.jpg

Trabzon Belediyesi eski başkanı ve AKP eski milletvekili Asım Aykan ise film festivalinin İstanbul ayağında Trabzon dernekler federasyonu başkanı Dursun Çağlayan’ın olduğunu, Ankara’da da Kültür ve Turizm Bakanlığına müracaat edildiğini, kendisinin de Trabzon valisi ile görüştüğünü söylemişti.

Trabzon’da düzenlenecek olan film festivali anladığımız kadarıyla hem ticari hem de kültürel bir olay. Festival için Kültür ve Turizm Bakanlığından öyle 50- 100 bin değil hatırı sayılır bir destek alınacak gibi. Ayrıca, İstanbul’daki Trabzon Dernekler Federasyonu, işadamları vs. festivale sponsor olacaklar.

16-26 Ağustos tarihleri arasında Trabzon’da düzenlenecek film festivali, Asım Aykan’ın başkanı olduğu ANADER’e gelir getirmeyecekse, bu işten birileri para kazanamayacaksa Asım Aykan bu işe girer mi? Film festivalinin kimi, kimleri zengin edeceğini, kimin kumbarasına para akıtacağını ilerleyen günlerde göreceğiz.

Kebapçı  Erdal Atalay!

kebapçi.jpg

Son yıllarda bir yandan mesleğini diğer yandan da gurmelik yapan TS eski yöneticilerinden, Dr. Erdal Atalay, İstanbul’da yakında bir kebap salonu açabilir.

Türk mutfağının yanısıra Avrupa ve Asya ülkelerinin birçoğunun yemeklerini tadan ve önemli bir kısmının da hazırlanmasını öğrenen Dr. Atalay, yakın dostlarına İstanbul’da boğazın Rumeli veya Anadolu yakalarında uygun bir yer bulması halinde kebap salonu açabileceğini söylemiş. Erdal abimizin açacağı restoran bize öyle geliyor ki, rakiplerine havlu attırır.

Ramazan’da evlerde yemek yenmeyecek!

Bugün başlayan Ramazan ayında, belediyelerden derneklere, meslek odalarına kadar hemen her kuruluş iftar veriyor.

İftar yemeklerinde Belediyeler açık ara önde. Trabzon’un 18 ilçe belediyesinin hepsi her akşam ilçelerinde iftar verecek. Büyükşehir Belediyesi ise Ortahisar’da her akşam üç veya dört mahalle ile bir ilçede iftar veriyor. Ayrıca, meslek odalarının istisnasız hepsi bir restoran veya otelde iftar veriyor.

ramazanda.jpeg

Belediye başkanlıkları AKP’de olduğu için Ramazan ayında, AKP parti olarak iftar vermeyeceği söyleniyor. AKP’nin yerine belediyeler bu işi yapacak.
İftar yemeklerini belediyeden olunca yemeklerin parası da belediyelerin kasasından çıkacak.

Bu yıl Trabzon’da ilk kez bir siyasi parti her akşam hem de bin kişilik yemek verecek. CHP, ilk kez Trabzon’da iftar veriyor.

Sahildeki Kanuni Meydanında çadır kuran CHP Trabzon il örgütü burada ve ileriki günlerde ilçelerde iftar verecek.

CHP’nin 30 gün boyunca vereceği iftar yemeğinin bedelinin 350 ila 400 milyon lira arasında olduğu öğrenildi. CHP’nin vereceği iftar yemeğini Trabzonsporlu eski futbolcu Halil İbrahim Akçay’ın sahibi olduğu Akçay yemek fabrikası verecek.

Büyükşehir ve Ortahisar Belediyesi’nin iftar yemeklerini ise hangi firmanın vereceği öğrenilmedi. Yemek firmalarının etli yemekler dahil iftar menüsünün 11-12 lira arasında olduğu bildirildi.

Görünen o ki bu Ramazan’da evlerde iftar yemeği yenmeyecek…

 

"Atatürk sana tabuttan bakıp ne dedi?" hocam diye o mercimek beyni ile benimle dalga geçtiğini zanneden zeka özürlüye : "Atatürk bana, 'Harun o zavallı kardeşimize söyle bir kerecik açsın, Mondros ve Sevr'in maddelerini okusun' dedi"… Sevgili kuş beyinli arkadaş, şayet okuma yazman varsa, git bi kere o antlaşmaları oku olur mu saygıdeğer terbiyesizlik! (Harun ÇELİK)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar